O nas
Kontakt

Roger Waters z Pink Floyd został upuszczony przez wydawcę muzycznego BMG po komentarzach Izraela

Laura Kowalczyk

Pink Floyd’s Roger Waters dropped by music publisher BMG over Israel comments - pictured: Waters live in concert in Athens, Greece - 2011

Antysemickie wypowiedzi Watersa „doprowadziły do ​​wściekłości jego byłych kolegów z zespołu”. Teraz podobno międzynarodowa firma muzyczna BMG z siedzibą w Niemczech, łącząca działalność wydawcy muzycznego i wytwórni płytowej, zrywa współpracę z artystą.

Według doniesień współzałożyciel Pink Floyd, Roger Waters, został odrzucony przez firmę zajmującą się prawami do muzyki Bertelsmann Music Group (BMG) z powodu jego podburzających uwag na temat Izraela, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Wiadomość tę podała gazeta Variety, która odnotowuje, że antysemickie wypowiedzi Watersa „rozwścieczyły jego byłych kolegów z zespołu, ponieważ odstraszyły kilku zalotników zainteresowanych nabyciem katalogu nagrań muzycznych zespołu Wiening, który podobno był dostępny na rynku za pół miliarda dolarów.”

Berlińska firma podpisała kontrakt z 80-letnim Watersem w 2016 roku i planowała wydanie w 2023 roku nowo nagranej wersji przełomowego albumu Pink Floyd „Dark Side of the Moon” z 1973 roku, ale nowy dyrektor generalny Thomas Coesfeld zrezygnował z tej decyzji. kontrakt. Album został ostatecznie wydany przez brytyjską wytwórnię Cooking Vinyl.

Od początku wojny w Izraelu z Hamasem Rogers poczynił wiele uwag, które uznano za antysemickie, a w ostatnich latach były one przedmiotem wielu kontrowersji.

Waters, wieloletni zwolennik Palestyny ​​i krytyk Izraela, stanowczo zaprzeczył tym oskarżeniom, ale w zeszłym roku wywołał zamieszanie, gdy założył na scenie w Berlinie mundur w „stylu nazistowskim”.

Wygrał batalię prawną w kwietniu 2023 r., po tym jak sędziowie we Frankfurcie poinstruowali lokal, aby odwołał jego koncert, oskarżając go o bycie „jednym z najbardziej znanych antysemitów na świecie”.

Waters wyjaśnił, że z pogardą odnosi się do Izraela, a nie do judaizmu, oskarżając Izrael o „nadużywanie terminu antysemityzm w celu zastraszenia ludzi takich jak ja, aby milczeli”.

Administracja Bidena odniosła się do kontrowersji, stwierdzając, że jego ostatnie występy w Niemczech były antysemickie.

Departament Stanu stwierdził, że Waters „ma długą historię używania antysemickich tropów” i że jego koncert w Niemczech „zawiera obrazy głęboko obraźliwe dla narodu żydowskiego i minimalizujące Holokaust”

Waters podczas transmisji w CNN nazwał prezydenta Joe Bidena „zbrodniarzem wojennym” i stwierdził, że bezpośrednio „podsyca on wojnę na Ukrainie”.

W lutym ubiegłego roku w rozmowie z Radą Bezpieczeństwa ONZ artysta również potępił inwazję Rosji na Ukrainę jako „nielegalną”, ale jednocześnie stwierdził, że „nie była ona niesprowokowana”. Dodał: „Dlatego i ja potępiam prowokatorów z całą surowością. To nie wchodzi w grę.

Rogera Watersa – 2020
Rogera Watersa – 2020

Choć artyści często „odpadają” od umów nagraniowych lub w inny sposób decydują się na rozstanie z wytwórniami, rzadziej zdarza się, że firma zrywa umowę wydawniczą, zauważyło również Variety. Do ostatnich znaczących przykładów należy piosenkarz R&B R Kelly, który obecnie odsiaduje dziesięcioletni wyrok więzienia za przestępstwa związane z wykorzystywaniem seksualnym, a umowy Kanye Westa z Universalem i Sony Music Publishing wygasły bez przedłużenia po tym, jak kontrowersyjny raper wykonał szereg antysemickie komentarze.

Sam Waters wspomniał, że został „zwolniony” przez BMG w listopadzie ubiegłego roku w wywiadzie wideo z Glennem Greenwaldem. Waters twierdził, że został usunięty przez BMG i przedstawił rozstanie w wyniku nacisków ze strony Ligi Przeciwko Zniesławieniu, żydowskiej organizacji non-profit.

Źródło BMG powiedziało Variety, że firma nie zgadza się z wersją wydarzeń przedstawioną przez Watersa.