O nas
Kontakt

Od ratowania zagrożonych gatunków po ambitne cele klimatyczne: pozytywne historie dotyczące ochrony środowiska od 2024 r

Laura Kowalczyk

A ranger reaches out towards female northern white rhino Najin, 30, one of the last two northern white rhinos on Earth, at Ol Pejeta Conservancy in Kenya, 23 August 2019.

Niepokój klimatyczny jest bardzo realny, ale te dobre wiadomości z 2024 r. udowadniają, że jest nadzieja dla naszej planety.

Eko-lęk, zagłada klimatyczna, egzystencjalny strach przed środowiskiem – jako ekologiczni dziennikarze widzimy, że te terminy są często używane – i często sami je odczuwamy.

Chociaż kryzys klimatyczny i przyrodniczy jest się czym martwić, nie możemy tracić nadziei, ponieważ beznadziejność rodzi apatię.

Media mają do odegrania ważną rolę w walce z zagładą klimatyczną. Naszym zadaniem jest przedstawianie sprawozdań zgodnie z prawdą i dokładnością, a nie bagatelizowanie sytuacji lub zaciemnianie sytuacji. Ale naszym zadaniem jest także pokazanie, że jest nadzieja.

W 2023 r., w ramach naszych ciągłych wysiłków na rzecz rozwiązania problemu lęku ekologicznego (zarówno naszych czytelników, jak i naszych własnych), przez cały rok śledziliśmy wszystkie pozytywne wiadomości dotyczące ochrony środowiska. Zebraliśmy ponad 200 historii o ekoinnowacjach, ekologicznych przełomach i zwycięstwach klimatycznych – ponad dwukrotnie więcej niż w 2022 r., co stanowi niewątpliwą oznakę dynamiki.

Jesteśmy pewni, że w 2024 r. dobre wieści będą nadal napływać, ponieważ energia odnawialna będzie gwałtownie rosnąć, wrażliwe ekosystemy zyskają prawa, a protokoły klimatyczne zaczną przynosić korzyści.

Ten artykuł będzie regularnie aktualizowany o najnowsze dobre wieści. Może to być coś małego i lokalnego, coś głupiego, co wywołało uśmiech, lub coś ogromnego i potencjalnie zmieniającego świat.

Jeśli natkniesz się na świetną, pozytywną historię, o której tu nie pisaliśmy – skontaktuj się z nami na Instagramie lub X podzielić się swoimi pomysłami.

Pozytywne historie dotyczące ochrony środowiska ze stycznia 2024 r

Jak zielona jest Szwajcaria? Od zasilania ludzi po baterie wody – oto jak rozwija się gospodarz w Davos

Zmiany klimatyczne były jednym z głównych tematów dyskusji podczas niedawnego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Od referendów klimatycznych po energię odnawialną – przyjrzeliśmy się ekologicznym referencjom kraju, w którym odbyło się globalne spotkanie.

„Ogromny potencjał”: Informacje o zielonej strategii Szkocji mającej na celu zasilanie kraju wyłącznie odnawialnymi źródłami energii

Jak wynika z niedawno opublikowanych danych rządowych, odnawialne źródła energii wygenerowały wystarczającą ilość energii, aby zaspokoić 100 procent zapotrzebowania Szkocji na energię elektryczną w 2022 roku.

Zielona energia, taka jak wiatr i woda, wygenerowała równowartość 113 procent zużycia energii elektrycznej brutto w Szkocji.

To o 26 proc. więcej niż w 2021 roku.

Dania pozyskuje kolejnych 10 osób do wspierania „ambitnego” celu klimatycznego

Giganci wagi ciężkiej Niemcy, Francja i Hiszpania należą do 10 państw członkowskich, które dołączyły do ​​Danii, wzywając do osiągnięcia celu w zakresie redukcji emisji do roku 2040. Jest to zgodne z radą unijnych naukowców, którzy twierdzą, że emisję gazów cieplarnianych netto należy ograniczyć do nie więcej niż jednej dziesiątej poziomu z 1990 r.

Dania jest jak dotąd jedynym krajem, który wyraźnie zatwierdził cel redukcji emisji netto o 90%, co odpowiada siedmiokrotnej redukcji w stosunku do obecnego poziomu w ciągu najbliższych szesnastu lat.

