O nas
Kontakt

Ponad 7 000 hospitalizacji z powodu Covid-19 i zgonów, którym można byłoby zapobiec, gdyby populacja Wielkiej Brytanii została w pełni zaszczepiona

Laura Kowalczyk

Over 7,000 COVID hospitalisations and deaths preventable if UK population had been fully vaccinated

Pierwsze w historii badanie obejmujące całą Wielką Brytanię, w którym wzięło udział 67 milionów osób, rzuca światło na to, co dzieje się w przypadku pominięcia szczepień przeciwko Covid-19.

Jak wynika z nowego, szeroko zakrojonego badania, od jednej trzeciej do połowy populacji Wielkiej Brytanii nie otrzymała zalecanej liczby szczepionek i dawek przypominających przeciwko Covid-19 do lata 2022 roku.

Zespół z Uniwersytetu w Edynburgu i brytyjskiej organizacji Health Data Research (HDR UK) przeanalizował anonimowe dane dotyczące całej populacji Wielkiej Brytanii, liczącej 67 milionów osób, i odkrył, że dzięki pełnemu szczepieniu można było uniknąć ponad 7 000 poważnych powikłań.

„Nasza analiza obejmująca całą Wielką Brytanię sugeruje, że poprawa zasięgu szczepień podczas pandemii wiązałaby się z mniejszą liczbą hospitalizacji i zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii” – stwierdzili autorzy artykułu opublikowanego w The Lancet.

Pomimo wskaźnika zaszczepienia 90 procent populacji Wielkiej Brytanii w wieku powyżej 12 lat, które otrzymały co najmniej jedną dawkę w styczniu 2022 r., z ustaleń wynika, że ​​znaczna część populacji, wynosząca od jednej trzeciej do połowy, była niepełnosprawna -zaszczepiony w czerwcu 2022r.

Konkretne wartości procentowe różniły się w zależności od regionu i wynosiły 45,7% w Anglii, 49,8% w Irlandii Północnej, 34,2% w Szkocji i 32,8% w Walii.

Potencjalne zapobieganie 7180 hospitalizacjom i zgonom

„Badania danych na dużą skalę miały kluczowe znaczenie dla zarządzania pandemią, ponieważ umożliwiły naukowcom szybkie dokonanie ustaleń istotnych dla polityki. Szczepionki przeciwko Covid-19 ratują życie” – stwierdził w oświadczeniu profesor Aziz Sheikh, współprowadzący badanie.

„W miarę pojawiania się nowych wariantów badanie to pomoże wskazać grupy naszego społeczeństwa i obszary kraju, na których należy skoncentrować kampanie dotyczące zdrowia publicznego i dostosować je do potrzeb tych społeczności” – dodał.

Zalecony schemat szczepień obowiązujący w okresie badania obejmował pojedynczą dawkę dla osób w wieku 5–11 lat, dwie dawki dla osób w wieku 12–15 lat, trzy dawki dla osób w wieku 16–74 lat i cztery dawki dla osób w wieku 75 lat I starszy.

Badanie ujawniło wyraźną korelację pomiędzy niedostatecznym wyszczepieniem a podwyższonym wskaźnikiem hospitalizacji i zgonów we wszystkich badanych grupach wiekowych.

Modelowanie matematyczne wskazuje, że latem 2022 r. można byłoby zapobiec około 7180 hospitalizacjom i zgonom, gdyby cała populacja Wielkiej Brytanii została w pełni zaszczepiona.

W szczególności osoby w wieku powyżej 75 lat, które nie były zaszczepione, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na poważne skutki Covid-19 w porównaniu z ich w pełni zaszczepionymi odpowiednikami.

„Jak zauważają autorzy, odkrycia te pomogą określić, które grupy powinny w przyszłości być konkretnie ukierunkowane, aby zmaksymalizować wykorzystanie szczepionek przeciwko Covid-19 i innym infekcjom. Będzie to szczególnie istotne w przypadku kolejnej pandemii” – powiedział dr Andrew Freedman z Cardiff University School of Medicine, którzy nie wzięli udziału w badaniu.

Metoda przydatna w innych dziedzinach medycyny

Naukowcy podkreślili, że ich metodę, w ramach której przeanalizowano dane 67 milionów ludzi, można zastosować także w innych dziedzinach, ponieważ „infrastruktura już istnieje”.

„Wierzymy, że możemy i powinniśmy rozszerzyć to podejście na wiele innych dziedzin medycyny, takich jak rak, choroby serca i cukrzyca, aby szukać lepszego zrozumienia chorób, zapobiegania im i leczenia” – powiedziała profesor Cathie Sudlow, główny naukowiec w HDR UK.

„Jedną z mocnych stron tego badania jest uwzględnienie danych dotyczących całej populacji Wielkiej Brytanii – co jest niezwykłym osiągnięciem, które będzie miało zastosowanie w wielu innych obszarach polityki zdrowotnej” – stwierdził Freedman.