O nas
Kontakt

Od najwyższych wodospadów na Karaibach po ukrytą cenotę: szukaj przygód na Dominikanie

Laura Kowalczyk

Punta Cana

Wybierasz się na Karaiby w 2024 roku? Przygotuj się na zachwyt poza skąpanymi w słońcu plażami.

Dominikana jest synonimem krystalicznie czystej wody i idyllicznych plaż z białym piaskiem.

Dzień spędzony pod kołyszącymi się palmami kokosowymi to idealne schronienie przed mroźnymi europejskimi zimami, dzięki któremu możesz wrócić do biura z godną pozazdroszczenia opalenizną muśniętą słońcem.

„Na Dominikanie jest ponad 200 plaż – od słynnej Playa Bávaro w Punta Cana po Playa Fernanda w Miches” – mówi Enrique Penson, dyrektor ds. studiów ekonomicznych w Ministerstwie Turystyki tego kraju.

Jednak urok tego kraju wykracza daleko poza dziewicze wybrzeża. Majestatyczne wodospady, bujne parki narodowe i aromatyczne plantacje kakao czekają na Twoją eksplorację.

„W 2023 r. kraj odwiedziło 10 milionów gości, a to dlatego, że Dominikana ma wszystko” – mówi Penson. „Oprócz wspaniałych plaż, wspaniałej przyrody i przeżyć, najlepsze jest ciepło i gościnność Dominikańczyków”.

Oto, jak najlepiej wykorzystać wizytę w tym wspaniałym karaibskim kraju.

Poznaj szlaki kakaowe w San Francisco de Macorís

Smakosze powinni udać się na szlaki kakaowe w San Francisco de Macorís, w północno-wschodniej prowincji Duarte.

Plantacje kakao, zajmujące 10% bujnej zieleni Dominikany, odgrywają kluczową rolę w ochronie środowiska naturalnego wyspy. Wyspa, znana jako wiodący na świecie producent organicznego kakao, jest idealnym miejscem, aby doświadczyć urzekającego kwiatowego aromatu nieprzetworzonych owoców kakaowca.

Wejdź do urokliwych „hacjendas de cacao”, gdzie odwiedzający nie tylko zwiedzają plantacje i zyskują wgląd w proces produkcji czekolady, ale także mają okazję aktywnie uczestniczyć w uprawie i zbiorach kakao wraz z lokalnymi producentami.

Do najpopularniejszych szlaków kakaowych należy Finca La Esmeralda. Aby uzyskać najlepsze wrażenia, zaplanuj wizytę w okresie żniw, który przypada dwa razy w roku, od września do grudnia oraz od stycznia do maja.

Ścigaj wodospady w dziewiczych parkach narodowych

Malowniczy krajobraz Dominikany ozdobiony jest budzącymi podziw wodospadami. Wybierz się na Półwysep Samaná, aby przeżyć „idealne połączenie pięknych plaż i wrażeń trekkingowych” – poleca Penson.

Tutaj możesz odkryć urok wodospadu El Limón, który spływa kaskadą z tropikalnej okolicy. Jednym z najbardziej niezwykłych przeżyć w tym regionie jest przejażdżka konna bujnymi ścieżkami, pozwalająca zanurzyć się w zachwycającej przyrodzie.

Na półwyspie znajduje się także chroniony Parque Nacional Los Haitises. Niezwykłe wapienne krasy, zapadliska i lasy namorzynowe posłużyły za miejsce kręcenia kultowego „Parku Jurajskiego”. Starożytne formacje skalne rozciągające się na powierzchni 1600 km2 pochodzą sprzed 50 milionów lat.

Dalej na północny zachód, w pobliżu Puerto Plata, czeka na Ciebie 27 Charcos de Damajagua – zbiór 27 wodospadów, które urzekają poszukiwaczy mocnych wrażeń. Ten naturalny plac zabaw zachęca do eksploracji poprzez wędrówki i pływanie, nagradzając gości ekscytującymi skokami z klifów i naturalnymi zjeżdżalniami.

