Autorzy raportu szacują, że co najmniej 3500 osób dopuściło się wykorzystywania seksualnego i twierdzą, że liczby te stanowią jedynie „czubek góry lodowej”.
Z opublikowanego w czwartek niezależnego raportu wynika, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci co najmniej 1259 osób pracujących dla Kościoła protestanckiego w Niemczech dopuściło się wykorzystywania seksualnego, a co najmniej 2225 ofiar doświadczyło tego zjawiska.
Wnioski wyciągnięto z analizy dokumentów i akt pochodzących z kościołów regionalnych oraz luterańskiej organizacji pomocy diakonatu i opieki społecznej Diakonie.
Autorzy raportu szacują, że rzeczywista liczba sprawców jest prawdopodobnie znacznie wyższa – prawie 3500 osób dopuściło się wykorzystywania seksualnego – podała niemiecka agencja informacyjna dpa.
Martin Wazlawik z Uniwersytetu w Hanowerze, który nadzorował badania na temat przemocy na tle seksualnym w Kościele protestanckim w Niemczech, określił ujawnione dane jako „czubek góry lodowej”.
Kościół protestancki zlecił badanie w 2020 roku, przeznaczając na jego finansowanie 3,6 mln euro.
Celem była analiza wewnętrznych struktur Kościoła, które przyczyniają się do przemocy i nadużywania władzy.
EKD, reprezentująca 19,2 miliona protestanckich chrześcijan w Niemczech za pośrednictwem swoich 20 kościołów regionalnych, wyraziła skruchę ofiarom podczas prezentacji badania w Hanowerze.
Biskup Kirsten Fehrs z Hamburga, przewodnicząca Rady Kościoła protestanckiego w Niemczech (EKD), szczerze przeprosiła ofiary.
„Jako instytucja byliśmy również winni niezliczonych przestępstw przeciwko niezliczonej liczbie osób” – stwierdziła Fehrs, dodając, że była „głęboko zszokowana” ogólnym obrazem przedstawionym w badaniu.
Dochodzenie to następuje po tym, jak Kościół katolicki w Niemczech ujawnił oszałamiającą liczbę przypadków wykorzystywania seksualnego przez duchownych w 2018 r.
Zlecony przez kościół raport z tego roku wskazuje, że między 1946 a 2014 rokiem co najmniej 3677 osób doświadczyło przemocy ze strony duchownych katolickich, przy czym ponad połowa ofiar to osoby w wieku do 13 lat, a prawie jedna trzecia służyła jako ministranci .