Apple od dawna jest liderem na rynku smartfonów pod względem przychodów i zysków; wyprzedził Samsunga i stał się światowym liderem pod względem wielkości.
W 2023 r. Apple stał się największym producentem smartfonów na świecie pod względem wielkości, wyprzedzając Samsunga i kończąc jego 12-letnią passę. Sukces Apple w dużej mierze wynikał z faktu, że coraz więcej konsumentów decydowało się na zakup modeli premium, niezależnie od ceny, ze względu na ich trwałość i funkcjonalność.
Z drugiej strony, w zeszłym roku Samsung skupił się bardziej na rynkach średniej i wyższej półki, przyciągnięty zwiększoną rentownością. Stracił udział w dolnym segmencie rynku.
Wraz ze zwiększoną konkurencją ze strony chińskich producentów smartfonów z niższej półki, takich jak Xiaomi, Oppo i Transsion, którym udało się zdobyć lwią część afrykańskiego rynku smartfonów, Samsungowi może być trudniej odzyskać utracony udział.
Według grupy badawczej IDC w 2023 r. Apple miał 20,1% udziału w rynku pod względem dostaw, przy czym Samsung miał 19,4%, a Xiaomi 12,5%. Oppo miało udział w rynku na poziomie 8,8%, a Transsion 8,1%.
Modele Apple Watch dotknięte zakazem importu
Wzrost wolumenów oznaczał zasłużone zwycięstwo Apple w 2023 r., który miał za sobą dość trudny rok.
Komisja Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych zakazała importu i sprzedaży Apple Watch Series 9 i Ultra 2 w Stanach Zjednoczonych pod koniec ubiegłego roku po ustaleniu, że Apple naruszył prawa patentowe zegarmistrza dotyczącego urządzeń medycznych Masimo. Zakaz dotyczył przede wszystkim technologii śledzenia poziomu tlenu we krwi zegarka Apple Watch w dwóch modelach, dwóch z najnowszych w ofercie.
Chociaż Apple było w stanie wznowić sprzedaż tych zegarków po tymczasowym zawieszeniu zakazu przez amerykański sąd apelacyjny, firma nadal stoi w obliczu ciężkiej batalii prawnej i radzenia sobie z konsekwencjami dla cen produktu.
Firma ogłosiła także, że planuje przeprojektowanie obu modeli, co może wiązać się z aktualizacją oprogramowania zegarka. Jest również prawdopodobne, że nowy projekt nie będzie zawierał funkcji pulsoksymetrii.
Dlaczego Apple wycofuje się z Chin?
Producent smartfonów odnotował także spadek popytu w Chinach – analitycy Jefferies szacują, że sprzedaż chińskich iPhone’ów w ostatnim tygodniu grudnia spadła aż o 30% rok do roku. Było to głównie spowodowane tym, że inne marki, takie jak Huawei i Xiaomi, oferowały coraz bardziej konkurencyjne i bogate w funkcje produkty.
Chiny tradycyjnie były ogromnym centrum iPhone’a, a firma ma tam również największą fabrykę. Jednak problemy pracownicze, chińskie przepisy handlowe i napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami znacznie nasiliły się na przestrzeni lat, przez co Apple musi stawić czoła szeregowi problemów związanych z łańcuchem dostaw i produkcją.
To skłoniło producenta do rozważenia innych ośrodków produkcyjnych, takich jak Indie, zwłaszcza Tamil Nadu i Karnataka, w ramach szerszej zmiany strategicznej i produkcyjnej. W rezultacie iPhone 14 został wyprodukowany w Indiach, a nie w Chinach, chociaż kilka innych modeli i produktów nadal jest produkowanych w Chinach.