Oczekuje się, że inauguracja nowego, dużego centrum finansowego w Demokratycznej Republice Konga zapoczątkuje nową erę dla kraju, w której przejrzystość i odpowiedzialność będą najważniejszymi elementami przyszłego rozwoju.
Centrum Finansowe w Kinszasie zostało otwarte 19 grudnia w obecności Prezydenta DRK Félixa Tshisekediego; premier DRK Sama Lukonde; Premier Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza Patrice Emery Trovoada; Aimé Boji Sangara, Minister Stanu, Minister Budżetu Nicolas Kazadi, Minister Finansów; oraz Turhan Mildon, dyrektor generalny tureckiej firmy budowlanej Milvest, byli obecni. W wyniku ścisłej współpracy z rządem tureckim sprawuje kongijskie ministerstwa finansów i budżetu; centrum konferencyjne mogące pomieścić 3000 osób; pięć 20-piętrowych wież administracyjnych; i co zostanie otwarte jako pięciogwiazdkowy hotel ze 240 pokojami.
„Centrum będzie miejscem spotkań dyplomatycznych i kulturalnych, konferencji międzynarodowych i wymiany intelektualnej” – powiedział Kazadi. „To wzmocni naszą pozycję jako najważniejszego miejsca wydarzeń światowej klasy… miejsca, w którym spotykają się pomysły i wizje, aby stworzyć lepszą przyszłość dla naszego kraju i całej Afryki”.
Dodano dwa podziemne parkingi, które pomieszczą ponad 1000 pojazdów, a niegdyś zniszczone rondo przed obiektem mieści obecnie otoczoną ogrodami uważaną za największą fontannę w Afryce.
Umowy z Milvest, spółką zależną tureckiego holdingu Miller, podpisano w 2021 roku, po spotkaniach rządu DRK z prezydentem Turcji Erdoganem w celu uzgodnienia planu finansowania.
Budynki ukończono w rekordowym czasie w chwili, gdy w kraju trwają wybory do urn, które mają zdecydować, czy obecny prezydent Félix Tshisekedi będzie kandydował na kolejną kadencję.
Międzynarodowa współpraca na rzecz przyszłego wzrostu
Skala i tempo budowy centrum finansowego w dużej mierze zależą od skali tureckich inwestycji w projekt, z czego 265 mln euro zostało przekazane w ramach prefinansowania przez Milvest. Jednym z warunków umowy Milvest obejmie współzarządzanie hotelem we współpracy z rządem Konga przez 49 lat.
Niedawne dyskusje między rządami Konga i Turcji skupiały się na budowaniu dwustronnych ram inwestycyjnych, przynoszących korzyści obu stronom.
„Centrum kongresowo-finansowe będzie świecącą gwiazdą Kinszasy, a jej wartość z roku na rok będzie wzrastać dzięki hotelom, biurom i przestrzeniom socjalnym” – powiedział Mildon. „Zapewni to coroczny dochód gospodarce kraju i będzie sprzyjać obecności wielu inwestorów w tym kraju”.
W bezpośredniej rozmowie z Tshisekedim Mildon opisał, w jaki sposób „pionierska wizja” prezydenta jest odpowiedzialna „nie tylko za rozwój Demokratycznej Republiki Konga, ale także za rozwój stosunków między Kongo a Turcją oraz za silną współpracę między obydwoma krajami. W budowie wzięło udział około 3500 obywateli Konga i 2500 obywateli Turcji; jego centrum jest wyraźnym dowodem na to, co nasze dwa narody mogą wspólnie osiągnąć.
Oprócz centrum finansowego Milvest jest odpowiedzialny za znaczną część finansowania szeroko zakrojonej renowacji międzynarodowego lotniska N’djili w Kinszasie oraz budowy hali sportowej na 20 000 miejsc obok Stade des Martyrs w Kinszasie – dwóch projektów, które zostaną podjęte także przez Milvest.
Francuska firma Gemo Management będzie monitorować kwestie kontraktowe oraz nadzorować ceny, terminy i kontrolę jakości. Gemo Management stoi za budową obecnej siedziby Ministerstwa Gospodarki we Francji oraz budynków Unii Europejskiej w Luksemburgu.
W odpowiedzi na krytykę zlecania części prac firmom zagranicznym Nicolas Kazadi wyraził pogląd rządu, że powinny to być projekty międzynarodowe i że bezcenna wiedza i doświadczenie zostaną wykorzystane do szkolenia młodych kongijskich pracowników w zakresie nowych umiejętności. Samo centrum finansowe powinno stworzyć tysiące miejsc pracy.
Nowe budynki to tylko najbardziej widoczna twarz ambitnego planu reform kongijskiego rządu, którego celem jest rozwiązanie szeregu problemów uniemożliwiających DRK wykorzystanie pełnego potencjału.
Pomimo 80 milionów hektarów żyznej ziemi w kraju, ponad 80 procent żywności spożywanej w DRK pochodzi z importu. DRK ma obecnie jeden z najniższych wskaźników dostępu do Internetu na świecie, a tylko około połowa populacji ma dostęp do łączy szerokopasmowych. Ma to konsekwencje dla wszystkich sektorów, w tym agrobiznesu.
Zwiększona współpraca międzynarodowa, a także inwestycje publiczne i prywatne w kraju będą miały fundamentalne znaczenie dla postępu transformacji cyfrowej. To z kolei wpłynie na wzrost zatrudnienia poprzez poprawę połączeń z odległymi obszarami.
Uwolnienie tego rodzaju inwestycji i wzrostu będzie zależeć od stworzenia stabilnego i przejrzystego klimatu biznesowego, do stworzenia którego rząd kongijski zobowiązał się.
„Dzisiaj Demokratyczna Republika Konga robi nowy krok w kierunku świetlanej przyszłości” – powiedział Kazadi podczas inauguracji 19 grudnia. „Centra finansowe i kongresowe są symbolami naszych wspólnych ambicji i determinacji w budowaniu świetlanej przyszłości dla wszystkich Kongijczyków. »