Wewnątrz najwyższego domku na drzewie w Amazonii, gdzie Peruwiańczyków uczy się, jak walczyć z wylesianiem za pomocą technologii

W klasie w najwyższym domku na drzewie w Amazonii młodzi Peruwiańczycy uczą się, jak bronić swojego domu w lesie deszczowym.

Usytuowani w koronie figowca dusicieli, strażnicy mają widok z lotu ptaka na baldachim.

To edukacja sama w sobie, mówi Juan Julio (JJ) Durand, wiceprezes Junglekeepers – organizacji non-profit, która chroni zagrożone siedliska w regionie Madre de Dios (Matki Bożej) w peruwiańskiej Amazonii.

Pierwszy udany transfer zarodków za pomocą zapłodnienia in vitro u nosorożców może uratować gatunki przed wyginięciem

Naukowcy mają nadzieję, że pierwsza ciąża nosorożca po transferze zarodka może utorować drogę do uratowania prawie wymarłego podgatunku nosorożca białego północnego.

Metodę przetestowano na innym podgatunku nosorożca, a badaczom udało się stworzyć w laboratorium zarodek nosorożca białego południowego.

Naukowcy i weterynarze przenieśli dwa zarodki nosorożca białego południowego matce zastępczej w rezerwacie w Kenii i potwierdzili, że ciąża trwa 70 dni.

Nowe etykiety żywności identyfikujące belgijskich producentów, którzy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić dobrostan zwierząt

Wkrótce na pewnym obszarze Belgii na produktach spożywczych pojawią się nowe etykiety przyjazne zwierzętom.

We Flandrii, niderlandzkojęzycznym obszarze na północy kraju, na opakowaniach będzie umieszczona informacja o standardach produkcji zwierzęcej.

Nowa etykieta o nazwie Beter voor Dieren (Lepsze dla zwierząt) będzie identyfikowała produkty, których firmy przestrzegały procedur etycznych podczas hodowli zwierząt przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Zakazy używania plastikowych toreb działają: nowe badanie wykazało, że w niektórych stanach USA pozwalają zaoszczędzić 6 miliardów toreb rocznie

Nowe badanie wykazało, że zakazy dotyczące jednorazowych toreb plastikowych skutecznie ograniczyły użycie toreb plastikowych oraz związane z nimi śmieci i zanieczyszczenia.

Z badania wynika, że ​​zakazy wprowadzone w pięciu stanach i miastach USA o łącznej populacji około 12 milionów ludzi zmniejszyły zużycie jednorazowych toreb plastikowych o około 6 miliardów toreb rocznie.

Według raportu przyjęcie zakazu podobnego do zasad obowiązujących w tych miejscach mogłoby wyeliminować około 300 jednorazowych toreb plastikowych na osobę rocznie.

Traktat pełnomorski: Palau i Chile jako pierwsze kraje ratyfikowały umowę o ochronie wód międzynarodowych

Chile i Palau jako pierwsze dwa kraje ratyfikowały przełomowy traktat ONZ o ochronie pełnego morza.

Traktat ONZ o morzu pełnym został przyjęty w ubiegłym roku po prawie 20 latach negocjacji. Jak dotąd podpisało ją ponad 80 krajów, ale aby była nią związana, musi ją ratyfikować.

Traktat stałby się pierwszym na świecie prawem międzynarodowym nakładającym obowiązek ochrony życia morskiego i zarządzania nim na obszarach znajdujących się poza jurysdykcją poszczególnych krajów.

„Bądź akcjonistą”: inspirujące przesłanie pioniera ochrony środowiska skierowane do aktywistów klimatycznych z Davos

Od dziecka uwięzionego przez burzę po chodzenie po salach władzy – życie 31-letniego Davida Saddingtona zostało ukształtowane przez przebieg zmian klimatycznych i działania klimatyczne w Wielkiej Brytanii.

„Już w 2005 roku było jasne, że kwestia «zmian klimatycznych» będzie miała wpływ na moje życie i przyszłe pokolenia” – mówi TylkoGliwice Green ze Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos. „Więc podjąłem się zrobienia hałasu w mojej szkole”.

