Podczas swojej wizyty Macron ujawnił plany konkursu, w którym zaproszą artystów na zaprojektowanie sześciu nowych witraży do katedry, a także złożył hołd gen. Jean-Louisowi Georgelinowi, który wcześniej nadzorował odbudowę i zmarł w sierpniu.
Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził dziś katedrę Notre Dame (8 grudnia), rok przed planowanym ponownym otwarciem w 2024 r.
Po pożarze dachu i iglicy w dniu 15 kwietnia 2019 r. wizyty Macrona stały się tradycją, a przy tej okazji jest to jego szósta okazja, aby podkreślić postęp odbudowy.
Dziś Macron założył kask i wspiął się na iglicę zrekonstruowaną na podstawie poprzedniego projektu przez słynnego XIX-wiecznego francuskiego architekta Eugena Viollet-le-Duca.
„Od kwietnia 2019 r. cały naród się odbudowuje” – powiedział Macron reporterom. „To bardzo poruszające, że byłem tu rok wcześniej. Widać niezwykły postęp prac przy tej nawie, chórze oraz framugach i iglicy.”
Zaproszenie Papieża i konkurs na witraż
W wywiadzie dla telewizji France 2 Macron powiedział, że zaprosi papieża Franciszka na ponowne otwarcie katedry 8 grudnia 2024 r.
„Mam taką nadzieję, w każdym razie go zaprosimy” – powiedział zapytany o możliwość obecności Papieża.
„Zaproszenie zostanie przedłużone. Ale nie do mnie należy odpowiadanie w jego imieniu” – dodał.
Macron ujawnił także plany konkursu, w którym zaproszono artystów na zaprojektowanie sześciu nowych witraży do katedry, a także nowego muzeum Notre-Dame, „które zostanie zainaugurowane w pobliskich pomieszczeniach Hotelu-Dieu”.
Proces rekonstrukcji
Rekonstrukcja paryskiej ikony architektury była ogromnym zadaniem. Rozpoczęło się w 2022 roku, po ponad dwóch latach pracy nad zapewnieniem pomnika stabilności i bezpieczeństwa na tyle, aby rzemieślnicy mogli rozpocząć jego odbudowę.
Władze podjęły decyzję o odbudowie XII-wiecznego arcydzieła sztuki gotyckiej w takim stanie, w jakim było wcześniej. Obejmuje to odtworzenie 96-metrowej iglicy z XIX wieku zaprojektowanej przez Viollet-le-Duc.
Ikoniczny element centralny katedry, który zawalił się w pożarze, pojawi się w tym roku ponownie nad pomnikiem, dając mocny sygnał jej odrodzenia.
Szacuje się, że każdego dnia przy renowacji Notre Dame w całej Francji pracuje około 1000 osób.