O nas
Kontakt

Zagrożenie terrorystyczne wymaga zwiększenia bezpieczeństwa, ale nie przyćmi festiwalu świateł w Lyonie

Laura Kowalczyk

Zagrożenie terrorystyczne wymaga zwiększenia bezpieczeństwa, ale nie przyćmi festiwalu świateł w Lyonie

W Lyonie miliony ludzi gromadzą się na Fête des lumières – festiwalu, podczas którego w całym mieście instaluje się pokazy świetlne.

Każdego roku miliony widzów przybywają do Lyonu we Francji na początku grudnia, aby cieszyć się miastem przemienionym przez olśniewające pokazy świetlne wykonane przez artystów.

Dzieła sztuki rozmieszczone są w wielu dzielnicach, a wiele z nich koncentruje się w centrum miasta, które jest wyłączone z ruchu kołowego w związku z tym wyjątkowym wydarzeniem.

Stoiska sprzedawców grzanego wina ustawiają się wzdłuż ulic, a ludzie przechadzają się i ustawiają w kolejce, aby zobaczyć czarujące światła rzucane na stare budynki, fontanny i parki.

Jednak w tym roku wydarzenie to odbywa się w kontekście złożonej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa, a francuscy i europejscy urzędnicy ostrzegają o „ogromnym ryzyku” ataków terrorystycznych w okresie świątecznym.

Premier Francji Elisabeth Borne podniosła w październiku stan zagrożenia terrorystycznego do najwyższego poziomu po dźgnięciu nauczyciela w północnej Francji, a w zeszłym tygodniu niemiecki turysta został śmiertelnie pchnięty nożem w pobliżu Wieży Eiffla w Paryżu, co również władze uznały za atak terrorystyczny.

Władze lokalne w Lyonie zwiększyły liczbę funkcjonariuszy policji mających zabezpieczyć festiwal, a setki z nich zabezpieczyły teren wokół centrum miasta.

„To wydarzenie odbywa się w nieco osobliwym kontekście bezpieczeństwa i wiąże się z wysokim poziomem zagrożenia terrorystycznego. Jak wiecie, znajdujemy się w stanie Vigipirate Alert Attack (najwyższy poziom alarmu terrorystycznego), co wyraźnie pobudzi nas do zachowania maksymalnej czujności” – powiedziała Juliette Bossart Trignat, zastępca prefekta ds. obrony i bezpieczeństwa regionu otaczającego Lyon.

„Krajowy personel policji zostanie rozmieszczony przy każdym wejściu na teren wokół granicy. Ich misją jest wizualna kontrola opinii publicznej, sprawdzanie toreb (przeprowadzanie kontroli bezpieczeństwa) i, jeśli to konieczne, przeprowadzanie kontroli tożsamości.

„W punkcie wyjścia zostaną wzmocnieni przez policję miejską, a także przez prywatnych agentów ochrony, którzy zostali zmobilizowani i upoważnieni do udziału w tym wydarzeniu”.

Wspierają ich żołnierze, eksperci od usuwania bomb, wyspecjalizowane psy i brygada przeciwdronowa.

Lokalne władze zwróciły jednak również uwagę, że od ataków terrorystycznych w Paryżu w 2015 r., gdy w tym samym roku festiwal został odwołany, wydarzenie objęte jest wysokim poziomem bezpieczeństwa.

„Festiwal świateł” to jedyne wydarzenie, w ramach którego systematycznie wdrażany jest ORSEC (plan operacyjny na wypadek sytuacji nadzwyczajnych), zatem osiągnęliśmy już maksymalny poziom mobilizacji wszystkich naszych sił bezpieczeństwa i służb ratunkowych” – powiedział burmistrz Lyonu Grégory Doucet.

Mohamed Chihi, zastępca burmistrza odpowiedzialny za bezpieczeństwo, powiedział, że od 2016 r. festiwal świateł nadal ewoluuje, obejmując „utworzenie obwodu w centrum miasta i systemu filtrowania”.

Podczas spektaklu widzowie oglądają pokaz świetlny
Widzowie oglądają pokaz świetlny podczas „Fête des Lumières”.

Skrajnie prawicowy protest zakazany przez władze lokalne

W Lyonie istnieją również obawy w związku z niedawnymi aktami przemocy z udziałem protestujących ze skrajnej prawicy.

Policja podała, że ​​na początku zeszłego miesiąca zwolennicy rannych skrajnie prawicowców zebrali się na propalestyńskim wydarzeniu, a kilka tygodni później sfilmowano około 100 protestujących maszerujących w centrum Lyonu z transparentem z napisem „imigracja zabija”.

Władze lokalne zakazały planowanego gromadzenia się jednej z tych grup podczas imprezy Fête des lumières, pod groźbą kary sześciu miesięcy pozbawienia wolności i grzywny w wysokości 7500 euro w przypadku jakiegokolwiek naruszenia.

„Jeśli małe grupy stosujące przemoc usiłują lub dopuściły się na marginesie wydarzenia aktów przemocy, oczywiście będziemy interweniować w zależności od charakteru tych aktów” – powiedział Nelson Bouard, dyrektor ds. bezpieczeństwa publicznego regionu Rhône.

Grupy skrajnie prawicowe próbowały infiltrować coroczną procesję, która odbywa się każdego roku 8 grudnia. Odzwierciedla to katolickie pochodzenie święta, które przypada w dniu religijnym poświęconym Najświętszej Maryi Pannie.

Katolicka diecezja w Lyonie stwierdziła w oświadczeniu, że „w związku ze wzrostem napięć społecznych w ostatnich miesiącach diecezja Lyonu pragnie, aby procesja była momentem pokoju i jedności dla wszystkich mieszkańców miasta”.

„Diecezja nie zamierza brać odpowiedzialności za ewentualne zakłócenia spowodowane przez osoby lub grupy przedostające się do procesji z innego powodu niż modlitwa” – dodała, prosząc, aby nie przyłączali się do zgromadzenia.

Widzowie powiedzieli jednak TylkoGliwice, że zagrożenie bezpieczeństwa ich nie zraziło i planują wziąć udział w festiwalu odbywającym się po drugiej stronie ulic Lyonu i cieszyć się nim.