Wyposażonych w najnowocześniejsze narzędzia i drona około dwudziestu osób wspięło się na szczyt w połowie września, aby przeprowadzić pomiary punkt po punkcie.
Naukowcy twierdzą, że w ciągu ostatnich dwóch lat Mont Blanc skurczył się o ponad dwa metry.
Najwyższy szczyt w Europie Zachodniej zmierzono we wrześniu 2023 r. na wysokości 4805,59 m, czyli o 2,22 m niżej niż poprzedni pomiar w 2021 r. – ogłosili w czwartek (5 października) geodeci z departamentu Górnej Sabaudii.
Gruba pokrywa lodu i śniegu oznacza, że wysokość góry zmienia się z roku na rok, w zależności od wiatru i pogody.
Różnica zmierzona w tym roku może wynikać z mniejszych opadów w lecie i zaobserwowano ją już w przeszłości, powiedział na konferencji prasowej Jean des Garets, główny inspektor departamentu Górnej Sabaudii.
Namawiał ludzi, aby nie używali pomiaru wzrostu do „powiedzenia czegokolwiek starego”, ponieważ Mont Blanc „może równie dobrze być znacznie wyższy za dwa lata”.
„Gromadzimy dane dla przyszłych pokoleń, nie jesteśmy tutaj, aby je interpretować, pozostawiamy to naukowcom”.
Dlaczego badacze mierzą Mont Blanc?
Wyposażeni w najnowocześniejsze narzędzia i po raz pierwszy w życie drona, w połowie września na szczyt wspięło się około dwudziestu osób podzielonych na osiem grup linowych.
Przez kilka dni prowadzili punkt po punkcie pomiary Mont Blanc.
Od 2001 r. naukowcy mierzą skalisty szczyt co dwa lata, aby zebrać informacje na temat wpływu zmian klimatycznych w Alpach.
„Wiele nauczyliśmy się z tych kampanii pomiarowych: wiemy, że wysokość i położenie szczytu stale się zmienia, nawet do pięciu metrów” – powiedział des Garets.