Jednak szczyt wielkości wodospadu leży w Salto de La Jalda, najwyższym wodospadzie na Karaibach, wznoszącym się na ponad 120 metrów. Dotarcie do Parku Narodowego La Jalda w Miches może być przygodą samą w sobie. Niezależnie od tego, czy jest to malownicza dwugodzinna wędrówka, czy wycieczka helikopterem, obie trasy dają szansę zagłębienia się w las i poznania różnorodności biologicznej jego flory i fauny z pierwszej ręki.

Złap fale i wodospady na Dominikanie.
Złap fale i wodospady na Dominikanie.

Zanurz się w Hoyo Azul, magicznej niebieskiej cenote Punta Cana

Jeśli szukasz odrobiny magii, udaj się do Hoyo Azul w Punta Cana, hipnotyzującego niebieskiego zapadliska położonego w bujnym lesie deszczowym. Ta cenota jest często nazywana „okiem rdzennej ludności”. Tę ukrytą oazę znajdziesz dyskretnie schowaną w parku krajobrazowym, w urzekającym obszarze Cap Cana.

Zażyj orzeźwiającej kąpieli w naturalnych, zimnych wodach źródlanych, które szczycą się głębokością 14 metrów i są otoczone wysokim na 75 metrów wapiennym klifem ozdobionym bujną roślinnością. Aby dotrzeć do Hoyo Azul, trzeba przejść przez wiszący most i wędrować przez ogród orchidei.

To obowiązkowe miejsce dla miłośników przyrody. To wyjątkowe miejsce płynnie łączy przygodę, przyrodę i spokój w sercu urzekających krajobrazów Punta Cana.

Posmakuj wyjątkowej mieszanki kultur Republiki Dominikany

Fuzja kulturowa Dominikany widać dzięki jej energicznym mieszkańcom, którzy chętnie dzielą się swoimi tradycjami.

Krajobraz kulinarny to połączenie wpływów Taíno, hiszpańskich i afrykańskich. Danie narodowe, La Bandera Dominicana, to obfite połączenie ryżu, fasoli, mięsa (często kurczaka lub wołowiny) i sałatki. Dania ze świeżych owoców morza, takie jak „pescado con coco” (ryba w sosie kokosowym), urzekają kubki smakowe żywymi smakami.

„Naszym daniem głównym są ryby ze wszystkich naszych wybrzeży – zawsze świeże, pikantne i uzupełnione naszymi tradycyjnymi sosami przygotowanymi z lokalnych składników” – mówi Penson.

Oprócz dania narodowego, rozpocznij dzień od „mangú”, podstawowego śniadania z puree z bananów, lub skosztuj pocieszającego „sancocho”, gulaszu wypełnionego różnymi mięsami i warzywami.

Jeśli szukasz słodko-pikantnych wrażeń, delektuj się „pastelón de plátano maduro” – daniem składającym się z dojrzałych bananów, mięsa i sera. Każdy kęs odzwierciedla różnorodne wpływy kulturowe, które ukształtowały kuchnię dominikańską, co czyni ją istotną częścią Twojej podróży po tym tętniącym życiem karaibskim kierunku.

Naucz się kroków merengue i bachaty.
Naucz się kroków merengue i bachaty.

Kołysz się w rytm lokalnego rytmu przy bachacie i merengue

Aby naprawdę pojąć istotę kultury dominikańskiej i jej radości życia, naucz się kroków merengue i bachata, dwóch tętniących życiem karaibskich stylów tańca uznanych przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe.

„Każdy dominikanin chętnie poprowadzi Cię przez etapy merengue i bachaty. Nosimy w sobie rytmy tych tańców, pielęgnując radość tańca i uwielbiamy, gdy obcokrajowcy wyrażają zainteresowanie nauką” – zachęca Penson.

Nie przegap okazji, aby wziąć udział w festiwalach merengue odbywających się w różnych miastach Republiki Dominikany, w tym w tętniących życiem uroczystościach w Santo Domingo i Puerto Plata.