O nas
Kontakt

Co to jest ogrzewana kopuła? Ostrzeżenia, ponieważ wysokie temperatury mają ogarnąć Europę w przyszłym tygodniu

Laura Kowalczyk

Co to jest ogrzewana kopuła?  Ostrzeżenia, ponieważ wysokie temperatury mają ogarnąć Europę w przyszłym tygodniu

W nadchodzących dniach spodziewana jest kolejna letnia fala upałów, a meteorolodzy twierdzą, że kopuła ciepła może pogorszyć sytuację.

W przyszłym tygodniu Europę czeka kolejna fala upałów, ponieważ prognostycy ostrzegają, że „kopuła ciepła” ma przynieść prawie rekordowe temperatury na kontynencie.

Hiszpania, Portugalia i Włochy należą do krajów europejskich, które w przyszłym tygodniu doświadczą ekstremalnych upałów.

We Francji temperatury na południu kraju mogą sięgać nawet 40 stopni Celsjusza – poinformował organ meteorologiczny Météo France. Co najmniej 19 departamentów podlega ostrzeżeniom pogodowym dotyczącym ciepłych warunków, a liczba ta prawdopodobnie wzrośnie w weekend.

Synoptycy przewidują, że może to być najbardziej intensywna fala upałów, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w tym kraju. Rząd zorganizował spotkanie kryzysowe w czwartek 18 sierpnia, aby omówić środki, jakie należy podjąć, aby poradzić sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Kopuła ciepła, która nadciągnie od Sahary przez Algierię i Maroko do Europy, zintensyfikuje i tak już wysokie temperatury. Niski poziom opadów prowadzi również do zwiększonego ryzyka pożarów.

Co to jest ogrzewana kopuła?

Kopuła termiczna to zjawisko pogodowe, w którym grzbiet wysokiego ciśnienia utknie w atmosferze.

Zatrzymuje ciepłe oceaniczne powietrze jak pokrywka lub korek na gotującym się garnku. Gorące powietrze rozpręża się pionowo w atmosferze, a wysokie ciśnienie popycha je w kierunku ziemi. Nie ma dokąd uciec i kompresuje się, zatrzymując jeszcze więcej ciepła pod spodem.

Wiatry są generalnie w stanie przenosić wysokie ciśnienie, ale wraz z kopułą sięgającą daleko w atmosferę, te systemy pogodowe stają się prawie stacjonarne.

Ogrzewana kopuła może podnieść temperaturę znacznie powyżej normy.

Ponadto grunt zaczyna się nagrzewać, tracąc wilgoć i zwiększając ryzyko pożarów lasów. W związku z przewidywanymi lekkimi opadami deszczu na wielu obszarach, które ma pokryć kopuła ciepła, eksperci ostrzegają przed zwiększonym ryzykiem pożarów.

AP Photo/Petros Giannakouris
Płomienie trawią las w wiosce Vati na wyspie Rodos w południowo-wschodniej Grecji na Morzu Egejskim we wtorek, 25 lipca 2023 r.

Czy fale upałów stają się coraz częstsze?

Od 1950 roku fale upałów zwiększyły czas trwania i częstotliwość na całym świecie, jak pokazano w badaniu opublikowanym w 2020 roku.

Badania prowadzone przez naukowców z UNSW Sydney i UNSW Canberra wykazały, że od 1950 r. w basenie Morza Śródziemnego fala upałów wzrosła o dwa i pół dnia na dekadę. W tym samym okresie lasy deszczowe Amazonii odnotowały dodatkowe pięć i pół dnia.

Najgorsze globalne wzrosty mają miejsce od 1999 roku.

Fale upałów zwiększają ryzyko długotrwałych susz i pożarów lasów. Południowa Europa już odczuła skutki poważnych pożarów i braku opadów tego lata.

Są też koszty zdrowotne. Szacuje się, że zeszłoroczne niezwykle gorące i suche lato spowodowało dziesiątki tysięcy zgonów związanych z upałami w Europie.

Konsekwencje będą jeszcze poważniejsze dla miast, gdzie połączenie budynków, chodników i betonu tworzy „miejską wyspę ciepła”.

W Europie 75% populacji mieszka na obszarach miejskich, co sprawia, że ​​łagodzenie fal upałów jest palącym problemem. Można znaleźć kreatywne rozwiązania. – w Portland biblioteki są wykorzystywane jako centra chłodzące. Ale jakie są najlepsze sposoby na izolację miast przed upałem?

