O nas
Kontakt

Przywódcy Irlandii i Wielkiej Brytanii świętują w Belfaście zakończenie impasu politycznego w Irlandii Północnej

Laura Kowalczyk

UK PM Rishi Sunak meets Northern Ireland

Premier Rishi Sunak i irlandzki premier Leo Varadkar odwiedzili w poniedziałek Stormont, aby uczcić powrót podziału władzy w Irlandii Północnej.

Przywódcy Wielkiej Brytanii i Irlandii udali się w poniedziałek do Belfastu, aby spotkać się z nowo odrodzonym rządem Irlandii Północnej i cieszyć się dobrą wiadomością po dwóch latach kryzysu politycznego.

Brytyjski premier Rishi Sunak i irlandzki odpowiednik Leo Varadkar odwiedzili nową administrację w zamku Stormont w Belfaście, gdzie jej ministrowie spotkali się po raz pierwszy. Ministrowie nie marnowali czasu i bez wahania zaczęli naciskać na Londyn, aby zażądał więcej pieniędzy na naprawę skrzypiących usług publicznych w Irlandii Północnej.

Wizyty miały miejsce dwa dni po tym, jak członkowie Zgromadzenia Irlandii Północnej powołali rząd dzielący władzę po dwuletniej przerwie spowodowanej wystąpieniem głównej brytyjskiej partii związkowej w lutym 2022 r.

Demokratyczna Partia Unionistów zbojkotowała administrację, aby zaprotestować po ustaleniach handlowych po brexicie, które jej zdaniem podważają miejsce Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii. Partię nakłoniono do powrotu w zeszłym tygodniu po tym, jak Wielka Brytania obiecała wyeliminować większość kontroli towarów przewożonych do Irlandii Północnej z pozostałej części Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z zasadami podziału władzy ustanowionymi w ramach procesu pokojowego w Irlandii Północnej, w skład administracji w Belfaście muszą wchodzić zarówno brytyjscy związkowcy, jak i irlandzcy nacjonaliści. Zarówno Wielka Brytania, jak i Republika Irlandii pełnią rolę gwarantów pokoju.

Na czele nowej administracji stoi pierwsza minister Michelle O’Neill z Sinn Fein, partii sprzymierzonej z Irlandzką Armią Republikańską podczas dziesięcioleci przemocy w Irlandii Północnej znanych jako „Kłopoty”. Jej nominacja była historyczna, ponieważ po raz pierwszy sprawowała to stanowisko irlandzka nacjonalistka, która pragnie wyrwać Irlandię Północną z Wielkiej Brytanii i zjednoczyć ją z republiką.

W praktyce nacjonaliści i unioniści będą nadal rządzić z niepewną równowagą. Stanowisko wicepierwszego ministra sprawowane przez Emmę Little-Pengelly z DUP jest oficjalnie równoznaczne z pierwszym ministrem i żaden z nich nie może rządzić bez drugiego.

Bojkot DUP pozostawił 1,9 miliona mieszkańców Irlandii Północnej bez funkcjonującej administracji, która mogłaby podejmować kluczowe decyzje, w obliczu gwałtownego wzrostu kosztów utrzymania i zaległości nadwyrężonych w skrzypiącym systemie zdrowia publicznego.

Rząd Wielkiej Brytanii zgodził się przekazać Irlandii Północnej ponad 3,5 miliarda euro w ramach zachęty do przywrócenia rządu. Już teraz administracja Belfastu twierdzi, że to nie wystarczy.

Little-Pengelly powiedziała, że ​​ministrowie w Belfaście będą „starać się zapewnić, że rząd Wielkiej Brytanii zapewni wystarczające fundusze w pakiecie, aby spełnić obietnice dotyczące wynagrodzeń w sektorze publicznym”.

Chris Heaton-Harris, sekretarz Wielkiej Brytanii w Irlandii Północnej, powiedział, że pakiet jest na razie więcej niż wystarczający.