O nas
Kontakt

Niemcy przedstawiają „ćwiczeniowy scenariusz” potencjalnego konfliktu pomiędzy NATO a Rosją

Laura Kowalczyk

U.S. military personnel arrive for a transfer of authority ceremony from the 101st Airborne Division to the 10th Mountain Division in Bucharest, Romania, on April 5, 2023.

Niemieckie Ministerstwo Obrony naszkicowało wizję tego, jak rosyjska inwazja na Ukrainę może przerodzić się w konflikt obejmujący całe NATO.

Wyciekł tajny plan niemieckiego rządu przygotowujący na potencjalną agresję Rosji na NATO, ujawniający, że Ministerstwo Obrony kraju przygotowuje się na możliwą ogólnoeuropejską wojnę w najbliższej przyszłości.

Według niemieckiej gazety Bild, która zapoznała się z planami, „scenariusz ćwiczeń” nakreślony przez niemiecki rząd przewiduje nadchodzące gromadzenie wojsk rosyjskich na Białorusi i eksklawie Kaliningradu, najbardziej wysuniętym na zachód terytorium Rosji, wywierając presję na granicę Polski .

W odpowiedzi na to zwiększone zagrożenie plan przewiduje, że NATO rozmieści swoje wojska w Europie Wschodniej, zwiększając napięcia w regionie.

Trudno przewidzieć, co może się wydarzyć dalej, ale rząd niemiecki nakreślił obraz potencjalnej eskalacji konfliktu, w której Rosja po raz kolejny wykorzysta Białoruś jako poligon wojskowy.

Potencjalna eskalacja wojny na Ukrainie

W niemieckim „scenariuszu ćwiczeń” Kreml zmobilizowałby w lutym 200 000 nowych rekrutów do nowej ofensywy na Ukrainie, która umożliwiłaby Moskwie poczynienie znaczących postępów w terenie do czerwca.

W lipcu Rosja rozpocznie kampanię wojny hybrydowej przeciwko państwom bałtyckim. Te cyberataki w Estonii, na Litwie i Łotwie opierałyby się na fałszywych narracjach Rosji, że mniejszości rosyjskojęzyczne w tych krajach są niesprawiedliwie atakowane w stopniu wymagającym interwencji.

Wybuch przemocy w tych krajach uzasadnia wówczas mobilizację wojsk rosyjskich wysłanych na Białoruś i zachodnią Rosję już we wrześniu.

Miesiąc później Moskwa rozmieści wojska na białoruskiej granicy z Polską oraz w Kaliningradzie, który jest niewygodnie położony między Polską a Litwą. Według niemieckiego rządu jest wówczas bardzo prawdopodobne, że wojska rosyjskie zaatakują Przesmyk Suwalski, pas ziemi w pobliżu granicy Polski z Litwą.

Tymczasem Kreml będzie propagował w kraju narrację antynatowską, utrzymując, że sojusz przygotowuje się do ataku na Rosję.

Scenariusz niemieckiego rządu przewiduje, że NATO rozmieści 300 000 żołnierzy na swoich wschodnich granicach w celu powstrzymania rosyjskiej agresji, ale nie przewiduje, że NATO zareaguje wcześniej niż na początku 2025 r. – co najważniejsze, po wyborach prezydenckich w USA zaplanowanych na 5 listopada, które mogą Sceptyk wobec NATO Donald Trump został ponownie wybrany.

Chociaż dokument jest z pewnością przerażający, rzecznik niemieckiego Ministerstwa Obrony powiedział międzynarodowym mediom, że kraj nie zobowiązuje się do realizacji jednego określonego scenariusza.

„W zasadzie mogę powiedzieć, że rozważanie różnych scenariuszy, nawet jeśli są wyjątkowo mało prawdopodobne, jest częścią codziennej działalności wojskowej, zwłaszcza podczas szkoleń” – powiedział rzecznik.

Do wycieku niemieckiego planu dochodzi zaledwie kilka dni po tym, jak szwedzki minister obrony cywilnej Carl-Oskar Bohlin ostrzegł obywateli, że ich kraj może wkrótce stanąć przed perspektywą wojny.

Szwecja nie jest obecnie członkiem sojuszu NATO, ale jest w trakcie przystępowania – tego ruchu podjęto dopiero po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Kraj oczekuje na zgodę tureckiego parlamentu i Rady rząd Węgier.