Jednak jego raczkujący aktywizm klimatyczny przybrał niezwykły obrót, gdy w wieku 14 lat został zaproszony na Downing Street, aby omówić tę kwestię z ówczesnym premierem Tonym Blairem. Poprosił premiera o uwzględnienie kwestii zmian klimatycznych w krajowym programie nauczania – rozwiązanie przyjęte w 2007 roku.

Europejska Zielona Stolica 2024: Co Walencja planuje na ten rok w centrum uwagi?

Najbardziej zielone miasto w Europie oficjalnie podniosło poprzeczkę od bałtyckich wybrzeży Estonii po hiszpańskie Morze Śródziemne.

W zeszłym tygodniu Walencja przejęła od Tallina funkcję Zielonej Stolicy Europejskiej podczas ceremonii, inicjując ponad 400 zrównoważonych wydarzeń w 2024 r.

„Walencja zdobyła tytuł Zielonej Stolicy dzięki swojej ambitnej strategii zrównoważonego rozwoju i wyciągnęła wnioski z doświadczeń z przeszłości” – mówi unijny komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius.

„Wyjątkowa różnorodność biologiczna”: Naukowcy odkrywają cztery nowe gatunki ośmiornic u wybrzeży Kostaryki

Naukowcy odkryli co najmniej cztery nowe gatunki ośmiornic na obszarze o powierzchni około 260 kilometrów kwadratowych u wybrzeży Kostaryki.

„Dzięki ciężkiej pracy nasz zespół odkrył nowe źródła hydrotermalne u wybrzeży Kostaryki i potwierdził, że znajdują się w nich wylęgarnie ośmiornic głębinowych i charakteryzują się wyjątkową różnorodnością biologiczną” – mówi dr Beth Orcutt z Bigelow Laboratory for Ocean Sciences, która współprzewodniczyła wyprawom w Instytucie Oceanicznym Schmidta Falkor (też).

Nowy rząd Polski zobowiązuje się do włączenia się w unijną „walkę” ze zmianami klimatycznymi

Powrót do władzy polskiego premiera Donalda Tuska może oznaczać, że jeden z najmniej entuzjastycznych zwolenników działań klimatycznych w Europie w ostatnich latach skupi się na radykalnym nowym celu redukcji emisji do roku 2040.

Nowy rząd Polski obiecał nowy termin wycofywania węgla, sygnalizując poparcie dla 90-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych netto w całej UE do 2040 roku.

Kości kurczaka zmielone na pastę mogą pomóc w ograniczeniu marnotrawstwa żywności i emisji

Naukowcy zajmujący się żywnością znaleźli sposób na zrobienie nuggetsów z kurczaka i placków rybnych z wyrzuconych w przeciwnym razie kości i twardych tkanek.

Pomysł polega na zmniejszeniu marnotrawstwa żywności i emisji gazów cieplarnianych z hodowli zwierząt poprzez zwiększenie wydajności mięsa, co oznacza konieczność hodowli mniejszej liczby zwierząt w celu uzyskania tej samej wydajności.

„Spektakularny” wzrost odnawialnych źródeł energii w 2023 r. sprawia, że ​​zobowiązanie COP28 jest w zasięgu ręki, twierdzi IEA

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w 2023 r. globalne moce produkcyjne w zakresie energii odnawialnej rosły w najszybszym tempie od 20 lat, co może sprawić, że świat będzie w stanie osiągnąć kluczowy cel klimatyczny do końca dekady.

Agencja z siedzibą w Paryżu stwierdziła, że ​​głównym czynnikiem napędzającym był szybki rozwój energii słonecznej w Chinach, ponieważ świat dodał prawie 510 gigawatów – co wystarczy do zasilenia prawie 51 milionów domów przez rok – przy czym rekordowy wzrost odnotowano także w Europie, Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

Energia słoneczna w pomieszczeniach: Ogniwa te mogą pobierać energię z dowolnego źródła światła dla urządzeń bez baterii

Ogniwa słoneczne działające przy słabym oświetleniu mogą pomóc Twoim urządzeniom działać bez baterii.

