Około 56% głównych ekonomistów na świecie twierdzi, że w nadchodzącym roku na świecie prawdopodobnie nastąpi nasilenie osłabienia gospodarczego, a siedmiu na dziesięciu uważa, że załamań będzie więcej.
Czołowi ekonomiści Światowego Forum Ekonomicznego nie rysują się w różowych barwach na nadchodzący rok.
Na tle 54. dorocznego spotkania WEF w Davos, które odbędzie się w tym tygodniu, prognozy głównych ekonomistów na styczeń 2024 r. przewidują słaby wzrost w Europie i Stanach Zjednoczonych, a także globalną fragmentację gospodarczą.
„W obliczu coraz większej rozbieżności odporność światowej gospodarki będzie w dalszym ciągu poddawana testowi w nadchodzącym roku” – powiedziała Saadia Zahidi, dyrektor generalna WEF.
„Nawet gdy światowa inflacja spada, wzrost gospodarczy ulega stagnacji, warunki finansowe pozostają napięte, globalne napięcia pogłębiają się, a nierówności rosną, co podkreśla pilną potrzebę globalnej współpracy, aby nadać impet „zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu sprzyjającemu włączeniu społecznemu” – dodała.
Oczekuje się, że w Stanach Zjednoczonych i Europie nastąpi powolny wzrost gospodarczy
Około 43% respondentów spodziewa się słabego wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych w nadchodzącym roku, tego samego oczekuje 77% w Europie i 31% w Chinach.
13% uważa również, że w tym roku Stany Zjednoczone i Europa w dalszym ciągu będą borykać się z wysoką inflacją.
Prognozy dla Azji, która obejmuje Azję Południową, Azję Środkową, Azję Wschodnią i region Pacyfiku, pozostały nieco bardziej pozytywne niż dla większości krajów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Chiny pozostają jednak wyjątkiem, gdzie słaby popyt i produkcja przemysłowa, a także trudności w sektorze nieruchomości w dalszym ciągu ciążą na rynku.
Większość ekonomistów spodziewa się jednak również znacznego wzrostu w niektórych częściach Ameryki Łacińskiej, Azji Środkowej i Afryki Subsaharyjskiej.
Globalna fragmentacja może prowadzić do zwiększonej zmienności
Około 70% głównych ekonomistów uważa, że fragmentacja gospodarki światowej przyspieszy w 2024 r., a około 56% uważa, że w tym roku gospodarka światowa będzie nadal zwalniać. Według 80% respondentów geopolityka będzie prowadzić do zwiększonej zmienności na rynkach akcji, przy czym 87% opowie się za większą zmiennością w gospodarce światowej.
Około 80% uważa również, że bloki geoekonomiczne staną się sobie bliższe i silniejsze, a 57% spodziewa się, że w ciągu najbliższych trzech lat przepaść między Północą a Południem pogłębi się.
Dwie trzecie respondentów uważa, że nowa i nadchodząca polityka przemysłowa będzie wspierać powstawanie nowych ośrodków wzrostu gospodarczego. Jednak rosnące obciążenia finansowe i rosnąca przepaść gospodarcza między Północą a Południem również prawdopodobnie doprowadzą do wzrostu napięć geopolitycznych i niechęci.
Sztuczna inteligencja prawdopodobnie zostanie przyjęta w większym stopniu, ale nierównomiernie
Rozwój i przyjęcie sztucznej inteligencji pozostaje jednym z najchętniej obserwowanych trendów technologicznych w tym roku – 40% respondentów uważa, że narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, staną się rewolucyjne z komercyjnego punktu widzenia.
Około 37% respondentów pozostaje niepewnych, głównie ze względu na wyzwania, jakie czasami stanowi dla przedsiębiorstw i rządów wdrażanie i przyjęcie narzędzi sztucznej inteligencji.
Jednak oczekiwania dotyczące wpływu sztucznej inteligencji na produktywność w krajach o wysokich i niskich dochodach znacznie się różniły. Prawie połowa respondentów uważa, że generatywna sztuczna inteligencja prawdopodobnie poprawi w tym roku wydajność produkcji w krajach o wysokich dochodach. 31% było jeszcze bardziej pewnych siebie i głosowało niezwykle prawdopodobnie.
Tylko 31% twierdzi, że jest dość prawdopodobne, że sztuczna inteligencja doprowadzi do większej wydajności w krajach o niskich dochodach, w porównaniu z zaledwie 7%, które twierdzi, że jest to niezwykle prawdopodobne.