Wymieniliśmy trzy najlepsze strategie ograniczania skutków fal upałów i dodaliśmy trzy sposoby radzenia sobie z upałami. Wszystkie nasze osobiste metody mają wymiar środowiskowy.

Co twój rząd może zrobić, aby pomóc w upale?

Plantacja drzew

Badanie opublikowane w 2019 roku wykazało, że zwiększenie zadrzewienia w miastach może znacznie obniżyć temperatury. Podczas gdy powierzchnie, takie jak drogi, pochłaniają ciepło, drzewa chłodzą swoje otoczenie poprzez transpirację: pochłaniają wodę przez swoje korzenie i uwalniają ją do atmosfery. Stwierdzono, że dla uzyskania najlepszych efektów pokrycie czaszy powinno wynosić 40%.

Barcelona – słynąca już z 25,2-proc. zadrzewienia – ma 20-letni plan zagospodarowania tego obszaru do 30 proc. do 2037 r. To mądre posunięcie, ponieważ południowa Europa będzie cierpieć z powodu nasilających się fal upałów w związku ze zmianami klimatycznymi. .

Zazielenienie budynków

Drzewa to nie jedyne ziołowe lekarstwo na bloku, w którym większy nacisk kładzie się na dodawanie roślinności do budynków jako sposobu na ich ochłodzenie. Podobnie jak drzewa, rośliny odbijają promienie słoneczne – zaleta, jeśli są umieszczone na betonie pochłaniającym ciepło – i chłodzą atmosferę poprzez transpirację.

Projekty nasadzeń miejskich są realizowane w Paryżu, a projekty zostały zapoczątkowane we Włoszech przez architekta Stefano Boeri.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez TylkoGliwice Green (@euronewsgreen)

Charakterystyka wody

Chociaż fontanny mogą wydawać się luksusem, mogą mieć niesamowite efekty chłodzące w środowisku miejskim.

Woda pochłania i może przenosić ciepło (dzięki czemu ruchome fontanny są lepsze niż stojące stawy przy obniżaniu temperatury), dostarczając spieczonej ludności wodę pitną i obniżając temperaturę powietrza poprzez parowanie.

Plan adaptacji londyńskiego City obejmuje budowę większej liczby fontann, aw Salonikach w Grecji plac Chrimatistiriou ma bioklimatyczny projekt z elementami wodnymi, aby złagodzić upalne śródziemnomorskie upały.

Co możesz zrobić, aby zachować chłód podczas fali upałów?

Noś naturalne włókna

Odzież wykonana z tkanin zawierających mikroplastiki podczas prania uwalnia szkodliwe chemikalia do oceanu i może szkodzić życiu morskiemu.

Dobrą wiadomością jest to, że oddychająca odzież wykonana z naturalnych włókien, takich jak bawełna i len, zapewnia chłód i jest lepsza dla ryb. Chociaż pod względem produkcyjnym daleko im do ideału, naturalne włókna ulegają biodegradacji, a ich sploty pochłaniają pot i umożliwiają cyrkulację powietrza wokół ciała, pomagając zachować chłód.

Zimna herbata miętowa

Najpierw wylej wodę kokosową. Chociaż może się to wydawać naturalnym napojem z dużą ilością nawilżających elektrolitów, uprawa orzechów kokosowych jest głęboko szkodliwa dla tropikalnej różnorodności biologicznej.

Przestaw się na znacznie bardziej etyczną herbatę miętową. Mięta może być uprawiana w wielu różnych klimatach, a nawet można ją uzyskać lokalnie lub uprawiać w ogrodzie. Torebka herbaty miętowej w szklance zimnej wody odświeży Cię, ponieważ naturalny mentol pobudzi receptory zimna w organizmie.

Stwórz krzyżową bryzę

Bardziej ekologiczną opcją niż klimatyzacja jest stworzenie krzyżowej bryzy za pomocą wentylatora i otwartego okna.

Ustaw wentylator po przeciwnej stronie pokoju niż okno, a wytworzony strumień chłodzącego powietrza zapewni spokojny sen. W bardzo upalne noce umieść butelkę wody z lodem przed wentylatorem, a rano będziesz mógł cieszyć się butelką zimnej wody.