Niezwykłe Mistrzostwa Świata w Katarze w 2022 r. wywarły wpływ na piłkarskie dziedzictwo Bliskiego Wschodu, zamykając wieloletnią przepaść sportową między Europą a Azją.
Mistrzostwa Świata FIFA w Katarze 2022 były niezwykłym turniejem, który ugruntował długotrwałe dziedzictwo tego kraju. Odbywające się w sercu Bliskiego Wschodu wydarzenia były świadkami rywalizacji 32 krajów o chwałę w sportowym widowisku, które wielu nazwało najlepszymi mistrzostwami świata w historii.
Turniej rozpoczął się oszałamiającą ceremonią otwarcia na stadionie Al Bayt, przygotowując grunt pod zawody, które na długo zapadną w pamięć fanów piłki nożnej na całym świecie. Jednak gospodarzom Kataru dublet Ennera Valencii z Ekwadoru zepsuł imprezę w meczu otwarcia.
Pozostała część fazy grupowej była świadkiem piłkarskiego dramatu na niespotykaną skalę. Zwycięstwo Arabii Saudyjskiej nad ewentualnymi mistrzami Argentyną było niesamowitym szokiem. Maroko rozkoszowało się ich chwałą, zajmując pierwsze miejsce w grupie F i przechodząc do historii jako pierwsza afrykańska drużyna, która awansowała do półfinału.
Jednak w kulminacyjnym momencie Pucharu Świata talent Lionela Messiego mógł się w pełni ujawnić. Jego gole w finale przeciwko Francji pomogły Argentynie zdobyć pierwszy od 1986 roku Puchar Świata i ugruntowały jego dziedzictwo jako najlepszego gracza wszechczasów.
Wyjątkowy wpływ turnieju wykraczał poza boisko. Po raz kolejny Katar zorganizował praktyczny Puchar Świata w jednym mieście. Ekspert ds. piłki nożnej na Bliskim Wschodzie, Ben Jacobs, powiedział portalowi Football Now, że zwarty i dostępny charakter obiektów pozwolił na wytworzenie tętniącej życiem atmosfery, która odzwierciedlała miłość regionu do piłki nożnej.
„To był właściwie Puchar Świata w Doha. Z centrum Doha można było dotrzeć do prawie każdego stadionu w ciągu 30–35 minut” – powiedział Jacobs, komentując logistyczny aspekt turnieju. „Istniała możliwość zobaczenia więcej niż jednego meczu dziennie. Były mocne stadiony, duża frekwencja na meczach i naprawdę tętniąca życiem atmosfera”.
Organizacja Mistrzostw Świata 2022 w Katarze wywarła znaczący wpływ na infrastrukturę piłkarską w regionie i stworzyła trwałe dziedzictwo sportowe.
Według Jassima Abdulaziza al Jassima, dyrektora generalnego Pucharu Azji AFC, sukces Pucharu Świata wynikał z bezpośredniego stawienia czoła początkowym obawom związanym z Bliskim Wschodem. Według Jassima wątpliwości i sceptycyzm tylko podsyciły determinację społeczności w dążeniu do zaprezentowania możliwości Kataru.
„Chcieliśmy coś udowodnić w odniesieniu do kraju. Poradziliśmy sobie bardzo dobrze”. – powiedział dumnie Jassim.
Patrząc wstecz, dla Kataru naprawdę zaczęła się ciężka praca po ogłoszeniu go gospodarzem Mistrzostw Świata w 2022 roku. Ogromne inwestycje w infrastrukturę umożliwiły w kraju organizację większej liczby turniejów. Utorowało to drogę Bliskiemu Wschodowi do szerszego zaangażowania się w sport międzynarodowy.
Katar zgromadził silny zespół organizatorów, którzy występowali zgodnie z, zdaniem Al Jassima, najwyższymi standardami w kraju. Sukces Pucharu Świata otworzył drzwi do międzynarodowego uznania w regionie.
Na siedmiu stadionach Pucharu Świata, niegdyś polach bitew najlepszych drużyn świata, odbędą się mecze Pucharu Azji w Afryce Południowej.
„To najlepsza rzecz, jaka może nadejść zaledwie rok po mistrzostwach świata, kiedy możemy pokazać dziedzictwo mistrzostw świata, a następnie wykorzystać je w przyszłości”.
Trzymając mocno ramiona Pucharu Świata FIFA, Katar ponownie otwiera swoje podwoje na kolejny międzynarodowy turniej piłki nożnej. W dniach od 12 stycznia do 10 lutego 2024 r. kraj spodziewa się napływu fanów piłki nożnej z całego świata, którzy przybędą, aby kibicować swoim ulubionym drużynom podczas rozpoczęcia Pucharu Azji AFC.
Według Jassima Al Jassima wieloletnia przepaść sportowa między Europą a Azją wreszcie się zmniejsza, zwłaszcza że w 2034 r. w regionie odbędą się kolejne mistrzostwa świata.
„Myślę, że dziesięć lat temu lub 15 lat temu, gdybyś zapytał kogoś, (czy) myślisz, że Katar, Maroko lub Arabia Saudyjska będą gospodarzami Pucharu Świata, nie sądzę, że… ludzie (byli) tego oczekiwali lub w to wierzyli tak się stanie. Otworzyliśmy ludziom drzwi do marzeń, aby znaleźć sposoby na to, aby czasami nieoczekiwane rzeczy mogły stać się bardzo, bardzo pozytywne i bardzo dobre” – podsumował Al Jassim.
Wszystkie oczy były zwrócone na Katar w 2022 roku, wraz z pamiętnymi meczami na boisku zakończonymi spektakularnym finałem pomiędzy Argentyną a Francją. Bez wątpienia rok 2024 będzie znakomitym rokiem dla sportu w regionie.