Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva powiedzieli dziennikarzom w Berlinie, że popierają umowę handlową między UE a Mercosurem, w skład którego wchodzą Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj.
Kanclerz Niemiec i prezydent Brazylii wyrazili w poniedziałek nadzieję, że trwające od kilkudziesięciu lat negocjacje mogą wkrótce zaowocować sfinalizowaną umową o wolnym handlu między 27-osobową Unią Europejską a blokiem czterech narodów Ameryki Południowej.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva powiedzieli dziennikarzom w Berlinie, że popierają umowę handlową między UE a Mercosurem, w skład którego wchodzą Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj. W czwartek oba bloki spotykają się na szczycie w Rio de Janeiro, ale ostateczne zatwierdzenie wstępnej umowy handlowej pozostaje nieuchwytne.
„Jesteśmy mocno zaangażowani w zapewnienie szybkiego sfinalizowania umowy” – powiedział Scholz po spotkaniu urzędników wyższego szczebla z obu krajów w stolicy Niemiec.
Lula zapowiedział także walkę o porozumienie i wyraził nadzieję na przełom na spotkaniu w Rio de Janeiro. „Tak długo, jak będę wierzył, że porozumienie jest możliwe, będę o nie walczył” – powiedział brazylijski prezydent. „Nie poddaję się.”
Taka umowa handlowa stworzyłaby jedną z największych stref wolnego handlu na świecie, liczącą ponad 700 milionów mieszkańców.
UE i państwa Mercosur prowadzą rozmowy od ponad 20 lat. Podstawowe porozumienie między stronami osiągnięte w 2019 r. nie zostało wdrożone ze względu na różne obawy, w tym ochronę lasów deszczowych w Ameryce Południowej oraz chęć niektórych krajów europejskich do ochrony swoich rolników przed tańszym importem z Ameryki Południowej.
„Uważamy, że byłby to wielki krok naprzód, nawet jeśli stosunki dwustronne są bardzo dobre” – powiedział Scholz.
Obaj przywódcy podpisali także dwustronne porozumienie w sprawie partnerstwa na rzecz „społecznie sprawiedliwej i ekologicznej transformacji” i oświadczyli, że zamierzają ściślej współpracować w walce z dezinformacją i mową nienawiści.