O nas
Kontakt

Zapowiedź ESNS 2024: ogromne wydarzenie muzyczne, które w styczniu zagości w Groningen

Laura Kowalczyk

Kalush Orchestra perform at the European MTV Awards 2022 in Dusseldorf, Germany on 13 November 2022.

Przed Eurosonic Noorderslag (ESNS), który zaprezentuje w Holandii europejskie talenty muzyczne, przyglądamy się temu, co ma do zaoferowania to czterodniowe wydarzenie.

ESNS powraca do Groningen w styczniu, aby uczcić cały europejski przemysł muzyczny. Czterodniowe wydarzenie to udane połączenie festiwali muzycznych, konferencji branżowych i wręczenia nagród.

Targi Eurosonic Noorderslag (ESNS) odbędą się w dniach 17–20 stycznia 2024 r. w Groningen w Holandii. Głównym wydarzeniem jest czterodniowy festiwal, na którym prezentowane są najlepsze zespoły muzyczne z całej Europy.

Na Eurosonic przez pierwsze trzy dni festiwalu line-up prezentuje zespoły z całego kontynentu. Następnie, ostatniego dnia, Noorderslag, rzuca światło na krajowe talenty z samej Holandii.

Na tegorocznym ESNS zagra oszałamiająca liczba prawie 300 zespołów, a oczekuje się, że weźmie w nim udział ponad 40 000 gości. 38-letnia historia ESNS jest pełna artystów, którzy wykorzystali ją jako poligon doświadczalny do rozpoczęcia międzynarodowych karier. W poprzednich składach występowali tacy artyści jak Arlo Parks, Dua Lipa, Fontaines DC, Sigrid i Wet Leg.

TylkoGliwice będzie w tym roku obecny na ESNS i prawie niemożliwe będzie wyłapanie wszystkiego. Ale jest już kilka atrakcji, podczas których na pewno będziemy mieć pewność, że znajdziemy się w czołówce tłumów. Irlandzka grupa CMAT zaprezentuje swój błyszczący niezależny pop wraz z islandzkim Arnym Margretem dla wszystkich fanów, którzy chcą znaleźć następną Phoebe Bridgers.

Ukrainę będą reprezentować trzy zespoły ze zwycięską Eurowizją Kalush Orchestra na czele i w środku, a także inny portugalski uczestnik Maro. Dostępna jest także eklektyczna kolekcja artystów hiphopowych, od austriackiego BEX po greckiego Negros Tou Moria. W gatunku soul brytyjska Elmiene zapowiada się na główną.

W składzie pełno jest holenderskich talentów. Od popowej wrażliwości Froukje po elektroniczną manię Joosta i indie rockowy urok The Vices – wśród ponad 100 holenderskich artystów każdy znajdzie coś dla siebie.

W tym roku szczególny nacisk zostanie położony także na Polskę. Każda edycja ESNS wybiera kraj, który ma zostać wyróżniony, a rok 2024 to przełom w polskim sektorze muzycznym. Nominowana do nagród Berry Galazka dołącza do 12-osobowego składu polskich talentów, w tym Artificialice, zastosowanie, Franek Warzywa & Młody Budda, Klawo, Immortal Onion, Izzy and the Black Trees, LASY, Moonstone, Wacław Zimpel i Zamilska.

Pokazy nagród

ESNS to nie tylko występy muzyczne. Jest to także miejsce licznych rozdań nagród muzycznych. Pierwszą z nich jest Music Moves Europe Awards (MME), coroczne święto najbardziej ekscytujących, nadchodzących dzieł sztuki na kontynencie.

Główna Nagroda Jury na MME Awards wynosi 10 000 euro plus zielony kupon na wycieczkę o wartości 5000 euro. Wśród poprzednich laureatów Wielkiej Nagrody Jury MME znaleźli się Stromae, Rosalía i Christine and the Queens.

W tym roku 15 nominowanych do nagrody głównej to: Bulgarian Cartrader (Bułgaria), Fran Vasilić (Chorwacja), Giift (Dania), Pearly Drops (Finlandia), Zaho de Sagazan (Francja), ClockClock (Niemcy), Arny Margret (Islandia) ), yunè pinku (Irlandia), Tramhaus (Holandia), Ash Olsen (Norwegia), Berry Galazka (Polska), Ana Lua Caiano (Portugalia), freekind. (Słowenia), Ralphie Choo (Hiszpania), Waterbaby (Szwecja).

Po ceremonii wręczenia nagród MME Awards Groningen będzie także gospodarzem European Festival Awards. W swojej 13. edycji European Festival Awards nagradzane są najlepsze festiwale muzyczne na całym kontynencie w kategoriach od wielkości (Najlepszy mały/średni/duży festiwal) po nagrody przyznawane za doskonałość w prowadzeniu festiwali (Green Operations/Event Safety).

W tym roku nominowani do nagrody European Festival Awards dla najlepszego dużego festiwalu to: Beats for Love (Czechy), Colors of Ostrava (Czechy), Electric Castle (Rumunia), Hurricane Festival (Niemcy), Nature One (Niemcy), Neversea Festival (Rumunia), Open’er Festival (Polska), Primavera Sound (Hiszpania), Sónar (Hiszpania) i Ultra Europe (Chorwacja).

O nagrodę Line-Up Roku powalczą: Glastonbury (Wielka Brytania), Lowlands (Holandia), Mad Cool (Hiszpania), Open’er Festival (Polska), Øya Festivalen (Norwegia), Primavera Sound (Hiszpania), Rock En Seine (Francja), Rock Werchter (Belgia), Roskilde (Dania), Sziget Festival (Węgry).

Informacje branżowe

Oprócz festiwali i rozdań nagród znawcy branży będą gromadzić się w ESNS na corocznych konferencjach. Ponad 500 prelegentów weźmie udział w dyskusjach panelowych na temat każdego aspektu biznesu muzycznego w Europie.

Do najważniejszych prelegentów zalicza się Amy Thomson, dyrektor generalna i założycielka ATM Artists oraz poprzednia dyrektor ds. katalogów w Hipgnosis Songs Fund, jednej z firm zajmujących się własnością intelektualną, która nabyła wcześniejsze katalogi wielu legendarnych artystów.

Wśród prelegentów znajdą się także szefowie festiwali muzycznych, platform strumieniowego przesyłania muzyki i urzędnicy rządowi.