„W Światowy Dzień Cukrzycy najwyższy czas zastąpić wszystkie eksperymenty na zwierzętach wykorzystywane do badania tej choroby humanitarnymi badaniami istotnymi dla człowieka” – pisze dr Julia Baines.
Zapytaj jakąkolwiek troskliwą osobę, czy wspiera eksperymenty na zwierzętach, gdy istnieją skuteczne, humanitarne opcje, a prawdopodobnie powie nie.
Dlaczego więc zwierzęta nadal wykorzystuje się w eksperymentach do badania cukrzycy? Dostępne są opcje wolne od okrucieństwa, wykorzystujące ludzkie komórki, urządzenia mechaniczne i modele komputerowe, ale eksperymentatorzy wciąż poddają zwierzęta straszliwemu okrucieństwu.
Odpowiedź jest prosta: robią to nadal z przyzwyczajenia.
Zwierzęta były wykorzystywane i maltretowane w eksperymentach od tak dawna, że wielu naukowców zwraca się do nich automatycznie, postrzegając je jako kolejny element wyposażenia laboratoryjnego.
W 2022 r. w samej Wielkiej Brytanii przeprowadzono ponad 2,76 mln eksperymentów na zwierzętach, w tym na tysiącach psów, koni, królików i świnek morskich, a także świń, naczelnych i innych gatunków.
Ale dzisiaj wiemy, że traktowanie w ten sposób żywych i czujących istot jest nierozsądne. Podobnie jak ludzie, inne zwierzęta odczuwają ból i strach. Co najważniejsze, istnieją znaczące różnice biologiczne między gatunkami, zwłaszcza jeśli chodzi o cukrzycę.
Poddawanie delikatnych zwierząt okrucieństwu nie przyniesie rezultatów
Cukrzyca to kluczowy obszar badany przez naukowców z PETA, którzy opracowali Porozumienie w sprawie modernizacji badań – szczegółową strategię mającą na celu zakończenie eksperymentów na zwierzętach, obejmującą natychmiastowe zaprzestanie niektórych zastosowań i wycofywanie innych.
Zalecają natychmiastowe zakończenie eksperymentów na cukrzycę na zwierzętach na rzecz wielu dostępnych humanitarnych opcji.
Nie ma powodu, dla którego delikatne zwierzęta miałyby być poddawane okrucieństwu w imię badań nad cukrzycą, i nie ma powodu, aby tego nie robić: eksperymenty na zwierzętach są nie tylko inwazyjne i okrutne, ale są też złą nauką.
Mogą w rzeczywistości opóźnić poszukiwania leku, ponieważ fundusze są przekierowywane na badania przeprowadzane z udziałem ludzi, które mogłyby faktycznie pomóc ludziom.
Oszacowano, że opracowanie „nowego leku” może zająć od 10 do 15 lat i kosztować ponad 2 miliardy dolarów (1,87 miliarda euro), a odsetek niepowodzeń występuje w około 95% badań na ludziach.
Bezsensowne, brutalne i staromodne
Jest oczywiste, że obecny paradygmat opracowywania i testowania leków oraz wprowadzania ich na rynek stwarza problemy, a eksperymenty na zwierzętach uznano za jeden z czynników przyczyniających się do tego.
Znaczące przełomy w leczeniu chorób takich jak cukrzyca i rak piersi można osiągnąć poprzez odejście od bezcelowych, okrutnych i staromodnych eksperymentów na innych gatunkach na rzecz badań istotnych dla człowieka.
Niektóre leki działające na inne gatunki w rzeczywistości szkodzą ludziom i odwrotnie. W latach 1984–2014 co miesiąc publikowano ponad 50 prac naukowych na temat cukrzycy typu 2 na podstawie testów laboratoryjnych na gryzoniach.
Testy te powiedziały naukowcom wiele o gryzoniach, ale nie przewidziały, że leki tiazolidynodionowe będą szkodliwe dla ludzi, zwiększając u nich ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych o 64%.
Testy na zwierzętach pozwalają przewidzieć wynik u tego zwierzęcia. Gryzonie różnią się od ludzi sposobem przetwarzania glukozy, począwszy od poziomu kwasów nukleinowych po różnice w białkach, szlakach, komórkach, tkankach i narządach.
Bogactwo alternatyw
Jaka jest więc alternatywa? Istnieje wiele wolnych od okrucieństwa, istotnych dla człowieka opcji badań nad cukrzycą, w tym obrazowanie ludzi, technologia in vitro, komórki macierzyste indukowane przez człowieka, trójwymiarowe hodowle komórkowe, wykorzystanie ludzkich narządów i pośmiertnych tkanek ludzkich, -inwazyjne obrazowanie człowieka, badania epidemiologiczne i genetyczne człowieka oraz zaawansowane modele komputerowe.
Naukowcy z Glasgow Caledonian University wykorzystali ludzkie komórki z banku tkanek do wygenerowania modeli gojenia się ran dla pacjentów z cukrzycą, którzy mają trudności z gojeniem się ran i kontrolowaniem infekcji skórnych.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła pompę insulinową z zamkniętą pętlą opracowaną przy użyciu modelowania komputerowego zamiast testów na zwierzętach.
Podczas gdy miliony euro zostały zmarnowane na torturowaniu naczelnych w badaniach nad szczepionką na HIV/AIDS, badania na ludziach szybko doprowadziły do powstania szczepionek przeciwko Covid-19. To doświadczenie pokazało, jak badania istotne dla człowieka mogą dawać szybkie i skuteczne wyniki.
Aby znaleźć lekarstwa i lepsze metody leczenia cukrzycy, potrzebna jest biologia człowieka, a im szybciej fundusze zostaną przekierowane na wspieranie innowacji w tych obszarach, a nie na wspieranie przestarzałego zwyczaju eksperymentowania na zwierzętach, tym szybciej je znajdziemy.