Kiedy, gdzie i jakich zakłóceń możesz się spodziewać.
Strajki są w Europie częstym zjawiskiem, ponieważ pracownicy wstrzymują się z pracą, aby walczyć o lepsze płace i warunki pracy.
Strajki są czasami planowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale inne ogłaszane są w ostatniej chwili, co pokazuje, że zawsze warto sprawdzić przed podróżą.
Na szczęście poniżej zebraliśmy wszystkie informacje o strajku.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbywają się strajki.
Jeśli Twój lot lub pociąg zostanie odwołany lub opóźniony, będziesz mieć prawo do nowego biletu lub odszkodowania. Przeczytaj nasz przewodnik, aby uzyskać szczegółowe informacje.
Hiszpania: Strajki na lotniskach w styczniu
Po nieudanym porozumieniu pracownicy służb naziemnych Iberii będą kontynuować strajki zaplanowane na Nowy Rok.
Po zawieszeniu zaplanowanych na grudzień akcji protestacyjnych, w dniach 5-8 stycznia pracownicy wyjdą na ulice.
Będzie to miało wpływ na wszystkie 29 lotnisk, na których działa flagowy przewoźnik Hiszpanii, w tym Madryt-Barajas, Barcelona-El Prat, Palma de Mallorca, Sewilla i Walencja.
Do tej pory w związku ze strajkami, które odbędą się w święto Trzech Króli, odwołano 444 loty linii Iberia, Iberia Express i Air Nostrum. Pasażerom zostaną zaproponowane alternatywne loty.
Strajki zwołano z powodu warunków pracy i praw, ponieważ pracownicy będą zlecani innym firmom.
Strajki mogą również dotknąć loty z innymi liniami lotniczymi z grupy IAG, w tym British Airways, Level, Aer Lingus i Vueling.
Strajk pracowników ochrony lotniska w Alicante
Prywatni pracownicy ochrony na lotnisku Alicante-Elche protestują w sprawie warunków pracy i płacy.
Pracownicy Ilunion Seguridad odejdą w dniach 1–14 stycznia.
Akcja strajkowa będzie trwać dwie godziny dziennie, w godzinach 8:45–9:45 oraz 18:00–19:00 i będzie miała wpływ na kontrole bezpieczeństwa i obsługę bagażu.
Wielka Brytania: Strajk londyńskiego metra w styczniu
Londyńskie metro zatrzyma się w nowym roku, gdy pracownicy organizują siedmiodniowy strajk ciągły w sprawie wynagrodzeń.
W dniach 5-12 stycznia pracownicy różnych działów będą strajkować w różne dni, wprowadzając chaos w sieci.
Osoby dojeżdżające do pracy najbardziej ucierpią w dniach 8–10 stycznia, a na większości stacji wystąpią poważne niedobory personelu.
Strajki kolejowe w Portugalii
W Portugalii pociągi zatrzymają się 2 i 4 stycznia ze względu na strajk pracowników. Strajki mogą spowodować dalsze zakłócenia w dniach 3 i 5 stycznia.
W wyniku strajków może zostać odwołanych ponad połowa rozkładowych pociągów, ale minimalne usługi zostaną utrzymane.
Francja: Pracownicy kolei odwołują strajki noworoczne
Francuskie związki kolejowe SudRail i CGT des Cheminots zgodziły się nie strajkować w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Po pracowitym okresie wakacyjnym nadal możliwe są strajki, ponieważ spory dotyczące wynagrodzeń trwają.
Niemcy: Masowe strajki mogą mieć wpływ na pociągi
Maszyniści w Niemczech toczą od dawna spór z przewoźnikiem Deutsche Bahn dotyczący godzin pracy, płacy i warunków pracy.
Niemiecki Związek Maszynistów (GDL) rozpoczął w grudniu „strajk ostrzegawczy” w krajowym systemie transportu publicznego. Od tego czasu Deutsche Bahn oskarża GDL o konflikt interesów, twierdząc, że po utworzeniu spółdzielni pracowników tymczasowych działa jednocześnie jako pracodawca i związek związkowy.
Jeśli zarzuty zostaną poparte przez sąd, GDL nie będzie już mogła zawierać układów zbiorowych ze spółkami kolejowymi.
Tymczasem w tym miesiącu w niemieckiej sieci kolejowej mogą nastąpić strajki. Groźba pięciodniowego strajku w dniach 7–11 stycznia może mieć wpływ na Deutsche Bahn i S-Bahn.