O nas
Kontakt

Zakłócenia snu po 30. i 40. roku życia powiązane z problemami z pamięcią i myśleniem w późniejszym życiu

Laura Kowalczyk

Disrupted sleep was linked to worse cognitive performance later on in life.

Według nowego badania, przerwy w śnie powiązano z problemami poznawczymi w późniejszym życiu.

Z nowego badania wynika, że ​​osoby w wieku 30–40 lat, które zakłócają sen, mogą w późniejszym życiu częściej mieć problemy z pamięcią i myśleniem.

Naukowcy odkryli, że powtarzające się krótkie przerwy w śnie w wieku średnim zostały powiązane z gorszymi funkcjami poznawczymi 11 lat później.

Nie znaleźli jednak związku pomiędzy gorszymi funkcjami poznawczymi a czasem trwania snu lub samooceną jakości snu.

„Nasze odkrycia sugerują, że związek między jakością snu a funkcjami poznawczymi może stać się widoczny już w wieku średnim” – napisali naukowcy.

Badanie opublikowano w środę w Neurology, czasopiśmie medycznym Amerykańskiej Akademii Neurologii. Obejmowało ponad 500 uczestników, których obserwowano przez ponad dekadę.

Ponad połowę uczestników stanowiły kobiety, a około 44 procent było rasy czarnej, ale jednym z ograniczeń badania było to, że ze względu na małą wielkość próby nie były w stanie w pełni uwzględnić różnic związanych z płcią lub rasą.

Uczestnicy badania mieli średnio 40 lat i spali średnio sześć godzin. Nosili monitor na nadgarstku przez trzy kolejne dni, dwukrotnie w odstępie roku, aby obliczyć średnie.

Zapisali także swój sen w dzienniczku, wypełnili ankietę dotyczącą jakości snu oraz przeszli testy pamięci i myślenia.

„Większość wcześniejszych badań sprawdzała związek między zaburzeniami snu a zaburzeniami funkcji poznawczych w późniejszym okresie życia. To pierwsze badanie sugerujące, że związek między jakością snu a funkcjami poznawczymi może ujawnić się już w wieku średnim” – powiedziała TylkoGliwice Next Yue Leng, profesor nadzwyczajny psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco i autorka badania.

Leng dodał, że fragmentacja snu, a nie jego długość, „jest powiązana z gorszym funkcjonowaniem funkcji poznawczych wśród czarno-białych mężczyzn i kobiet w średnim wieku”.

Oznacza to, że „jakość snu jest ważna dla zdrowia poznawczego już w wieku średnim”.

Fragmentację snu mierzono jako niepokój podczas snu na podstawie sumy czasu spędzonego w ruchu i czasu spędzonego w bezruchu.

Zakłócenia snu prowadzą do choroby Alzheimera

Po uwzględnieniu czynników zakłócających, takich jak wiek, płeć, rasa i wykształcenie, naukowcy odkryli, że u osób, które miały najbardziej zakłócony sen, ryzyko wystąpienia problemów poznawczych było ponad dwukrotnie większe w porównaniu z osobami, które miały najmniej zakłóconego snu.

W oddzielnym oświadczeniu Leng zauważył, że „biorąc pod uwagę, że objawy choroby Alzheimera zaczynają gromadzić się w mózgu na kilka dekad przed wystąpieniem objawów, zrozumienie związku między snem a funkcjami poznawczymi na wcześniejszym etapie życia ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia roli problemów ze snem jako ryzyka” czynnikiem choroby”.

Kilka badań wykazało, że zaburzenia snu mogą być powiązane ze zwiększonym ryzykiem problemów poznawczych u osób starszych. Jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie Sleep w 2013 roku powiązało fragmentację snu u osób starszych z występowaniem choroby Alzheimera (AD).

Naukowcy już wcześniej powiązali długość snu, na przykład mniej niż pięć do sześciu godzin na dobę, z ryzykiem demencji u osób starszych.

Naukowcy biorący udział w najnowszym badaniu zauważyli, że zaburzenia snu w wieku średnim mogą być spowodowane procesami fizjologicznymi, takimi jak menopauza, lub czynnikami psychospołecznymi, takimi jak stres w pracy.

Dodali, że brakuje badań „zarówno obiektywnych, jak i subiektywnych snu, zarówno czasu trwania, jak i jego jakości, na temat funkcji poznawczych w wieku średnim”.

„Potrzebne są dalsze badania, aby ocenić związek między zaburzeniami snu a funkcjami poznawczymi na różnych etapach życia oraz określić, czy istnieją krytyczne okresy życia, kiedy sen jest silniej powiązany z funkcjami poznawczymi” – stwierdził Leng w oświadczeniu.

„Przyszłe badania mogą otworzyć nowe możliwości zapobiegania chorobie Alzheimera w późniejszym życiu”.