O nas
Kontakt

Dzięki nowemu prawu francuscy szkolni prześladowcy mają teraz do czynienia z ruchem, a nie ofiarami

Laura Kowalczyk

Dzięki nowemu prawu francuscy szkolni prześladowcy mają teraz do czynienia z ruchem, a nie ofiarami

Nowy dekret zezwala na przeniesienie nękającego ucznia do innej szkoły. Wcześniej to ofiara musiała zmieniać szkołę. Cyberprześladowca ze szkoły innej niż ofiara może teraz zostać ukarany.

Francuski rząd przyjął nowe środki, aby pomóc chronić dzieci w wieku szkolnym, które są ofiarami zastraszania.

Nowe rozporządzenie wydane w tym tygodniu przez Ministra Edukacji, Gabriela Attala, oznacza, że ​​prześladowcy mogliby zostać przeniesieni do nowej szkoły, gdzie wcześniej istniało większe prawdopodobieństwo przeniesienia ofiary. Nowe przepisy przewidują również możliwość ukarania cyberprzemocy w innej szkole niż ofiara.

Ten nowy środek „wysyła silny sygnał do krajowego systemu edukacji i rodziców”, mówi Wilfrid Issanga, dyrektor stowarzyszenia ALCHM, które walczy z zastraszaniem i wykorzystywaniem dzieci. „Myślę, że obecny minister chwycił byka za rogi”.

’Zero tolerancji’

Znęcanie się w szkole stało się narodowym priorytetem po samobójstwie w maju 13-letniej Lindsay, uczennicy z Pas-de-Calais w północnej Francji. Reakcja na zastraszanie w szkole musi być „nieugięta”, powiedział minister Attal, który już kilkakrotnie wspominał o tym środku.

Stowarzyszenia, które prowadzą kampanię przeciwko prześladowaniu w szkole, od wielu lat czekają na bardziej zdecydowane środki. Wcześniej argumentują, że zmuszanie prześladowanego dziecka do zmiany szkoły może wydawać się podwójną karą: nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców.

Na niektórych obszarach wiejskich może to doprowadzić do sytuacji nie do utrzymania, w których ofiara trafia do szkoły znacznie dalej od domu, mówi TylkoGliwice Wilfrid Issanga. „Jeśli w skrzynce zdrowych pomidorów jest zgniły pomidor, usuwasz zły, nie usuwasz dobrych”.

„Musimy wysłać mocny sygnał do rodziców (prześladowców), to do rodziców należy rozwiązanie problemu, ponieważ szkoła nie może zastąpić rodziców”.

W marcu 2022 r. zastraszanie w szkole stało się przestępstwem zagrożonym karą do 10 lat pozbawienia wolności i grzywną w wysokości do 150 000 euro w przypadku samobójstwa lub próby samobójczej ofiary zastraszania.

Molestowanie to wciąż cichy temat

Według niedawnej ankiety przeprowadzonej przez francuskie Ministerstwo Edukacji, 6,7% uczniów szkół średnich we Francji zgłosiło, że wiosną 2022 r. padło ofiarą co najmniej 5 powtarzających się przypadków przemocy.

Milczenie często pozostaje główną przeszkodą w rozwiązaniu wielu przypadków nękania. „Wiele rodzin walczy w milczeniu, a my ich nie słyszymy”, a jeszcze więcej dzieci zmaga się samotnie, wyjaśnia Wilfrid Issanga.

„Ten dekret jest doskonałym krokiem naprzód, ale będziemy musieli poczekać i zobaczyć, co naprawdę zmieni się w terenie” – podsumowuje.

Prześladowanie w szkole jest plagą na całym świecie: według strony internetowej Atlasocio prawie 130 milionów uczniów w wieku od 13 do 15 lat na całym świecie (tj. więcej niż jeden na trzech) pada ofiarą nękania w szkole.

We Francji nieletni, którzy padli ofiarą zastraszania, mogą zadzwonić pod numer 3020, a cyberprzemocy pod numer 3018. 7 dni w tygodniu, od 9:00 do 23:00, dedykowany zespół psychologów, ekspertów prawnych i specjalistów ds. narzędzi cyfrowych służy radą i pomocą interweniować, zwłaszcza w sieciach społecznościowych, aby treści zostały usunięte w ciągu kilku godzin.