Lufthansa zaleca podróżnym pozostanie w domu.
Niemieckie lotniska przygotowują się na chaos w podróżowaniu w czwartek w związku ze strajkiem pracowników.
1 lutego pracownicy ochrony wyjdą na lotniska w całym kraju, żądając wyższych wynagrodzeń.
Niektóre lotniska, w tym Hamburg Berlin Brandenburg, podały, że w dniu strajku wszystkie odloty zostaną odwołane. Może to mieć również wpływ na przyjazdy.
Strajk obejmie także lotniska w Bremie, Hanowerze, Kolonii, Düsseldorfie, Dreźnie, Erfurcie, Frankfurcie, Lipsku i Stuttgarcie.
Niemiecki przewoźnik flagowy Lufthansa będzie poważnie dotknięty tą sytuacją.
Oto wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli masz zarezerwowany lot do Niemiec na czwartek.
Pasażerom odlatujących lotów zaleca się, aby nie podróżowali
Lufthansa stanowczo odradza każdemu, kto ma lot zarezerwowany na czwartek w Bremie, Berlinie, Dreźnie, Frankfurcie, Hamburgu lub Lipsku, aby nie pojawiał się na lotnisku.
Mówi, że na tych lotniskach nie będzie dostępu do strefy odlotów, ponieważ punkty kontroli bezpieczeństwa będą zamknięte. Oznacza to, że pasażerowie nie będą mogli przejść kontroli niezbędnych do legalnego lotu.
Dotyczy to również osób podróżujących pociągiem na lotnisko we Frankfurcie w ramach lotu przesiadkowego.
Oczekuje się, że będzie to miało wpływ na loty odbywające się pomiędzy co najmniej 3:00 1 lutego a 3:00 2 lutego.
Jaki wpływ na lotniska będą miały niemieckie strajki?
Porty lotnicze Berlin Brandenburg, Hamburg i Frankfurt potwierdziły, że w czwartek nie odbędą się żadne loty.
Frankfurt ostrzegł przed „poważnymi zakłóceniami i odwołaniami lotów w ciągu dnia”. Punkty kontroli bezpieczeństwa będą zamknięte, co oznacza, że pasażerowie nie będą mogli przejść kontroli niezbędnych do lotu.
Pasażerowie przelatujący przez Frankfurt również mogą napotkać opóźnienia, ponieważ w obszarze tranzytowym otwarta jest tylko ograniczona liczba punktów kontrolnych.
Lotniska w Dusseldorfie, Kolonii, Bonn, Lipsku, Halle i Dreźnie ostrzegają o opóźnieniach i odwołaniach lotów w dniu 1 lutego, radząc pasażerom, aby sprawdzili status swojego lotu u swoich linii lotniczych.
Akcja strajkowa nie ma wpływu na lotnisko w Monachium.
Co zrobić, jeśli masz zarezerwowany lot do Niemiec na czwartek
Jeśli masz zarezerwowany lot na lotnisko, którego dotyczy problem, w czwartek, przed podróżą na lotnisko sprawdź jego status u linii lotniczej.
Informacje o lotach Lufthansy będą na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej i w aplikacji linii lotniczej, gdzie pasażerowie mogą również zmienić rezerwację lotu za pośrednictwem Centrum Obsługi.
Zgodnie z przepisami UE, jeśli Twój lot zostanie odwołany, linia lotnicza ma obowiązek zwrócić Ci pieniądze lub zmienić termin lotu, nawet jeśli oznacza to skorzystanie z usług innego przewoźnika.
W razie potrzeby masz również prawo do dodatkowego odszkodowania i kosztów zakwaterowania.
Klienci Lufthansy mogą bezpłatnie zmienić rezerwację na lot odlatujący przed lub po 1 lutego, na okres od 30 stycznia do 8 lutego. Dotyczy to również osób podróżujących lotami międzynarodowymi z przesiadką na lotnisku we Frankfurcie, ponieważ spodziewane są opóźnienia.
Pociągi obsługują wiele tras lotów
Jeśli masz zarezerwowany lot krajowy Lufthansą do lub z Frankfurtu na dzień 1 lutego, możesz bezpłatnie zmienić bilet kolejowy na stronie internetowej linii lotniczej – nawet jeśli Twój lot nie został jeszcze odwołany.
Strajki poważnie odczują także linie Eurowings, w związku z czym należy spodziewać się „masowych zakłóceń”. Twierdzi, że poinformuje dotkniętych pasażerów i, jeśli to możliwe, zaoferuje alternatywne połączenia lub zmianę rezerwacji na kolej.
Linie Austrian Airlines ostrzegły o możliwych opóźnieniach w czwartkowym rozkładzie lotów. Pasażerowie, którzy podali swój numer telefonu lub adres e-mail podczas rezerwacji, zostaną powiadomieni bezpośrednio w sprawie wszelkich zmian. Aktualizacje można znaleźć na stronie internetowej i w aplikacji linii lotniczej.
Dlaczego pracownicy lotnisk w Niemczech strajkują?
Union Verdi twierdzi, że prowadzi negocjacje w imieniu około 25 000 pracowników z Federalnym Stowarzyszeniem Firm Ochrony Lotnictwa (BDLS).
Domagają się podwyżki płac o 2,80 euro za godzinę, aby zrównoważyć inflację, a także podwyższenia premii i wynagrodzenia za nadgodziny.
„Praca sił bezpieczeństwa lotnictwa musi pozostać atrakcyjna finansowo, aby można było pozyskać i zatrzymać pilnie potrzebnych wykwalifikowanych pracowników” – stwierdził Verdi we wtorkowym komunikacie prasowym.
„Już brakuje wykwalifikowanych pracowników, którzy chcą pracować na lotniskach niezwykle elastycznie przez całą dobę, w weekendy i święta – bezpieczeństwo w ruchu lotniczym nie przychodzi za darmo”.
Pracodawca zaproponował podwyżkę płac o 4% w 2024 r., wynoszącą od 0,55 do 0,82 EUR za godzinę, a następnie dalszą podwyżkę o 3% w 2025 r. Verdi odrzucił to jako „nieodpowiednie” w walce z inflacją.
Negocjacje w sprawie układów zbiorowych zostaną wznowione w dniach 6–7 lutego.