O nas
Kontakt

Zarażenie zwierząt cukrzycą nie uratuje życia ludzkiego

Laura Kowalczyk

Zarażenie zwierząt cukrzycą nie uratuje życia ludzkiego

„W Światowy Dzień Cukrzycy najwyższy czas zastąpić wszystkie eksperymenty na zwierzętach wykorzystywane do badania tej choroby humanitarnymi badaniami istotnymi dla człowieka” – pisze dr Julia Baines.

Zapytaj jakąkolwiek troskliwą osobę, czy wspiera eksperymenty na zwierzętach, gdy istnieją skuteczne, humanitarne opcje, a prawdopodobnie powie nie.

Dlaczego więc zwierzęta nadal wykorzystuje się w eksperymentach do badania cukrzycy? Dostępne są opcje wolne od okrucieństwa, wykorzystujące ludzkie komórki, urządzenia mechaniczne i modele komputerowe, ale eksperymentatorzy wciąż poddają zwierzęta straszliwemu okrucieństwu.

Odpowiedź jest prosta: robią to nadal z przyzwyczajenia.

Zwierzęta były wykorzystywane i maltretowane w eksperymentach od tak dawna, że ​​wielu naukowców zwraca się do nich automatycznie, postrzegając je jako kolejny element wyposażenia laboratoryjnego.

W 2022 r. w samej Wielkiej Brytanii przeprowadzono ponad 2,76 mln eksperymentów na zwierzętach, w tym na tysiącach psów, koni, królików i świnek morskich, a także świń, naczelnych i innych gatunków.

Ale dzisiaj wiemy, że traktowanie w ten sposób żywych i czujących istot jest nierozsądne. Podobnie jak ludzie, inne zwierzęta odczuwają ból i strach. Co najważniejsze, istnieją znaczące różnice biologiczne między gatunkami, zwłaszcza jeśli chodzi o cukrzycę.

Poddawanie delikatnych zwierząt okrucieństwu nie przyniesie rezultatów

Cukrzyca to kluczowy obszar badany przez naukowców z PETA, którzy opracowali Porozumienie w sprawie modernizacji badań – szczegółową strategię mającą na celu zakończenie eksperymentów na zwierzętach, obejmującą natychmiastowe zaprzestanie niektórych zastosowań i wycofywanie innych.

Zalecają natychmiastowe zakończenie eksperymentów na cukrzycę na zwierzętach na rzecz wielu dostępnych humanitarnych opcji.

Nie ma powodu, dla którego delikatne zwierzęta miałyby być poddawane okrucieństwu w imię badań nad cukrzycą, i nie ma powodu, aby tego nie robić: eksperymenty na zwierzętach są nie tylko inwazyjne i okrutne, ale są też złą nauką.

Zachodnie goryle nizinne widziane w swoim środowisku, wrzesień 2021 r
Zachodnie goryle nizinne widziane w swoim środowisku, wrzesień 2021 r

Nie ma powodu, dla którego delikatne zwierzęta miałyby być poddawane okrucieństwu w imię badań nad cukrzycą, i nie ma powodu, aby tego nie robić: eksperymenty na zwierzętach są nie tylko inwazyjne i okrutne, ale są też złą nauką.

Mogą w rzeczywistości opóźnić poszukiwania leku, ponieważ fundusze są przekierowywane na badania przeprowadzane z udziałem ludzi, które mogłyby faktycznie pomóc ludziom.

Oszacowano, że opracowanie „nowego leku” może zająć od 10 do 15 lat i kosztować ponad 2 miliardy dolarów (1,87 miliarda euro), a odsetek niepowodzeń występuje w około 95% badań na ludziach.

Bezsensowne, brutalne i staromodne

Jest oczywiste, że obecny paradygmat opracowywania i testowania leków oraz wprowadzania ich na rynek stwarza problemy, a eksperymenty na zwierzętach uznano za jeden z czynników przyczyniających się do tego.

Znaczące przełomy w leczeniu chorób takich jak cukrzyca i rak piersi można osiągnąć poprzez odejście od bezcelowych, okrutnych i staromodnych eksperymentów na innych gatunkach na rzecz badań istotnych dla człowieka.

Pielęgniarka pobiera próbkę krwi od pacjenta podczas bezpłatnego obozu kontrolnego w kierunku cukrzycy w Hyderabad, listopad 2009
Pielęgniarka pobiera próbkę krwi od pacjenta podczas bezpłatnego obozu kontrolnego w kierunku cukrzycy w Hyderabad, listopad 2009

Niektóre leki działające na inne gatunki w rzeczywistości szkodzą ludziom i odwrotnie. W latach 1984–2014 co miesiąc publikowano ponad 50 prac naukowych na temat cukrzycy typu 2 na podstawie testów laboratoryjnych na gryzoniach.

Testy te powiedziały naukowcom wiele o gryzoniach, ale nie przewidziały, że leki tiazolidynodionowe będą szkodliwe dla ludzi, zwiększając u nich ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych o 64%.

Testy na zwierzętach pozwalają przewidzieć wynik u tego zwierzęcia. Gryzonie różnią się od ludzi sposobem przetwarzania glukozy, począwszy od poziomu kwasów nukleinowych po różnice w białkach, szlakach, komórkach, tkankach i narządach.

Bogactwo alternatyw

Jaka jest więc alternatywa? Istnieje wiele wolnych od okrucieństwa, istotnych dla człowieka opcji badań nad cukrzycą, w tym obrazowanie ludzi, technologia in vitro, komórki macierzyste indukowane przez człowieka, trójwymiarowe hodowle komórkowe, wykorzystanie ludzkich narządów i pośmiertnych tkanek ludzkich, -inwazyjne obrazowanie człowieka, badania epidemiologiczne i genetyczne człowieka oraz zaawansowane modele komputerowe.

Naukowcy z Glasgow Caledonian University wykorzystali ludzkie komórki z banku tkanek do wygenerowania modeli gojenia się ran dla pacjentów z cukrzycą, którzy mają trudności z gojeniem się ran i kontrolowaniem infekcji skórnych.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła pompę insulinową z zamkniętą pętlą opracowaną przy użyciu modelowania komputerowego zamiast testów na zwierzętach.

Podczas gdy miliony euro zostały zmarnowane na torturowaniu naczelnych w badaniach nad szczepionką na HIV/AIDS, badania na ludziach szybko doprowadziły do ​​powstania szczepionek przeciwko Covid-19. To doświadczenie pokazało, jak badania istotne dla człowieka mogą dawać szybkie i skuteczne wyniki.

Aby znaleźć lekarstwa i lepsze metody leczenia cukrzycy, potrzebna jest biologia człowieka, a im szybciej fundusze zostaną przekierowane na wspieranie innowacji w tych obszarach, a nie na wspieranie przestarzałego zwyczaju eksperymentowania na zwierzętach, tym szybciej je znajdziemy.