O nas
Kontakt

Zatrudnienie w strefie euro rośnie, podczas gdy PKB spada

Laura Kowalczyk

Zatrudnienie w strefie euro rośnie, podczas gdy PKB spada

Dane Eurostatu pokazują, że dane dotyczące produktu krajowego brutto (PKB) i zatrudnienia w UE i strefie euro w trzecim kwartale 2023 r. pozostają stosunkowo stabilne w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami.

Błyskawiczne szacunki opublikowane we wtorek przez organ statystyczny UE wykazały, że PKB w strefie euro, obejmującej państwa członkowskie Unii Europejskiej, które przyjęły euro jako swoją walutę, spadł o 0,1% w trzecim kwartale (III kw.) w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy okres.

To pierwszy spadek od 2020 r. Liczba ta jest również zgodna z oczekiwaniami rynku i następuje po kwartalnym wzroście o 0,2% w drugim kwartale (2 kw.) tego roku.

Jednocześnie PKB UE pozostał stabilny w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Eurostat opublikował także porównanie ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie PKB w III kwartale 2023 roku wzrósł o 1,2% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Niewielki wzrost wskaźnika zatrudnienia

W porównaniu do drugiego kwartału br. liczba pracujących w UE wzrosła o 0,2%, a w strefie euro o 0,3%.

Podobne dane w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku pokazały wzrost wskaźnika zatrudnienia o 1,4% w strefie euro i 1,3% w UE.

Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja gospodarcza w UE i strefie euro w 2023 r. poprawiła się w porównaniu z rokiem ubiegłym. Łagodzą się skutki kryzysów energetycznych i gospodarczych wywołanych agresywną wojną Rosji przeciwko Ukrainie.

Ponadto stabilizuje się gwałtownie rosnąca stopa inflacji, która w październiku 2023 r. w strefie euro wyniesie 2,9% w porównaniu z 4,3% we wrześniu – co stanowi najniższy wynik od października 2021 r.

Stopa inflacji w strefie euro w październiku 2022 r. wyniosła 10,6% wobec 9,9% we wrześniu.

Szacunki przewidują przejściowe przyspieszenie inflacji, a wzrost gospodarczy pozostanie słaby do końca 2023 r.