O nas
Kontakt

Zmiana klimatu: Według raportu organizacji pozarządowej „prawa dzieci w Afryce Subsaharyjskiej są osłabiane”.

Laura Kowalczyk

Zmiana klimatu: Według raportu organizacji pozarządowej „prawa dzieci w Afryce Subsaharyjskiej są osłabiane”.

Według najnowszego raportu organizacji humanitarnej Save the Children do końca 2022 r. co najmniej 1,85 mln dzieci w Afryce Subsaharyjskiej zostało wewnętrznie przesiedlonych.

Zmiana klimatu jest rzeczywistością i wpływa na planetę Ziemię na różne sposoby. Dzieci, które są przyszłością, bardzo cierpią z powodu katastrof, które z tego wynikają.

Organizacja pozarządowa Save the Children (na podstawie analizy danych Centrum Monitorowania Przesiedleń Wewnętrznych) ostrzegła w opublikowanym w poniedziałek raporcie, że: „Co najmniej 1,85 mln dzieci w Afryce Subsaharyjskiej zostało przesiedlonych w obrębie swoich krajów z powodu szoków klimatycznych „w 2022 r.

W ubiegłym roku przymusowe ruchy wzrosły prawie dwukrotnie – w 2021 r. było ich milion – co stanowi rekordową liczbę. Większość z nich pod koniec 2022 r. nadal przebywała z rodzinami w obozach dla uchodźców lub w innych tymczasowych lokalizacjach.

Wiadomości Euro
Dane z Globalnego Raportu o Przesiedleniach Wewnętrznych 2023

Dane liczbowe, które według organizacji Save the Children „obnażają” trudną rzeczywistość, w której prawa dzieci w całym regionie są „w zastraszającym tempie naruszane przez skutki kryzysu klimatycznego”. Kraje, które – jak przypomniała organizacja – „w najmniejszym stopniu przyczyniły się do kryzysu”, czyli te, które mają „najniższy udział w globalnej emisji gazów cieplarnianych ze wszystkich regionów świata”.

Klęski żywiołowe prowadzą do exodusu w Nigerii i Somalii

W 2022 r. w Nigerii najwięcej osób wewnętrznie przesiedlonych z powodu powodzi w stanie Borno i innych częściach kraju. Pod koniec roku co najmniej 854 000 osób, w tym szacunkowo 427 000 dzieci, nadal pozostawało daleko od domu.

Farah Abdi Warsameh/Prawa autorskie 2022 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
PLIK – Somalijczycy, którzy uciekli z obszarów dotkniętych suszą, przybywają do prowizorycznego obozu dla wysiedleńców na obrzeżach Mogadiszu w Somalii, 30 czerwca 2022 r.

W Somalii, drugim kraju najbardziej dotkniętym pod względem liczby osób wysiedlonych w wyniku szoku klimatycznego, brakuje wody. W kraju nie było już pięciu pór deszczowych. Około 6,6 miliona ludzi, czyli 39 procent populacji kraju, osiągnęło krytyczny poziom głodu. Sytuacja ta doprowadziła do drugiej co do wielkości liczby wewnętrznych exodusów w Afryce: 1,1 mln osób.

„Brakuje woli politycznej” i działań, twierdzi organizacja pozarządowa

Malama Mwila z organizacji Save the Children wyjaśniła TylkoGliwice, że decydenci polityczni „mogą pomóc zmienić sytuację oraz chronić i ratować miliony istnień ludzkich na kontynencie afrykańskim i na całym świecie” i wezwała do podjęcia strategicznych decyzji.

Urzędnik ds. polityki regionalnej, rzecznictwa i kampanii w Biurze Regionalnym Afryki Wschodniej i Południowej podzielił się trzema działaniami, które należy podjąć.

