O nas
Kontakt

Z ostatniej chwili. Przywódcy UE zatwierdzili umowę o wartości 50 miliardów euro dla Ukrainy po wycofaniu weta przez Viktora Orbána

Laura Kowalczyk

Hungarian Prime Viktor Orbán lifted on Thursday morning his veto on Ukraine aid.

Przywódcy Unii Europejskiej osiągnęli w czwartek rano porozumienie w sprawie ustalenia planu dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro po wycofaniu weta przez Viktora Orbána.

Decyzja została podjęta zaskakująco szybko już na początku nadzwyczajnego szczytu w Brukseli, którego głównym tematem była pomoc finansowa dla Kijowa.

Specjalny fundusz, znany jako Instrument na rzecz Ukrainy, obejmuje pożyczki o wartości 33 miliardów euro i dotacje o wartości 17 miliardów euro i będzie wypłacany stopniowo w latach 2024–2027. Płatności będą uzależnione od zakończenia reform strukturalnych związanych z administracją publiczną, dobrym zarządzaniem, praworządność oraz walka z korupcją i nadużyciami finansowymi.

Instrument jest powiązany z szerszym przeglądem wspólnego budżetu bloku, który obejmuje dodatki na migrację, kontrolę granic, najnowocześniejsze technologie i zarządzanie kryzysowe.

„Wszystkich 27 przywódców zgodziło się na dodatkowy pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro w ramach budżetu UE” – ogłosił w krótkim komunikacie w mediach społecznościowych Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

„Zapewnia to Ukrainie stałe, długoterminowe i przewidywalne finansowanie. UE przejmuje przywództwo i odpowiedzialność za wsparcie dla Ukrainy; wiemy, o co toczy się gra”.

Do czwartkowego poranka Viktor Orbán w pojedynkę blokował uwolnienie nowych pieniędzy dla Kijowa, pomimo wielokrotnych próśb rozdartego wojną narodu, który potrzebuje 37,3 miliarda dolarów, czyli 34,45 miliarda euro, z zachodnich darowizn, aby utrzymać funkcjonowanie swojej gospodarki w 2024 roku oraz utrzymać podstawowe usługi, takie jak opieka zdrowotna, edukacja, ochrona socjalna i emerytury.

Poczucie pilności wzrosło w połowie grudnia, kiedy węgierski premier spełnił swoją groźbę, zniweczył proponowany fundusz o wartości 50 miliardów euro i pozostawił Komisję Europejską bez dalszych środków pieniężnych do przekazania. Impas legislacyjny w Waszyngtonie tylko pogorszył dramatyczną sytuację, czyniąc szczyt z tego tygodnia decydującym momentem, w którym przywódcy nie mieli innego wyjścia, jak tylko w jakiś sposób przełamać impas.

Zatwierdzenie Instrumentu Finansowego dla Ukrainy wymagało jednomyślnego poparcia – zasady głosowania, którą Orbán wykorzystywał w przeszłości do wykolejania zbiorowych decyzji i wymuszania koncesji, a która wywołała w czwartek gniew większości jego kolegów.

„Zasada jednomyślności jest bardzo ważnym, kluczowym elementem naszej demokracji, szczególnie patrząc z perspektywy małych krajów, takich jak mój kraj” – powiedział po przybyciu na szczyt litewski prezydent Gitanas Nausėda.

„Moim zdaniem to, co się teraz dzieje, to to, że premier Węgier nadużywa zasady jednomyślności i powinniśmy jej bronić”.

Wśród różnych żądań Orbán poprosił o coroczny przegląd funduszu wartego 50 miliardów euro, co urzędnicy w Brukseli zinterpretowali jako słabo zawoalowaną próbę zapewnienia, że ​​jego prawo weta zostanie odebrane w następnym roku.

Ponadto węgierscy urzędnicy zwrócili się o natychmiastowe uwolnienie prawie 22 miliardów euro z funduszy spójności i odbudowy, które Komisja nadal wstrzymuje w związku z utrzymującymi się brakami w zakresie praworządności. Orbán często nazywa tę sytuację „szantażem finansowym” i używa jej jako powracającego tematu w swoich antyunijnych przemówieniach.

Budapeszt wyraził również sprzeciw wobec płacenia stóp procentowych wynikających z instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy i funduszy na naprawę związaną z pandemią Covid-19, które są częściowo finansowane ze wspólnej emisji długu i będą musiały być stopniowo spłacane.

Kompromis osiągnięty w czwartek przewiduje, że przywódcy UE „co roku będą prowadzić debatę na temat wdrażania instrumentu w celu przedstawienia wytycznych”, ale taka dyskusja nie będzie podlegać głosowaniu, co oznacza, że ​​weto nie będzie miało zastosowania.

„W razie potrzeby” – dodaje kompromis, przywódcy mogą zwrócić się do Komisji o zaproponowanie przeglądu pomocy po wygaśnięciu obecnego budżetu wieloletniego za dwa lata.

Tekst nie zawiera żadnych ulg w zakresie zamrożonych środków ani stóp procentowych.

Przyjmuje się, że ostateczny impuls do przełamania impasu miał miejsce tuż przed rozpoczęciem szczytu w czwartek rano podczas prywatnego spotkania z Viktorem Orbánem, Charlesem Michelem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i Włochami. Premier Giorgia Meloni.

Meloni, polityk, która prowadziła kampanię w oparciu o silny eurosceptyczny program, ale od tego czasu złagodziła swoje stanowisko, dała się poznać jako najbardziej zręczna mediatorka między Budapesztem a Brukselą. Meloni i Orbán wytrzymali dwustronne rozmowy w środę wieczorem w oczekiwaniu na spotkanie o wysokiej stawce.

Wkrótce po przełomie przywódcy świętowali tę wiadomość w mediach społecznościowych. Wśród deklarujących przetrwanie europejskiej jedności i solidarności znaleźli się m.in. Alexander De Croo z Belgii, Mark Rutte z Holandii, Petr Fiala z Czech, Kaja Kallas z Estonii, Evika Siliņa z Łotwy i Donald Tusk z Polski.

„Dobry dzień dla Europy” – powiedziała von der Leyen.

Z Kijowa prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność i ulgę.

„Bardzo ważne jest, że decyzję podjęło wszystkich 27 przywódców, co po raz kolejny pokazuje silną jedność UE” – powiedział Zełenski. „Kontynuacja wsparcia finansowego UE dla Ukrainy wzmocni długoterminową stabilność gospodarczą i finansową, która jest nie mniej ważna niż pomoc wojskowa i presja sankcji na Rosję”.

Decyzja polityczna w sprawie Instrumentu Finansowego dla Ukrainy umożliwia rozpoczęcie formalnych negocjacji między Radą a Parlamentem Europejskim, które, jak się oczekuje, będą przyspieszone ze względu na rosnącą pilność przesłania świeżych pieniędzy do Kijowa.

Pierwsza runda rozmów ma się odbyć w poniedziałek w Strasburgu.