Kalifornijska firma Ambient Photonics pracuje nad wewnętrznymi ogniwami słonecznymi od 2019 roku, poprawiając wydajność i cenę tej powstającej technologii.

Ogniwa można „drukować” w niemal dowolnym rozmiarze i kształcie do użytku w urządzeniach codziennego użytku, takich jak piloty i klawiatury bezprzewodowe, co potencjalnie eliminuje potrzebę stosowania baterii i zmniejsza rozmiar i wagę elektroniki.

„Historyczne zwycięstwo zwierząt”: Korea Południowa zakazuje sprzedaży i produkcji psiego mięsa

Parlament Korei Południowej przyjął przełomowy zakaz produkcji i sprzedaży psiego mięsa.

Chociaż w Korei Południowej tylko niewielka mniejszość ludzi nadal spożywa psie mięso, starożytna praktyka stała się przedmiotem ostrej krytyki ze strony zagranicznych mediów i obrońców praw zwierząt. W ostatnich latach młodsze pokolenia w kraju przyłączyły się do wezwań do zakazania tego.

We wtorek, 9 stycznia, parlament posłuchał ich wezwań.

Recykling papierosów: Słowacja przekształca filtry w asfalt do dróg

Bratysława jest pionierem nowego sposobu recyklingu niedopałków papierosów.

Przedsiębiorstwo zajmujące się gospodarką odpadami komunalnymi w stolicy Słowacji ogłosiło w 2024 r. nową akcję zbierania i ponownego wykorzystania wyrzuconych papierosów.

Podczas miejskich jarmarków bożonarodzeniowych grupa wypróbowała specjalne pojemniki przeznaczone do zbierania zarówno standardowych filtrów papierosowych, jak i tych, które można znaleźć w nowoczesnych podgrzewanych urządzeniach tytoniowych, takich jak waporyzatory.

Miasto planuje wykorzystać wyrzucony materiał do produkcji asfaltu na drogach.

Zgodnie z nowymi przepisami Wielkiej Brytanii pompy ciepła będą dozwolone w budynkach historycznych

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że złagodzi zasady planowania dotyczące budynków chronionych w Anglii, aby umożliwić instalację pomp ciepła i paneli słonecznych.

Środki te stanowią część szerszych wysiłków mających na celu osiągnięcie celów zerowych netto.

Francja wprowadza obowiązkowe kompostowanie. Oto, jak pomoże to w ograniczeniu emisji

Od 1 stycznia 2024 r. recykling odpadów organicznych jest we Francji obowiązkowy na mocy nowych przepisów dotyczących „obowiązkowego kompostowania”.

Przy wsparciu rządowego Zielonego Funduszu gminy muszą zapewnić mieszkańcom możliwości sortowania bioodpadów, w tym resztek jedzenia, obierek warzywnych, przeterminowanej żywności i odpadów ogrodowych.

Według Komisji Europejskiej marnowanie żywności odpowiada za około 16 procent całkowitych emisji z systemu żywnościowego UE.

Nasza ulubiona historia o pozytywnym środowisku z 2023 roku

Najbogatszy kraj w Europie świętuje trzy lata darmowej komunikacji miejskiej

Jeśli mieszkasz w maleńkim państwie UE – Luksemburgu, od trzech lat masz już dostęp do bezpłatnego transportu publicznego.

Nic dziwnego, że w rocznicę tej powieści i pozornie bardzo kosztownej inicjatywy publicznej prawie wszyscy, którzy korzystają z tramwajów, autobusów i pociągów w maleńkim państwie UE, mówią, że są z tego zadowoleni.

„Ponieważ jest bezpłatny, łatwiej jest szybko podjąć decyzję i wybrać między transportem publicznym a prywatnym samochodem. Oznacza to, że jest to rozwiązanie bardzo pozytywne dla środowiska i praktyczne” – powiedział jeden z mężczyzn, jadąc tramwajem w Luksemburgu.

Aby uzyskać więcej dobrych wiadomości na temat środowiska z zeszłego roku, zapoznaj się ze wszystkimi pozytywnymi artykułami dotyczącymi ochrony środowiska z 2023 r. opublikowanymi przez TylkoGliwice Green.