O nas
Kontakt

Zmarł drugi pacjent na świecie, któremu poddano eksperymentalny przeszczep serca świni

Laura Kowalczyk

Zmarł drugi pacjent na świecie, któremu poddano eksperymentalny przeszczep serca świni

Zapotrzebowanie na narządy ludzkie jest wyższe niż liczba dostępnych do przeszczepienia. W 2018 r. na liście oczekujących na przeszczep narządów znajdowało się ponad 150 000 Europejczyków.

Zmarł Lawrence Faucette, druga osoba na świecie, której w wyniku eksperymentalnego przeszczepu przeszczepiono genetycznie zmodyfikowane serce świni.

58-letni pacjent żył prawie sześć tygodni po przeszczepieniu w połowie września.

„Opłakujemy stratę pana Faucette’a, niezwykłego pacjenta, naukowca, weterana marynarki wojennej i człowieka rodzinnego, który po prostu chciał trochę więcej czasu spędzić ze swoją kochającą żoną, synami i rodziną” – powiedział Bartley Griffith, chirurg pacjenta w szpitalu Centrum Medyczne Uniwersytetu Maryland.

Przed śmiercią 30 października Faucette poddawał się fizjoterapii i spędzał czas z rodziną.

Jego serce zaczęło wykazywać oznaki odrzucenia, co również stanowiło wyzwanie w przypadku przeszczepów narządów ludzkich.

„Ostatnim życzeniem pana Faucette’a było, abyśmy jak najlepiej wykorzystali to, czego nauczyliśmy się z naszego doświadczenia, aby inni mogli otrzymać szansę na nowe serce, gdy ludzki organ będzie niedostępny” – stwierdził Griffith w oświadczeniu.

„Następnie powiedział zgromadzonemu wokół niego zespołowi lekarzy i pielęgniarek, że nas kocha. Będzie nam go ogromnie brakować”.

Faucette cierpiał na nieuleczalną chorobę serca, kiedy we wrześniu stał się drugim pacjentem na świecie, któremu podano genetycznie zmodyfikowane serce świni.

Pierwszy pacjent, David Bennett, również otrzymał przeszczep w Centrum Medycznym Uniwersytetu Maryland. Podobnie jak Faucette nie kwalifikował się do przeszczepu ludzkiego serca. Zmarł dwa miesiące po eksperymentalnej operacji.

W obu przypadkach amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zezwolenie na operację w trybie pilnym.

Przeszczepianie narządów zwierzęcych ludziom (proces znany jako ksenotransplantacja) wiąże się z ryzykiem, w tym przeniesieniem nieznanego patogenu ze zwierzęcia lub wywołaniem poważnej odpowiedzi immunologicznej.

Lekarze przeprowadzający eksperymentalny przeszczep serca świni.
Lekarze przeprowadzający eksperymentalny przeszczep serca świni.

Zapotrzebowanie na narządy ludzkie jest jednak wyższe niż liczba dostępnych do przeszczepienia.

W 2018 r. na liście oczekujących na przeszczep narządów znajdowało się ponad 150 000 Europejczyków.

Szacuje się, że w USA każdego roku przed przeszczepieniem narządu umiera ponad 6000 osób.

Muhammad Mohiuddin, dyrektor programu ksenotransplantacji serca na Uniwersytecie Maryland, powiedział: „Nie możemy wyrazić wystarczającej wdzięczności panu Faucette i jego rodzinie za umożliwienie nam dalszego dokonywania znaczących postępów w urzeczywistnianiu ksenoprzeszczepów.

„Pan Faucette był naukowcem, który nie tylko czytał i interpretował własne biopsje, ale także rozumiał, jak ważny wkład wniósł w rozwój tej dziedziny” – kontynuował.

„Podobnie jak w przypadku pierwszego pacjenta, Davida Bennetta seniora, zamierzamy przeprowadzić obszerną analizę w celu zidentyfikowania czynników, którym można zapobiec w przypadku przyszłych przeszczepów; pozwoli nam to na dalszy postęp i kształcenie naszych kolegów w terenie w oparciu o nasze doświadczenie .”