O nas
Kontakt

Zjednoczone Emiraty Arabskie oskarżone o podsycanie wojny poprzez dostarczanie broni paramilitarnym rywalom Sudanu

Laura Kowalczyk

FILE - Sudanese soldiers from the Rapid Support Forces unit, led by Gen. Mohammed Hamdan Dagalo, the deputy head of the military council, secure the area where Dagalo attends

Według ONZ w konflikcie szalejącym od początku 2023 r. zginęło ponad 14 000 osób, a 33 000 zostało rannych.

Rząd Sudanu oskarżył we wtorek Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) o podsycanie 14-miesięcznej wojny w tym afrykańskim kraju poprzez dostarczanie broni rywalizującym siłom paramilitarnym.

Zjednoczone Emiraty Arabskie odrzuciły ten zarzut jako „absurdalny”, nazywając go „haniebnym nadużyciem ze strony jednej z walczących stron”.

Do starcia doszło podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, podczas którego zastępca sekretarza generalnego Martha Pobee ostrzegła, że ​​w zachodnim regionie Darfur w Sudanie dochodzi do okrucieństw na tle etnicznym.

Wezwała do natychmiastowego zawieszenia broni w stolicy Północnego Darfuru, El Fasher, oblężonej przez paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia, „aby zapobiec dalszym okrucieństwom, chronić krytyczną infrastrukturę i złagodzić cierpienia ludności cywilnej”.

Ambasador Sudanu Al-Harith Mohamed oskarżył paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia o „niszczycielskie rozpoczęcie” wojny z sudańską armią i ataki na ludność cywilną przy pomocy broni pochodzącej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Powiedział, że Sudan ma dowody na dostawę broni przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i że rząd przedłoży Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu akta dotyczące działań ZEA.

Ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohamed Abushahab stwierdził, że są to „fałszywe zarzuty” i zażądał wyjaśnienia, dlaczego rząd Sudanu odmówił powrotu do rozmów pokojowych.

Zwracając się do ambasadora Sudanu, siedzącego obok niego przy stole w kształcie podkowy Rady Bezpieczeństwa, Abushahab powiedział: „Powinieneś zaprzestać chwalenia się na forach międzynarodowych takich jak to i zamiast tego wziąć odpowiedzialność za zakończenie rozpoczętego przez siebie konfliktu”.

Obserwatorzy embarga na broń twierdzą, że „wiarygodne dowody”

Eksperci ONZ monitorujący embargo na broń w Darfurze zgłosili w styczniu „wiarygodne” dowody na to, że Zjednoczone Emiraty Arabskie kilka razy w tygodniu wysyłały broń z północnego Czadu do Sił Szybkiego Wsparcia.

Ambasador USA Linda Thomas-Greenfield we wtorek ponownie zaapelowała do wszystkich „podmiotów zewnętrznych, aby zaprzestali podsycania i przedłużania tego konfliktu oraz umożliwiania tych okrucieństw poprzez wysyłanie broni do Sudanu”.

W rozmowie z reporterami po spotkaniu Mohamed z Sudanu nalegał, aby rada „dołożyła wszelkich starań, wymieniając i zawstydzając Zjednoczone Emiraty Arabskie”.

Edem Wosornu, dyrektor operacyjny Biura Pomocy Humanitarnej ONZ, powiedział Radzie, że życie 800 000 cywilów uwięzionych w El Fasher „wisi na włosku”, powtarzając ryzyko masowych okrucieństw i ostrzegając, że przemoc w okrążonym mieście „to tylko wierzchołek” z góry lodowej.”

Powiedziała, że ​​miliony ludzi w Darfurze doświadczają masowych zamachów bombowych, przemoc na tle seksualnym w dalszym ciągu szerzy się, a „głód jest nieuchronny”.

Prawie 5 milionów ludzi stoi w obliczu nadzwyczajnego braku bezpieczeństwa żywnościowego, a ponad 2 miliony w 41 „ogniskach głodu są szczególnie narażone na ryzyko popadnięcia w katastrofalny głód w nadchodzących tygodniach” – powiedział Wosornu.

Liczba przesiedleń wewnętrznych Sudanu przekracza 10 milionów

Sudan ponownie pogrążył się w konflikcie w połowie kwietnia 2023 r., kiedy w stolicy kraju, Chartumie, wybuchło od dawna napięcie między jego przywódcami wojskowymi i paramilitarnymi, które rozprzestrzeniło się na inne regiony, w tym na Darfur.

ONZ twierdzi, że zginęło ponad 14 000 osób, a 33 000 zostało rannych.

Paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia zostały utworzone z bojowników Janjaweed przez ówczesnego prezydenta Sudanu Omara al-Baszira, który rządził krajem przez trzydzieści lat, zanim został obalony podczas powstania ludowego w 2019 r.

Jest poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny pod zarzutem ludobójstwa i innych zbrodni podczas konfliktu w Darfurze w pierwszej dekadzie XXI wieku.

W ubiegły czwartek Rada Bezpieczeństwa przyjęła uchwałę żądającą od Sił Szybkiego Wsparcia natychmiastowego zaprzestania oblężenia El Fasher – jedynej stolicy w Darfurze, której nie kontroluje.

Rada wezwała także siły paramilitarne i wojsko Sudanu, aby „dążyły do ​​natychmiastowego zaprzestania działań wojennych”.

Dwie dekady temu Darfur stał się synonimem ludobójstwa i zbrodni wojennych, szczególnie dokonanych przez osławioną arabską bojówkę Janjaweed, przeciwko ludności identyfikującej się jako Afryka Środkowa lub Wschodnia.

Zginęło do 300 000 ludzi, a 2,7 miliona zostało wypędzonych z domów.