O nas
Kontakt

4000-letnia oliwka i płaczący buk: ujawniono finalistów Europejskiego Drzewa Roku 2024

Laura Kowalczyk

Estonia

Nagroda Europejskiego Drzewa Roku skupia drzewa z najciekawszymi historiami z całej Europy, jednocześnie promując znaczenie naszego związku z naturą.

W świecie pełnym podziałów, gniewu i złamanych serc posiadanie czegoś niekontrowersyjnego, co wszyscy możemy usiąść i podziwiać, działa oczyszczająco.

To właśnie daje nam Europejskie Drzewo Roku.

Od 2011 roku w konkursie gromadzona jest selekcja najbardziej wyjątkowych i najpiękniejszych drzew z całego kontynentu.

Każdy kraj, który chce wziąć udział, organizuje ogólnokrajowy konkurs przeprowadzany przez lokalnych organizatorów, zwykle organizację pozarządową. Czasami w tych ogólnokrajowych konkursach ludzie wybierają swoje ulubione drzewo narodowe, a czasem decyduje komisja.

Po zakończeniu procesu każdy kraj zgłasza jedno drzewo do europejskiego konkursu, które jest poddawane publicznemu głosowaniu online w celu wyłonienia zwycięzcy. W tym roku 15 krajów wystawiło drzewo do selekcji.

Jak drzewa mogą nas połączyć

„Nie spotkałem osoby, która powiedziałaby mi, że nie lubi drzew” – mówi Adam Holub, kierownik projektu w Nadace Partnerstvi, czeskiej organizacji ekologicznej, która organizuje konkurs.

„Istnieją dwa symbole, których można bardzo skutecznie użyć do przekazania ważnego przesłania o charakterze ekologicznym – drzewa i pszczoły”.

Holub twierdzi, że głównym celem konkursu jest promowanie relacji między społecznościami lokalnymi zajmującymi się drzewami a środowiskiem.

„Ma to także dać szansę na wprowadzenie lokalnych przedstawicieli na poziom europejski” – wyjaśnia. „Wierzymy, że ważne jest, aby ludzie oddolni skierowali swoje myśli na sam szczyt”.

Ten krok ma miejsce podczas ceremonii wręczenia nagród odbywającej się w Parlamencie Europejskim, w której uczestniczy kilku europosłów i osoby ze społeczności każdego z nominowanych drzew.

Głosowanie w Internecie jest otwarte dla publiczności do 22 lutego, a zwycięzcę ogłoszono 20 marca w Brukseli.

Każde drzewo ma swoją bogatą historię. Od starożytnego drzewa oliwnego, które przetrwało tysiące lat, po drzewa zajmujące szczególne miejsce w swoich społecznościach.

Oto niektórzy z aktualnych faworytów, którzy pomogą Ci wybrać faworyta, na którego będziesz głosował:

Udział Polski w europejskim konkursie Drzewo Roku.
Udział Polski w europejskim konkursie Drzewo Roku.

Skomplikowane piękno Polski

Obecnie na pierwszym miejscu w rankingu z 21 808 głosami znajduje się „Serce Ogrodu” z Polski. To majestatyczne drzewo ma niezwykle gruby pień, a jego wiek szacuje się na około 200 lat. Znajduje się w samym sercu ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Udział Francji w europejskim konkursie Drzewo Roku.
Udział Francji w europejskim konkursie Drzewo Roku.

Niestabilna piękność Francji

Drugie miejsce w obecnym rankingu z 13 753 głosami zajmuje francuski „Płaczący buk z Bayeux”.

Z koroną rozpiętą na 40 m to 160-letnie drzewo potrzebuje sztucznej konstrukcji wsporczej, aby utrzymać pozycję. Ale wysiłek jest tego wart, aby zachować to prawdziwe piękno.

Udział Włoch w europejskim konkursie Drzewo Roku.
Udział Włoch w europejskim konkursie Drzewo Roku.

Starożytna oliwka z Włoch

Następna w kolejności pozycja z 8812 głosami to „Tysiącletnie drzewo oliwne z Luras”. Jak sama nazwa wskazuje, drzewo to jest bardzo stare. Szacuje się, że stał w Luras, małym miasteczku na Sardynii, przez 3000-4000 lat. Mówimy tu o epoce brązu. Jak podaje strona internetowa nagrody: „prawdziwy symbol odporności i ciągłości”.

Udział Portugalii w europejskim konkursie Drzewo Roku.
Udział Portugalii w europejskim konkursie Drzewo Roku.

Prosty i prawdziwy ogłuszacz Portugalii

Na czwartym miejscu z 6925 głosami znajduje się wpis Portugalii „Camellia”. Pięknie wypielęgnowane drzewo to ładnie rośnie w stuletnich ogrodach starożytnej Villa Margaridi w mieście Guimarães.

Udział Czech w europejskim konkursie Drzewo Roku.
Udział Czech w europejskim konkursie Drzewo Roku.

Trwała natura Republiki Czeskiej

Obecną piątkę najlepszych produktów uzupełnia czeska grusza o trafnej nazwie „Grusza na środku pola”.

Na jego charakterystyczny kształt wpłynęły silne zachodnie wiatry panujące w tym rejonie. Jak podaje portal Europejskie Drzewo Roku, „przetrwało kolektywizację w czasach byłej Czechosłowacji, konsolidację pól i budowę rekultywacji gruntów”. Ilu z nas może to powiedzieć?

Pełną ofertę można znaleźć na stronie internetowej nagrody, a głosowanie trwa do 22 lutego, do godziny 16:00 czasu środkowoeuropejskiego.