Po pierwsze, wezwał rządy Afryki do „potraktowania priorytetowo tworzenia progresywnych dochodów krajowych w celu finansowania środków przystosowania się do zmiany klimatu i łagodzenia jej skutków”. Aby to zadziałało, „niezbędna jest redystrybucyjna polityka fiskalna, aby chronić grupy najbardziej dotknięte nierównością, czyli dzieci i ich rodziny”.

Po drugie, „równie ważne” jest zaangażowanie „przedstawicieli krajów o wysokich dochodach (…) sklasyfikowanych jako emitenci w przeszłości” na rzecz zwiększenia „inkluzywnego i progresywnego finansowania i inwestycji, zwłaszcza finansowania ekologicznego”.

Trzeci środek, dodała Malama Mwila, polega na tym, że „należy wysłuchać głosów dzieci i innych zainteresowanych stron”. Jego zdaniem porażką jest brak woli politycznej.

„Jeśli chodzi o wdrażanie i zapewnianie tych funduszy, niewiele zostało działań, w związku z czym brakowało zaangażowania politycznego, zwłaszcza ze strony globalnej Północy. Zasadnicze znaczenie ma, abyśmy odnotowali zobowiązania podjęte nie tylko przez rządy afrykańskie, ale przez rządy na całym świecie, podpisując Konwencję praw dziecka, podpisując Afrykańską kartę praw i pracy dziecka, musimy traktować dzieci priorytetowo ze względu na ich bezbronność, ze względu na ich konstytucję społeczną i fizjologiczną ”- powiedział urzędnik organizacji Save the Children.

Afryka debatuje nad rozwiązaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi

Częścią rozwiązania jest umożliwienie młodym ludziom głosu. Richard Munang, koordynator podprogramu dotyczącego zmian klimatycznych Afrykańskiego Biura UNEP (Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska), wyjaśnił TylkoGliwice, że „mają talent, umiejętności, są bardzo, bardzo innowacyjni i przedsiębiorczy”. Musimy ich słuchać, „omawiać, co robią i jak można ich wesprzeć w znalezieniu przemieniających rozwiązań”.

Tsvangirayi Mukwazhi/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wysiedlone rodziny przybywają po uratowaniu łodzią z zalanego obszaru dystryktu Buzi, 200 kilometrów (120 mil) od Beira w Mozambiku, sobota, 23 marca 2019 r.

Afryka pod auspicjami ONZ – podczas „Tygodnia Klimatu Narodów Zjednoczonych w Afryce”, który rozpoczyna się w poniedziałek 4 września w Nairobi, stolicy Kenii – zaczyna szukać rozwiązań. To swego rodzaju „rozgrzewka” przed COP28 – Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, która odbędzie się pod koniec roku w Dubaju.

Punktem wyjścia jest „obecna sytuacja” – susza, powodzie, cyklony – na kontynencie, który jest „płucami świata” (wraz z lasami dorzecza Konga) i ma „najmłodszą populację na świecie” – jak stwierdził Richard Munang wyjaśnił.

Afryka potrzebuje inwestycji w rolnictwo, czystą energię, energię słoneczną, wiatrową i geotermalną. Kwestie do omówienia w Nairobi.

Celem tego spotkania jest „podzielenie się wiedzą z globalną Północą i oczywiście z Afryką oraz pokazanie rozwiązań, jakie może zaoferować Afryka” – powiedział rozmówca TylkoGliwice. Oczekuje się, że w wyniku spotkania zostanie opracowana „tzw. deklaracja z Nairobi, która pokaże nie tylko wyzwania stojące przed Afryką, ale także możliwości i możliwości inwestycyjne, które mogą przyciągnąć fundusze”. Richar Munang podkreślił, że „zmiany klimatyczne, mimo że powodują szkody, są także szansą inwestycyjną”. Dokument, jeśli zostanie podpisany, zostanie zaprezentowany podczas Szczytu Klimatycznego Wysokiego Szczebla organizowanego przez Sekretarza Generalnego ONZ, a także podczas COP22.