Przestępcy w całym regionie Morza Śródziemnego kradną oliwki i gałęzie, a nawet wycinają drzewa, aby zdobyć owoce, których cena wzrosła trzykrotnie od 2019 r. Niektóre drzewa stoją od ponad stu lat.
Globalny wzrost cen oliwy z oliwek – które od 2019 r. potroiły się i ustanowiły rekordy – dał przestępcom w całym regionie Morza Śródziemnego szansę.
Włamania do magazynów, oszustwa księgowe i manipulowanie ropą są coraz częstsze w sercu upraw oliwek w Grecji, Hiszpanii i Włoszech. Coraz częściej gangi używają pił łańcuchowych do odcinania gałęzi i wycinania całych drzew w niestrzeżonych gajach.
Przestępstwa pogłębiają niepokój plantatorów, którzy już zmagają się z wysokimi kosztami produkcji i skutkami zmian klimatycznych: ciepłymi zimami, poważnymi powodziami i bardziej intensywnymi pożarami lasów.
Gaje oliwne pod Atenami są częścią nieprzerwanej tradycji, która sięga starożytności i rozciągała się na równinach otaczających obecnie międzynarodowe lotnisko miasta. Niektóre drzewa mają stulecia.
Neilos Papachristou prowadzi młyn oliwny i pobliski gaj w rodzinnej firmie już od czwartego pokolenia. Mówi, że złodzieje pił łańcuchowych zmuszają rolników do wczesnych zbiorów i zadowalania się niższymi plonami, aby uniknąć długoterminowych szkód.
„(Rabusie) szukają mocno obciążonych gałęzi i obcinają je. Zatem nie tylko kradną nasze oliwki, ale wyrządzają poważne szkody drzewu. Powrót do normalności zajmuje 4–5 lat” – powiedział Papachristou, stojąc na polu o świcie.
Za nim robotnicy za pomocą dużych grzebieni elektrycznych zrzucają oliwki z drzew na sieci zbierające. W jego młynie rolnicy wrzucają plony do pojemników załadunkowych ze stali nierdzewnej, rozwiązują worki lub przewracają wysokie wiklinowe kosze z tyłu swoich pickupów.
Był wśród nich Christos Bekas, właściciel 5000 drzew oliwnych. Po wielokrotnych napadach złodziei zdecydował się kanibalizować swoje plony wczesnymi zbiorami.
„W ubiegłym roku na kilogram oliwy można było wyprodukować 3,7 kilograma oliwek. Teraz, gdy na kilogram oliwy wychodzi blisko 10 kilogramów oliwek, za moje 600 kilogramów oliwek dostanę 60 kilogramów oliwy. W zeszłym roku osiągnąłem 180” – powiedział Bekas.
Po dziesięcioleciach wzrostu światowy rynek oliwy z oliwek został zakłócony przez niemal dwuletnią suszę w południowej Hiszpanii, kraju, który zazwyczaj pokrywa 40% światowych dostaw.
Według szacunków Unii Europejskiej załamanie w Hiszpanii pomoże obniżyć światową produkcję do 2,5 mln ton w roku upraw 2022–2023 z 3,4 mln w poprzednim cyklu rocznym.
Rosnące temperatury wpływają na kwitnienie – ostrzegają rolnicy i eksperci, a wyższe ceny nawozów i niedobory siły roboczej również odbijają się na kosztach.
Ponieważ światowy popyt pozostaje wysoki, międzynarodowi importerzy często są skłonni oferować ceny wyższe od stawek krajowych. Eksport z Grecji rok do roku wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 r., podczas gdy Turcja w sierpniu zawiesiła eksport, aby chronić swój rynek krajowy.
Ceny referencyjne najwyższej jakości oliwy z oliwek, zwanej ekstra virgin, w Hiszpanii, Grecji i we Włoszech są monitorowane przez Międzynarodową Radę ds. Oliwek z siedzibą w Madrycie.
Pod koniec 2019 r. ceny hurtowe spadły poniżej 3 euro za kilogram. Do września ubiegłego roku osiągnęły cenę 9 euro za kilogram.
W zeszłym miesiącu hiszpańska policja poinformowała, że w ostatnich tygodniach odzyskała 91 ton skradzionych oliwek. W lutym w południowej Grecji aresztowano sześć osób w związku z kradzieżą ośmiu ton oliwy z oliwek w ramach serii włamań do magazynów, o których donoszono na przestrzeni kilku tygodni.
Rolnicy mieszkający w południowo-zachodnim włoskim mieście portowym Bari twierdzą, że okoliczni rabusie stają się coraz bardziej bezczelni i kradną traktory i drogi sprzęt, a także oliwki.
Regionalne stowarzyszenie rolnicze zwróciło się z prośbą o pomoc do policji w związku z doniesieniami, że w zeszłym miesiącu w jednym zdarzeniu zniszczono lub poważnie uszkodzono 100 drzew oliwnych.