O nas
Kontakt

Czym jest Davos i dlaczego jest ważne? Twój przewodnik po dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego

Laura Kowalczyk

Davos, the Swiss ski resort town that has been home to the World Economic Forum

Światowe Forum Ekonomiczne spotyka się co roku od swojego powstania w 1971 roku. Dlaczego jednak Davos, jak powszechnie wiadomo, jest tak ważne?

O żadnej innej porze roku Davos nie wyróżnia się niczym poza tym, że jest popularnym ośrodkiem narciarskim w Alpach Szwajcarskich.

Jednak przez jeden styczniowy tydzień staje się on centrum uwagi świata, gdy wszystkie światowe elity gromadzą się w małym alpejskim miasteczku na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Po co? Omów przyszły kierunek życia na naszej planecie i palące problemy dnia codziennego.

Czym więc jest WEF, co naprawdę dzieje się w Davos i dlaczego ma to znaczenie?

Czym jest Światowe Forum Ekonomiczne?

WEF zostało założone w 1971 roku przez Klausa Schwaba, szwajcarsko-niemieckiego ekonomistę i profesora, w celu wspierania globalnej współpracy w kwestiach politycznych, społecznych i gospodarczych.

Celem międzynarodowej organizacji non-profit, obecnie z siedzibą w pobliżu Genewy, było zgromadzenie sektora publicznego i prywatnego w celu przeprowadzenia burzy mózgów dotyczącej rozwiązań tych globalnych problemów, co pozostaje jedną z jej podstawowych zasad i odzwierciedla jej misję. : „Zaangażowani w poprawę stanu świata”.

Pierwsze spotkanie WEF odbyło się w Davos pięćdziesiąt lat temu i od tego czasu stanowi centrum corocznych zgromadzeń, a nazwa kurortu stała się nawet zwyczajowym skrótem określającym to wydarzenie.

Centrum Kongresowe, centrum nerwowe cotygodniowego dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Centrum Kongresowe, centrum nerwowe cotygodniowego dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Kto przyjedzie do Davos?

Co łączy Donalda Trumpa, Gretę Thunberg i Eltona Johna? Na pozór prawdopodobnie nic, ale łączy ich wszystkich to, że brali już udział w Davos.

Jedną z najbardziej wyjątkowych rzeczy w Davos są ci, którzy uczęszczają. Choć często jest krytykowane jako miejsce dyskusji uprzywilejowanego 1 procenta świata, jest to także miejsce, do którego ludzie przychodzą, aby wywierać presję na te potężne elity i wpływać na nie w celu wprowadzenia zmian na całym świecie.

Zazwyczaj można spodziewać się światowych przywódców – zazwyczaj urzędującego prezydenta USA, przywódców UE i ONZ itp. – ale także liderzy biznesu i przedsiębiorcy, czołowi myśliciele i naukowcy, liderzy organizacji pozarządowych i sektora charytatywnego, innowatorzy, media, społeczeństwo obywatelskie, działacze wszystkich wyznań – nawet okazjonalne gwiazdy.

I wszyscy są niezwykle zgromadzeni w tym samym miejscu i czasie, co dla wielu oznacza niespotykany dotąd dostęp do globalnych decydentów.

Oficjalna lista gości jest często bardzo ekskluzywna i obejmuje około 2000–3000 uczestników i prelegentów, ale samo spotkanie przyciąga tysiące innych osób na wydarzenia towarzyszące.

To także miejsce, w którym firmy – a nawet kraje i regiony – ustawiają swoje stoiska, aby sprzedawać koncepcje i usługi lub przyciągać inwestycje.

Wzdłuż promenady, głównej arterii Davos, znajdują się tak zwane „domy”, w których firmy mogą wynajmować przestrzeń (często cotygodniowe punkty wynajmu), aby założyć ambasady lub biura, – stacje przyjmowania gości, organizowania spotkań itp. NA.

Poza głównymi przemówieniami i panelami w Centrum Kongresowym, głównym centrum Davos, samo to stanowi uderzający element corocznego wydarzenia.

Działaczka klimatyczna Greta Thunberg przemawia podczas panelu w Davos w 2019 r.
Działaczka klimatyczna Greta Thunberg przemawia podczas panelu w Davos w 2019 r.

Po co jechać do Davos?

Jedną z podstawowych zasad WEF była bezstronność, niezależność i wolność od specjalnych interesów. Ale pomijając te uczucia, krytycy są zawsze w Davos.

Biorąc pod uwagę zestawienie konkurencyjnych programów oraz nakładające się sfery polityczne i handlowe, WEF często znajduje się na celowniku antagonistów, którzy twierdzą, że stanowi złowrogą siłę na świecie.

Korespondent ekonomiczny New York Timesa, Peter Goodman, w swojej książce „Człowiek z Davos” szczególnie podkreślił sprzeczność w proszeniu miliarderów i elit, które krytycy oskarżają o to, że są przyczyną największych problemów świata, o znalezienie sposobów ich rozwiązania.

Jedną z głównych krytyk kierowanych co roku pod adresem organizatorów wydarzenia jest chociażby hipokryzja umieszczenia kryzysu klimatycznego w programie spotkania, gdy w 2022 roku co dziesiąty uczestnik przyleciał prywatnym odrzutowcem do Dojazdu.

Chociaż jest to miejsce dyskusji bogatych i wpływowych ludzi z całego świata, Davos jest niezrównanym forum dyskusji i debat na skalę globalną i może pochwalić się kilkoma znaczącymi osiągnięciami na przestrzeni lat.to 50 lat historii.

W 1988 r. podpisane na spotkaniu porozumienie, znane jako Deklaracja z Davos, uznano za pomoc Turcji i Grecji w wyjściu znad krawędzi konfliktu zbrojnego.

Ponownie w 1992 r. Nelson Mandela i ówczesny prezydent Republiki Południowej Afryki FW de Klerk po raz pierwszy wystąpili wspólnie na arenie międzynarodowej w Davos, co było prawdopodobnie kamieniem milowym w kierunku końca „apartheidu”. Rok później para zdobyła Pokojową Nagrodę Nobla.

W 2000 r. w Davos utworzono Światowy Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (Gavi), który od tego czasu poprawił dostęp milionów ludzi do szczepionek. Od momentu powstania przyczyniła się do zaszczepienia 760 milionów dzieci na całym świecie.