O nas
Kontakt

Napędzane wiatrem i wodą: Wyspy Kanaryjskie udowadniają, że można zasilać odnawialnymi źródłami energii

Laura Kowalczyk

Napędzane wiatrem i wodą: Wyspy Kanaryjskie udowadniają, że można zasilać odnawialnymi źródłami energii

Najmniejsza z Wysp Kanaryjskich ustanowiła rekord korzystania wyłącznie z energii wiatrowej i wodnej przez 28 kolejnych dni.

Najmniejsza z Wysp Kanaryjskich, El Hierro, jest jedyną wyspą na świecie, która przez 28 dni z rzędu działała, wykorzystując wyłącznie energię wiatru i wody.

Uznana za Światowy Rezerwat Biosfery i Geopark UNESCO, licząca 1,1 miliona lat wyspa wulkaniczna jest na dobrej drodze do osiągnięcia 100% samowystarczalności energetycznej dzięki czystym, odnawialnym źródłom.

Jej 10 000 mieszkańców i władze lokalne są w równym stopniu zaangażowane w zrównoważony rozwój wyspy.

Głównym źródłem wytwarzania energii elektrycznej na wyspie jest elektrownia wodna Gorona del Viento o mocy zainstalowanej energii wiatrowej 11,5 MW.

Łączy w sobie wytwarzanie energii wiatrowej z elektrownią szczytowo-pompową. Oznacza to, że wykorzystuje część energii wytwarzanej przez wiatr do pompowania wody do zbiornika w górnym biegu rzeki, gdzie można ją następnie wykorzystać do napędzania turbin wodnych, aby później w pełni wykorzystać odnawialne źródła wytwarzania energii elektrycznej.

Święte Drzewo Garoe w El Hierro
Święte Drzewo Garoe w El Hierro

Energia odnawialna rośnie od 2015 roku

Starsi mieszkańcy El Hierro pamiętają suszę, która nawiedziła wyspę w 1948 r., kiedy statki mające dostarczać wodę ominęły wyspę, ponieważ była „za mała i zbyt daleko”. Od tego czasu poczyniono postępy w zakresie samowystarczalności i braku konieczności polegania na pomocy zewnętrznej w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju.

Pierwszy raz z rzędu El Hierro korzystało wyłącznie z energii odnawialnej miał miejsce 9 sierpnia 2015 r., kiedy cała wyspa przez dwie godziny korzystała wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Było to osiągnięcie zrodzone w planie zrównoważonego rozwoju z 1996 roku, mającego na celu zapewnienie poprawy poziomu i jakości życia ludności oraz ochronę obszarów przyrodniczych.

Elektrownia wodna Gorona del Viento rozpoczęła pracę z pełną wydajnością w lipcu 2015 r. i od tego czasu jest kluczowym obiektem umożliwiającym integrację odnawialnych źródeł energii z systemem elektroenergetycznym. Przed oddaniem elektrowni do użytku w 2014 r. odnawialne źródła energii pokrywały jedynie 2,2% zapotrzebowania na energię elektryczną na El Hierro.

W dniu 25 stycznia 2018 r. przez 18 kolejnych dni elektrownia El Hierro pokrywała całe zapotrzebowanie wyspy na energię elektryczną. Od tego czasu świat patrzył, jak maleńka wyspa na Atlantyku nieustannie udowadnia, że ​​energie odnawialne są realnym rozwiązaniem dla mieszkańców odizolowanych terytoriów na całym świecie.

Wszelkie zyski uzyskane z wykorzystania odnawialnych źródeł energii są przeznaczane z powrotem na tworzenie bardziej wydajnych systemów dystrybucji wody, paneli słonecznych i programów edukacyjnych.

El Hierro jest Rezerwatem Biosfery

W 2000 roku El Hierro zostało wpisane na Rezerwat Biosfery UNESCO – jest to tytuł zarezerwowany dla obszarów promujących rozwiązania godzące ochronę różnorodności biologicznej z jej zrównoważonym użytkowaniem.

Jadąc krętymi drogami El Hierro, wśród krajobrazów można dostrzec niewielką liczbę konstrukcji stworzonych przez człowieka.

Zamiast tego we wszystkich kierunkach można znaleźć dramatyczne widoki na czarne gruzy wulkaniczne, księżycową dzicz, strome klify lub bujne lasy.