O nas
Kontakt

Instytucje UE osiągają porozumienie w sprawie prawa anty-SLAPP chroniącego dziennikarzy i inne krytyczne głosy

Laura Kowalczyk

Instytucje UE osiągają porozumienie w sprawie prawa anty-SLAPP chroniącego dziennikarzy i inne krytyczne głosy

Porozumienie w sprawie prawa osiągnięto we wczesnych godzinach czwartkowych.

Parlament Europejski i państwa członkowskie osiągnęły porozumienie w sprawie ustawy przeciwdziałającej SLAPP, mającej na celu zwiększenie ochrony osób i organizacji będących celem „strategicznych procesów sądowych przeciwko udziałowi społeczeństwa”.

Ich ofiarami padają najczęściej dziennikarze, pracownicy organizacji obywatelskich i aktywiści, a pozwy inicjują zazwyczaj duże firmy i politycy.

Ostateczne stanowisko w sprawie rozporządzenia zaproponowanego przez Komisję Europejską zostało już uzgodnione przez instytucje UE.

„Demokracja nie może działać bez wolnych i niezależnych mediów” – powiedziała w czwartek reporterom Anitta Hipper, rzeczniczka Komisji.

„Dlatego Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte dziś rano przez Parlament Europejski i Radę o 2:30 w nocy w sprawie nowych przepisów UE chroniących osoby objęte strategicznymi procesami sądowymi przed udziałem społeczeństwa”.

Celem takich pozwów jest odwiedzenie pozwanej osoby lub podmiotu od ujawniania powiązań i przypadków podejrzeń korupcji w długotrwałym postępowaniu.

W zeszłym roku w UE zidentyfikowano 160 takich przypadków. Tiemo Wölken, niemiecki poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia socjalistów, który zajmował się tą sprawą, powiedział, że jest zadowolony z wyniku.

„Nowe prawo obejmuje sprawy transgraniczne i zapewniamy dziennikarzom wysoki poziom ochrony” – powiedział Wölken w wywiadzie dla TylkoGliwice.

„Mogą też dochodzić na przykład odszkodowania, a w przypadkach wyraźnie bezpodstawnych obowiązuje procedura przyspieszona.

„Tak więc postępowanie sądowe może zostać zakończone bardzo szybko. Pozwoli to zaoszczędzić dużo pieniędzy, wielu zasobów i pomoże dziennikarzom w obronie przed sprawami SLAPP”.

Ważną częścią porozumienia jest to, że państwa członkowskie nie będą uznawać bezpodstawnych lub nadużyć orzeczeń wydanych poza UE.

Nowe prawo musi wejść w życie w ciągu najbliższych dwóch lat.