Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę UE koordynowała ewakuację medyczną ponad 2300 ukraińskich pacjentów do europejskich szpitali.
Pacjenci z obrażeniami wojennymi lub poważnymi schorzeniami, których obecnie nie można leczyć na Ukrainie, zostali przeniesieni do szpitali w 21 krajach europejskich w ramach programu uruchomionego w marcu 2022 r.
Ukraiński system opieki zdrowotnej znalazł się pod ogromną presją od początku inwazji rosyjskiej pod koniec lutego 2022 r. Ponieważ wielu pracowników leczy rannych na pierwszej linii, pacjenci wymagający specjalistycznego leczenia często muszą być przenoszeni do innych szpitali poza Ukrainą.
Unijny Mechanizm Ochrony Ludności finansuje ewakuacje medyczne, które są koordynowane z centrum zlokalizowanego w polskim mieście Rzeszów, w pobliżu granicy z Ukrainą.
Centrum „medevac” zapewnia opiekę i wsparcie pacjentom przybywającym z Ukrainy przed wylotem na leczenie do szpitala w innym kraju europejskim. Dwa loty tygodniowo oferowane przez Norwegię przewożą pacjentów z Rzeszowa do krajów oferujących dalsze leczenie.
Program miał również odciążyć systemy opieki zdrowotnej w krajach graniczących z Ukrainą, w tym w Polsce i na Słowacji, ponieważ napływ uchodźców obciąża szpitale.
Ponad 370 z tych pacjentów otrzymało wsparcie w powrocie na Ukrainę po leczeniu.
W czerwcu br. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uruchomiła 18-miesięczny projekt finansowany przez Komisję Europejską, którego celem jest wzmocnienie procesów ewakuacji medycznej i repatriacji Ministerstwa Zdrowia Ukrainy. Projekt skupi się w szczególności na bezpiecznym powrocie pacjentów, którzy zakończyli ostre leczenie za granicą i chcą wrócić na Ukrainę.