O nas
Kontakt

Zachowanie tożsamości Kataru poprzez jego dziedzictwo architektoniczne

Laura Kowalczyk

Media City

Od energooszczędnych nadbudówek po przebudowane stare budynki lub wielokrotnie nagradzane inteligentne miasto Msheireb – Katar czerpie korzyści z tworzenia podwalin pod bardziej ekologiczną przyszłość.

W tym odcinku Qatar 365 Laila Humairah i Aadel Haleem przyglądają się bliżej ewolucji architektonicznej Kataru.

Laila wybrała się na wycieczkę po remizie strażackiej w Doha. Zbudowany w 1982 roku i niegdyś poświęcony bezpieczeństwu i ochronie mieszkańców Doha. Jest to obecnie tętniący życiem i aktywny element miejskiego życia Doha. Kultowy budynek został przekształcony w muzeum i przestrzeń sztuki współczesnej.

Japoński architekt Arata Isozaki zaprojektował Narodowe Centrum Kongresowe Kataru, którego fasadę przedstawiają splecione korzenie drzewa Sidra. Aadel Haleem stwierdził, że architekt stworzył ultranowoczesny budynek, nawiązując do elementów przeszłości. Drzewo sidra jest jednym z symboli narodowych Kataru, a budynek QNCC symbolizuje zdolność kraju do włączenia współczesnej estetyki bez utraty kontaktu ze swoimi korzeniami.

Trudno mówić o sprawności architektonicznej w Katarze, nie wspominając o Msheirebie. Obszar ten, znany już jako pierwszy na świecie zrównoważony projekt rewitalizacji śródmieścia, podnosi swój status inteligentnego miasta.

Ali Al Kuwari i Fatima Fawzi, dyrektor generalny i szefowa zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Msheireb Properties, wyjaśniły Laili, w jaki sposób wykorzystują technologię, aby poprawić cechy zrównoważonego rozwoju obszaru i jeszcze bardziej poprawić doświadczenia mieszkańców i gości.