O nas
Kontakt

Iran wykorzystywał konta bankowe Wielkiej Brytanii, aby uniknąć zachodnich sankcji (FT)

Laura Kowalczyk

In this file photo dated Friday, June 5, 2015, The sign showing the Lloyds Bank logo at a branch in London.

Dwa największe brytyjskie banki, Santander UK i Lloyds, udostępniały rachunki brytyjskim firmom mającym powiązania z irańskimi służbami wywiadowczymi.

Według „Financial Times” Iran uniknął zachodnich sankcji, korzystając z kont w dwóch brytyjskich bankach do przesyłania pieniędzy po całym świecie w ramach masowego planu uchylania się od sankcji.

Lloyds Banking Group i Santander UK udostępniały rachunki spółkom fasadowym, które w tajemnicy należały do ​​objętej sankcjami i kontrolowanej przez państwo irańskiej firmy petrochemicznej, podały media, cytując dokumenty.

Brytyjska spółka zależna (PCC UK) Petrochemical Commercial Company (PCC) nadal działa w pobliżu Pałacu Buckingham.

Obie firmy znajdują się pod amerykańskimi sankcjami od 2018 r., co oznacza, że ​​zachodnie banki nie mogą robić z nimi interesów.

Przedsiębiorstwo petrochemiczne znalazło jednak sposób na utworzenie w Wielkiej Brytanii firm-przykrywek w celu „otrzymywania funduszy od irańskich podmiotów-przykrywek w Chinach”, co stanowiło część „szeroko zakrojonego planu uchylania się od sankcji” wspieranego przez służby wywiadowcze Teheranu. według FT.

Jak dwa duże brytyjskie banki udostępniły rachunki firmom powiązanym z Iranem

PCC zakładała spółki w Wielkiej Brytanii na podstawie „umów powierniczych i mianowanych dyrektorów” – stwierdziła FT.

Właścicielem jednej z tych spółek, Pisco UK, jest obywatel Wielkiej Brytanii Abdollah-Siauash Fahimi, który prawdopodobnie podpisał umowę o powierzenie spółce powiernictwa w imieniu PCC. W 2021 roku pełnił także funkcję dyrektora PCC UK.

Jak podaje gazeta, w 2021 r. konto Pisco w Santanderze otrzymało przelew od chińskiego podmiotu, również powiązanego z KPCh.

Pożyczkodawca stwierdził, że nie może komentować kwestii klientów indywidualnych, ale „jest zdecydowanie skupiony na przestrzeganiu sankcji”. Jak podaje FT, rachunek bankowy, o którym mowa, został zamknięty.

Z raportu wynika, że ​​Aria Associates, kolejna brytyjska firma fasadowa powiązana z PCC, miała konto bankowe w Lloyds. Właścicielem firmy jest Mohamed Ali Rejal, który jest jednocześnie zastępcą dyrektora zarządzającego PCC UK.

FT nawiązuje do e-maili, z których rzekomo wynika, że ​​w lipcu 2021 r. urzędnik księgowy CCP w Teheranie wysłał do Rejala e-mail w sprawie oczekiwanej płatności z Chin, w którym powiedział mu: „Prosimy o przesłanie nam bezpiecznego numeru konta do celów płatności. I że poprosił swoich kolegów, aby podczas transferu unikali jakichkolwiek oznak PCC.

Lloyds odmówił również komentarza na temat niektórych klientów i stwierdził, że jest zgodny z przepisami dotyczącymi sankcji.

W poniedziałek w Madrycie ceny akcji hiszpańskiego banku Santander spadły o ponad 4%. Ceny akcji Lloyds były rano lekko ujemne, ale do południa w Londynie wzrosły do ​​dodatniego poziomu 0,6%.