W XVII wieku Japonia wyprodukowała prawie jedną piątą światowego złota, a prawie połowa pochodziła z Sado. W tym odcinku Focusa TylkoGliwice odkrywa uroki tej mitycznej wyspy.
Położona na zachód od kontynentu na Morzu Japońskim Sado jest szóstą co do wielkości wyspą Japonii. To położone na uboczu miejsce słynie ze wspaniałych owoców morza, wspaniałego wybrzeża i starożytnych świątyń. Jednak Sado jest najbardziej znane ze złota: w okresie Edo, pod rządami japońskiego szogunatu, wydobywano stąd ogromne ilości złota.
Ishikawa Kimiko z Wydziału Promocji Światowego Dziedzictwa miasta Sado powiedziała TylkoGliwice: „W okresie Edo z kopalni złota w Sado wydobyto 41 ton złota i mówi się, że na początku XVII w. 20 procent światowego złota pochodziło z Japonii. wiek. Połowę japońskiego złota wydobyto tutaj, w Sado.
Aikawa to jedna z najbardziej historycznych kopalni na wyspie. Szacuje się, że tunele rozciągają się na 400 km – dla porównania, jest to mniej więcej odległość między Sado a Tokio.
Rząd Japonii nominował Aikawę i inną kopalnię Sado, Nishimikawę, do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w celu zaprezentowania technik wydobywczych opracowanych tu od końca XVI do połowy XIX wieku.
„Ważną rzeczą w Sado jest to, że chociaż w czasach, gdy inne kraje były już zmechanizowane, w Sado wydobywano duże ilości wysokiej jakości złota niezmechanizowanymi, ręcznymi metodami” – dodała Kimiko.
Jako cel podróży Sado mogłoby zostać pominięte na rzecz niektórych z bardziej znanych miejsc w Japonii, ale wyjątkowa kultura wyspy, naturalne piękno i historyczna rola w kształtowaniu losów Japonii sprawiają, że jest to jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic kraju.