O nas
Kontakt

5 kościołów w Europie pełnych dzieł sztuki, które sprawią, że zechcesz zarezerwować wycieczkę do tych miast

Laura Kowalczyk

With enthralling histories and artistic splendours, churches have become temples of culture as well as being sacred sites.

Dzięki fascynującej historii i artystycznemu splendorowi kościoły stały się nie tylko świątyniami kultury, ale także miejscami sakralnymi.

Fantastyczny kościół Sagrada Familia w Barcelonie jest odwiedzany przez prawie cztery miliony turystów rocznie.

Budynki sakralne to jedne z kluczowych atrakcji turystycznych w europejskich miastach, m.in. Bazylika Św. Piotra w Rzymie, Opactwo Westminsterskie w Londynie czy Katedra w Kolonii.

Dzięki fascynującej historii i artystycznemu splendorowi stały się świątyniami kultury, a także miejscami sakralnymi.

Oto więcej bogatych w sztukę kościołów w Europie, których być może nie ma na Twoim radarze, a po których warto rozważyć rezerwację wycieczki po mieście.

Podziwiaj bizantyjskie mozaiki w Rawennie

Ponieważ Wenecja została odcięta od tras statków wycieczkowych, pasażerowie mogą dokować w Rawennie – mieście położonym około dwóch godzin na południe z portem.

Skromna i spokojna Rawenna zaskakuje gości swoją wybitną historią jako stolicy zachodniego imperium rzymskiego w V wieku i hipnotyzującymi mozaikami bizantyjskimi.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ravenna Mosaici – Mosaics (@ravennamosaici)

Osiem budynków sakralnych tworzy wczesnochrześcijańskie zabytki Rawenny, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, każdy ozdobiony olśniewającymi kafelkami.

Wewnątrz bazyliki San Vitale zwiedzający mogą podziwiać lśniące sceny z epizodów Starego Testamentu i aniołów, podczas gdy ekstrawaganckie mozaiki w bazylice Sant'Apollinare Nuovo przedstawiają obładowanych klejnotami mędrców i bogato ubrane dziewice.

Odwiedź wypełnione freskami kościoły jaskiniowe w Kapadocji

Kapadocja to znacznie więcej niż pokaz balonów na ogrzane powietrze. Środkowy region Turcji jest usiany starożytnymi społecznościami jaskiniowymi, w których nadal można przebywać.

Jedno z najbardziej wszechstronnych miast jaskiniowych jest obecnie skansenem. Największą atrakcją Göreme są kościoły i klasztory wydrążone w skale i pomalowane na żywe kolory.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Matteo D'Astolfo (@emme_titi)

Tokalı Kilise (Kościół Klamry) zawiera XI-wieczne freski przedstawiające sceny biblijne na jaskrawo niebieskim tle lapis lazuli, podczas gdy w Karanlık Kilise (Ciemny Kościół) znajdują się jedne z najlepiej zachowanych bizantyjskich malowideł ściennych w Kapadocji dzięki brakowi światła słonecznego.

Zagłęb się w historię w katedrze w Durham

Nad drzewami i domami miasta Durham w północnej Anglii wznosi się kolosalna katedra z wieżyczkami.

Zbudowana między XI a XIII wiekiem przepastna kamienna budowla jest modelem monumentalnej architektury romańskiej ze stropem nawy będącym najwcześniejszym zachowanym przykładem ostrołukowego sklepienia krzyżowo-żebrowego.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez This is Durham (@thisisdurham)

W katedrze znajdują się relikwie św. Cuthberta, patrona Northumbrii, oraz Czcigodnego Bedy, angielskiego mnicha i uczonego.

Wraz z sąsiadującym z nim rozległym zamkiem został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako największy i najwspanialszy przykład architektury normańskiej.

Przyjrzyj się złoconym mozaikom w katedrze w Cefalù

Nadmorskie miasto Cefalù w północnej Sycylii zostało uznane za jedną z najpiękniejszych wiosek we Włoszech i słynie z normańskiej katedry przypominającej fortecę.

Nadmorskie miasto Cefalù w północnej Sycylii zostało uznane za jedną z najpiękniejszych wiosek we Włoszech i słynie z normańskiej katedry przypominającej fortecę.
Nadmorskie miasto Cefalù w północnej Sycylii zostało uznane za jedną z najpiękniejszych wiosek we Włoszech i słynie z normańskiej katedry przypominającej fortecę.

XII-wieczny kościół, będący częścią arabsko-normańskiego dziedzictwa światowego UNESCO, wraz z innymi budynkami w pobliskim Palermo, jest otoczony przez masywne bliźniacze wieże i ozdobiony przeplatającymi się spiczastymi łukami.

Wewnątrz spód absydy mieni się złoconymi mozaikami przedstawiającymi gigantycznego Chrystusa Pantokratora.

Poznaj meczet przekształcony w kościół w Kordobie

Położona w andaluzyjskim regionie Hiszpanii Kordoba była znaczącą osadą rzymską, a następnie głównym ośrodkiem islamu w średniowieczu.

To właśnie w tym ostatnim okresie zbudowano miejską Mezquitę – ogromny meczet z hipnotyzującą serią dwupoziomowych łuków w czerwone i kremowe paski.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Juana Sáncheza (@juans83)

Kiedy w XIII wieku Kordoba została podbita przez wojska chrześcijańskie, meczet zaczął się przekształcać w katedrę.

W ciągu następnych czterech stuleci budynek przeszedł znaczącą przebudowę i uzupełnienia, takie jak wystawna Kaplica Królewska w stylu Mudéjar i misternie rzeźbiona gotycka nawa.