O nas
Kontakt

Zakonnica rugby atakuje działacza na rzecz ochrony środowiska, gdy protest przeciwko nowemu kościołowi staje się brutalny

Laura Kowalczyk

Zakonnica rugby atakuje działacza na rzecz ochrony środowiska, gdy protest przeciwko nowemu kościołowi staje się brutalny

Długotrwały spór między zakonem religijnym a ekologami we Francji przybrał w tym tygodniu wymiar fizyczny, gdy lokalna policja apeluje o spokój.

W tym tygodniu zakonnice starły się fizycznie z działaczami na rzecz ochrony środowiska podczas protestu przeciwko budowie nowego kościoła na 3500 miejsc siedzących na południu Francji.

W poniedziałek i wtorek grupa aktywistów weszła na plac budowy w Saint-Pierre-de-Colombier, aby przykuć się do koparki i zatrzymać budowę.

Członkowie Rodziny Misyjnej z Notre Dame byli pod ręką, aby ich powstrzymać, co spowodowało wzrost napięcia.

Na nagraniu, które stało się popularne w mediach społecznościowych, widać zakonnicę, która w rugby powala protestującego na ziemię.

Jej siostry utworzyły ludzki łańcuch wokół maszyn budowlanych i modliły się, próbując powstrzymać protestujących od przeszkadzania budowniczym.

Lokalna policja podaje, że trzy osoby odniosły lekkie obrażenia.

Zakonnice mówią, że modlą się za swoich przeciwników

W oświadczeniu Rodzina Misyjna Notre Dame stwierdza: „Jej członkowie nie dopuścili się żadnego aktu przemocy; blokowali brutalne i nielegalne działania i starali się zapewnić poszanowanie ich praw, które w naszym domu były łamane”.

W dalszej części oświadczenia napisano, że modlą się za swoich przeciwników, a Rodzina „przywołuje piękne słowa psalmu: „Spotkanie się miłości i prawdy, sprawiedliwość i pokój w objęciach”.

Pierrot Pantel, inżynier ekolog z Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Różnorodności Biologicznej, twierdzi, że działania aktywistów miały pokojowy charakter, a ich celem było przykucie się do koparki, aby zatrzymać budowę.

„Oczywiście łamiemy prawo (protestując na terenach prywatnych), ale łamiemy prawo, bo chcemy zapobiec kolejnemu przestępstwu, znacznie poważniejszemu, bo jest nieodwracalne” – dodaje.

Członkowie Rodziny Misyjnej Notre Dame próbowali uniemożliwić działaczom na rzecz ochrony środowiska dostęp do placu budowy.
Członkowie Rodziny Misyjnej Notre Dame próbowali uniemożliwić działaczom na rzecz ochrony środowiska dostęp do placu budowy.

Dlaczego zakonnice i działacze na rzecz ochrony środowiska walczą we Francji?

Działacze na rzecz ochrony środowiska argumentują, że przedsięwzięcie to zaszkodzi siedliskom i doprowadzi do utraty rośliny „le réséda de Jacquin”, gatunku chronionego. Twierdzą, że nie przestrzegano kodeksu ochrony środowiska i budowa nie powinna być kontynuowana.

„To absurd na wielu poziomach” – Pantel mówi TylkoGliwice Green.

„Pozwolenie na budowę uzyskano w sposób dość oszukańczy, to znaczy złożono fałszywe oświadczenia, co pozwoliło Rodzinie Misyjnej z Notre Dame, właścicielowi projektu, uzyskać pozwolenie na budowę” – twierdzi.

Spór trwa już od kilku lat, a wyzwania prawne już wcześniej opóźniały prace przy kościele.

Na początku tego roku sąd administracyjny orzekł, że nie ma wątpliwości co do legalności nakazu prefektury Ardèche o wznowieniu pracy. Stwierdzono, że zarządzenie opierało się na badaniu środowiskowym, z którego wynika, że ​​jeżeli zostaną podjęte środki mające na celu uniknięcie i ograniczenie szkód, wówczas wpływ na siedlisko będzie znikomy.

Kwestionuje to stowarzyszenie Des Amis de la Bourges, jedna z grup zaangażowanych w protest w tym tygodniu, które twierdzi, że w badaniu środowiskowym nie wspomniano o „le réséda de Jacquin”.

Rodzina Misjonarska z Notre Dame pragnie kontynuacji budowy i twierdzi, że prace są „w ścisłej zgodności z przepisami dotyczącymi planowania przestrzennego i ochrony środowiska oraz posiadają wszystkie niezbędne zezwolenia”.

Według lokalnych mediów Sophie Elizéon, szefowa policji w regionie Ardèche, wezwała do zachowania spokoju.

Dodała, że ​​„na razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby prace były kontynuowane. Pozwolenie na budowę jest nadal ważne, zgodnie z orzeczeniem Sądu Administracyjnego w Lyonie z 23 marca 2023 r.”.