O nas
Kontakt

Z raportu wynika, że ​​do 2033 r. dzięki sztucznej inteligencji miliony ludzi będą mogły pracować przez cztery dni w tygodniu

Laura Kowalczyk

Z raportu wynika, że ​​do 2033 r. dzięki sztucznej inteligencji miliony ludzi będą mogły pracować przez cztery dni w tygodniu

Według think tanku Autonomy włączenie sztucznej inteligencji (AI) do przepływów pracy może oznaczać, że będziemy pracować mniej za tę samą płacę.

Z nowego raportu wynika, że ​​do 2033 r. prawie jedna trzecia siły roboczej w Wielkiej Brytanii mogłaby pracować przez cztery dni w tygodniu dzięki wprowadzeniu zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji (AI).

Jedną z największych obaw związanych z rosnącą mocą i popularnością technologii sztucznej inteligencji w ciągu ostatnich kilku lat jest to, czy odbierze ona ludziom miejsca pracy, ponieważ udowodniono, że jest w stanie przejąć więcej zadań, które obecnie wykonują ludzie.

Z niedawnej ankiety przeprowadzonej na LinkedIn wynika, że ​​prawie połowa europejskich pracowników spodziewa się, że sztuczna inteligencja będzie miała znaczący wpływ na ich życie zawodowe w ciągu najbliższego roku.

Generacyjne narzędzia tekstowe AI, takie jak ChatGPT firmy OpenAI i Bard firmy Google, mogą w ciągu kilku sekund napisać całe artykuły lub biznesplany, tworząc dokładne przybliżenie tego, co człowiek może zrobić, jeśli otrzyma odpowiednie podpowiedzi i informacje.

Tymczasem narzędzia do generowania obrazów mogą niemal natychmiast wyczarować fotorealistyczne obrazy, co rodzi pytania o bezpieczeństwo pracy dla artystów i ilustratorów.

Jednak nowy raport Autonomy, niezależnego zespołu doradców zajmującego się przyszłością planowania pracy i gospodarki, przedstawia bardziej obiecującą wizję wpływu sztucznej inteligencji na nasze życie zawodowe.

W swoim raporcie GPT-4 (Day Week) autorzy sugerują, że 8,8 miliona pracowników w Wielkiej Brytanii – czyli 28 procent siły roboczej – mogłoby pracować 32 godziny na cztery dni w tygodniu dzięki sztucznej inteligencji.

Tymczasem kolejne 27,9 miliona – co stanowi 88 procent siły roboczej w kraju – również mogłoby mieć skrócone godziny pracy o co najmniej 10 procent.

Sztuczna inteligencja może zapewnić nowe korzyści w pracy

Autonomy przeprowadziła swoje obliczenia, korzystając z 1,5-procentowego rocznego wzrostu produktywności dzięki sztucznej inteligencji, oszacowanego przez Goldman Sachs w niedawnym badaniu na temat sztucznej inteligencji i PKB, a także danych z sieci informacji zawodowej (O*NET) Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych. .

W raporcie Autonomy przedstawiono dwie prognozy wykorzystania sztucznej inteligencji do zwiększenia produktywności przy jednoczesnym zapewnieniu lepszych warunków pracownikom, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wdrożenia tych pomysłów wśród władz lokalnych w Wielkiej Brytanii.

Dwa scenariusze to redukcja czasu pracy o 20% przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia dla pracowników lub scenariusz, w którym produktywność pracowników wzrasta o 10%, co umożliwia zmniejszenie czasu pracy o 10% przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia.

„Nasze badania oferują świeże spojrzenie w debatach na temat tego, jak można wykorzystać sztuczną inteligencję w dobrym celu” – powiedział Will Stronge, dyrektor ds. badań w Autonomy.

„Krótszy tydzień pracy to najbardziej namacalny sposób zapewnienia, że ​​sztuczna inteligencja przyniesie korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom. Jeśli sztuczna inteligencja ma zostać sprawiedliwie wdrożona w całej gospodarce, powinna zapoczątkować nową erę czterodniowego tygodnia pracy dla wszystkich”.

Różne czterodniowe, tygodniowe badania są w toku lub zostały niedawno zakończone, a większość wyników wskazuje na utrzymanie lub poprawę poziomu produktywności, co przyniesie znaczne korzyści dla dobrostanu pracowników.