O nas
Kontakt

Błyszczący zwrot złota: perspektywy na 2024 r. nabierają blasku, gdy Fed obniży stopy procentowe

Laura Kowalczyk

Błyszczący zwrot złota: perspektywy na 2024 r. nabierają blasku, gdy Fed obniży stopy procentowe

Po dwóch słabych latach złoto powraca w imponujący sposób w 2023 r., a metale szlachetne odnotowały dwucyfrowy wzrost pod koniec listopada, zbliżając się do najwyższego w historii poziomu 2060 dolarów za uncję osiągniętego w sierpniu 2020 r.

Po spadku do 1820 dolarów za uncję 5 października, zbieg czynników stworzył sprzyjające warunki dla odrodzenia się złota.

Napięcia geopolityczne wywołane konfliktem na Bliskim Wschodzie, w połączeniu z ciągłym spadkiem stóp inflacji w Stanach Zjednoczonych, spowodowały znaczny wzrost cen złota.

Oczekiwanie na obniżkę stóp wywołuje rajd złota

Oczekiwanie odegrało kluczową rolę w wywołaniu wzrostu cen złota, ponieważ na metal wpływają oczekiwania rynkowe dotyczące przyszłej polityki Fed.

W obliczu gwałtownego spowolnienia inflacji w Stanach Zjednoczonych oraz w odpowiedzi na niedawne decyzje Rezerwy Federalnej o wstrzymaniu się od podwyżek stóp procentowych, uczestnicy rynku coraz częściej oczekują, że Fed dokona wcześniejszych i głębszych obniżek stóp procentowych w 2024 roku.

Implikowane przez rynek prawdopodobieństwo przyszłych stóp funduszy federalnych, oceniane za pomocą narzędzia Fed Watch należącego do CME Group, wskazuje na prawie 75% szans na obniżkę stóp już w maju 2024 r. do końca listopada 2023 r.

Inwestorzy rozważają obecnie cztery obniżki stóp procentowych do grudnia 2024 r., co daje prawdopodobieństwo ich 77%.

Urok złota? Ochrona przed stresem gospodarczym

Atrakcyjność złota wzrasta wraz ze spadkiem stóp procentowych z różnych powodów. Po pierwsze, rentowność krótkoterminowych obligacji rządowych, bezpiecznych aktywów konkurujących ze złotem, wykazuje tendencję spadkową. Niższe oczekiwane zwroty z gotówki skłaniają inwestorów do poszukiwania lepszych alternatyw. Ponadto, gdy stopy procentowe spadają w wyniku spowolnienia gospodarczego lub recesji, akcje mogą mieć trudności z generowaniem dodatnich stóp zwrotu.

Złoto ostatecznie służy jako zabezpieczenie przed ryzykiem gospodarczym i strachem, zapewniając wyjątkową jakość dywersyfikacji portfelom inwestorów, ponieważ jest nieskorelowane z obligacjami i akcjami.

W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w USA w listopadzie 2024 r. i ryzyka zaciekłej kampanii między prezydentem Joe Bidenem a jego republikańskim konkurentem Donaldem Trumpem obecność niepewności politycznej może jeszcze bardziej wzmocnić ceny złota.

Niedawne badanie przeprowadzone przez WisdomTree pokazuje, że złoto zwykle dobrze radzi sobie w czasach kryzysu gospodarczego. Kiedy aktywność gospodarcza doświadcza gwałtownego pogorszenia się koniunktury, złoto często radzi sobie dobrze, podczas gdy akcje zwykle radzą sobie słabiej. Złoto radzi sobie również lepiej z obligacjami skarbowymi, które są uważane za konkurencyjne aktywa defensywne.

Rośnie popyt inwestycyjny na złoto

Apetyt inwestycyjny na złoto gwałtownie rośnie.

W listopadzie napłynęło około 1,5 miliarda dolarów netto do największego na świecie funduszu notowanego na giełdzie złota (ETF), SPDR Gold Trust (GLD), wynika z danych ze strony internetowej ETFdb.com firmy Vettafi.

Napływ ten jest nie tylko największy od marca 2022 r., ale także przerywa łańcuch pięciu kolejnych miesięcy naznaczonych odpływem kapitału, co oznacza ponowne zainteresowanie inwestorów tym szlachetnym metalem.

Perspektywy cen złota na 2024 rok: co sądzą eksperci?

John Hathaway, starszy menedżer portfela w Sprott Asset Management USA, Inc. wyraził opinię, że „uważamy, że w nadchodzących miesiącach złoto może osiągać lepsze wyniki”.

Hathaway wyraził obawy dotyczące zaangażowania Rezerwy Federalnej w utrzymywanie stóp procentowych na „wyższym i dłuższym”, sugerując, że może to przyspieszyć szerszą deflację i recesję kredytową. Utrzymujące się problemy w sektorze bankowym i na rynku pracy mogą jeszcze bardziej umocnić trajektorię cen złota.

Inwestor w fundusz hedgingowy Paul Tudor Jones powiedział w programie Squawk Box stacji CNBC, że znajdujemy się obecnie w „najbardziej groźnym i wymagającym środowisku geopolitycznym”, w czasie, gdy Stany Zjednoczone zmagają się ze swoją „najsłabszą pozycją budżetową od czasów II wojny światowej”. Zalecił, aby złoto (podobnie jak Bitcoin) „prawdopodobnie stanowiło większą część twojego portfela niż w przeszłości”.

Jeśli Rezerwa Federalna rzeczywiście zdecyduje się na wcześniejsze obniżki stóp procentowych, Bank of America przewidział, że cena złota może w tym roku osiągnąć imponującą cenę 2400 dolarów za uncję, co oznacza wzrost o 18% w porównaniu z obecnym poziomem w roku poprzednim. Projekcja ta podkreśla wyłaniającą się obietnicę złota jako atrakcyjną perspektywę dla inwestorów w 2024 r.