O nas
Kontakt

Z raportu wynika, że ​​tylko 4% zobowiązań największych firm dotyczących zerowej emisji netto spełnia wytyczne klimatyczne ONZ

Laura Kowalczyk

Z raportu wynika, że ​​tylko 4% zobowiązań największych firm dotyczących zerowej emisji netto spełnia wytyczne klimatyczne ONZ

Tempo zmian w rządach i korporacjach będzie centralnym elementem rozmów klimatycznych COP28 w Dubaju.

Z opublikowanego w poniedziałek raportu wynika, że ​​połowa z 2000 największych spółek notowanych na giełdzie na świecie wyznaczyła sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r., ale tylko ułamek spełnia rygorystyczne wytyczne Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczące zobowiązania do jakości.

Tak wynika z najnowszej analizy Forbes Global 2000 – listy największych firm świata – przeprowadzonej przez Net Zero Tracker, niezależnego konsorcjum danych, w skład którego wchodzi Uniwersytet Oksfordzki.

Z raportu wynika, że ​​liczba firm ustalających cele zerowej emisji netto wzrosła o 40 procent z 702 w czerwcu 2022 r. do 1003 w październiku 2023 r.

Ilość ponad jakość?

Grupa ostrzega jednak, że pomimo postępu pod względem liczby przedsiębiorstw ustalających cele zerowej netto, istnieje pilna potrzeba zapewnienia, że ​​cele te będą wiarygodne i pozwolą osiągnąć obiecane redukcje emisji.

Zaledwie 4 procent celów spełnia kryteria określone na przykład w kampanii ONZ „Wyścig do zera” poprzez zapewnienie, że obejmują one wszystkie emisje gazów cieplarnianych, natychmiastowe rozpoczęcie ich ograniczania oraz obejmują coroczną aktualizację postępów w realizacji celów pośrednich i długoterminowych .

Spośród tych, które wyznaczyły sobie cel, zaledwie 37 procent miało taki, który obejmował emisje z zakresu 3 – czyli te, które nie są produkowane przez samą firmę, ale powiązane z jej łańcuchem wartości. Zaledwie 13 procent miało próg jakościowy umożliwiający stosowanie kompensacji emisji dwutlenku węgla.

Ze raportu wynika, że ​​w nadmiernym stopniu polega się na niskiej jakości kredytach kompensacyjnych emisji dwutlenku węgla, a nie na redukcjach emisji.

Wyraźna linia na piasku

Tempo zmian w rządach i korporacjach będzie stanowić centralny element rozmów klimatycznych COP28, które odbędą się w Dubaju pod koniec listopada.

„Wyłoniła się wyraźna linia na piasku. Niezliczone cele dotyczące zerowej wartości netto są mało wiarygodne, ale teraz możemy z całą pewnością powiedzieć, że większość największych spółek notowanych na giełdzie na świecie znajduje się po prawej stronie linii w przypadku zamiaru zerowej emisji netto” – dodał. powiedział John Lang, kierownik projektu Net Zero Tracker.

„Mając wiarygodny wskaźnik zerowego celu netto dla myślących przyszłościowo i przygotowanych na przyszłość firm, nasuwa się proste pytanie: czy firmy, w które inwestujemy, dla których pracujemy i od których kupujemy, są po właściwej czy złej stronie granicy? „