O nas
Kontakt

Czterech na pięciu mężczyzn w branży technologicznej twierdzi, że kobiety są traktowane jednakowo, ponieważ kobiety krytykują „niewidzialne wyzwania”

Laura Kowalczyk

Men say women in tech are treated equally, but women disagree

Kobiety w branży technologicznej zaprzeczają badaniu, z którego wynika, że ​​80% mężczyzn ankietowanych w tej branży twierdzi, że istnieje parytet płci. Oto, co kobiety myślą o tym, jak można poprawić sytuację.

Z niedawnego badania wynika, że ​​około 80 procent mężczyzn pracujących w firmach technologicznych uważa, że ​​kobiety w tej branży są traktowane jednakowo.

Ustalenia podważają dane zebrane z lat i doświadczenia kobiet w branży.

Hannah Samano, dyrektor generalna i założycielka firmy Femtech Unfabled, uważa, że ​​ekosystem technologiczny jest otwarty dla każdego, kto chce pograć, ale ona twierdzi, że jest to kategorycznie fałszywe.

„Istnieją niewidoczne wyzwania strukturalne, które obecnie uniemożliwiają równość. Gdybyś był mężczyzną i nigdy nie spotkał się z takimi sytuacjami, prawdopodobnie nie wiedziałbyś, że one istnieją” – powiedziała TylkoGliwice Next.

Według ankiety przeprowadzonej przez firmę rekrutacyjną Nigel Frank International, część firmy Tenth Revolution Group zajmującej się talentami w chmurze, zaledwie sześć procent uczestników płci męskiej nie zgodziło się z istnieniem równości płci, a 14 procent stwierdziło, że ani się nie zgadza, ani nie.

W ankiecie wzięło udział ponad 1300 mężczyzn zajmujących się przetwarzaniem w chmurze dla firm współpracujących z Amazon Web Services, Salesforce, Microsoft 365, Microsoft Azure i Microsoft Business Applications.

„Ci, którzy nie doświadczają nierówności, często ignorują lub zaprzeczają jej powszechności. Potrzebujemy więcej zaangażowania, obserwacji, słuchania, a ostatecznie sojuszu ze strony ludzi zajmujących się technologią” – powiedział James Lloyd-Townshend, prezes i dyrektor generalny Nigel Frank International.

Według Anny McDougall, dyrektor ds. produktu i inżynierii w Axel Springer National Media & Tech, chociaż liczba kobiet w branży technologicznej powoli rośnie, nie chodzi tylko o to, aby w branży było więcej kobiet.

„Nie chodzi tylko o zaangażowanie kobiet, ale o stworzenie środowiska, w którym czują, że przynależą i są aktywnie mile widziane” – powiedziała TylkoGliwice Next.

Osoby, które nie doświadczają nierówności, często ignorują lub zaprzeczają jej powszechności.

Jamesa Lloyda-Townshenda

Nigel Frank Międzynarodowy Prezes i dyrektor generalny

Ankieta przeprowadzona w 2023 r. wśród kobiet w branży technologicznej przeprowadzona przez firmę Web Summit zajmującą się wydarzeniem technologicznym i oprogramowaniem wykazała wzrost zgłaszanej nierówności płci w porównaniu z 2022 r.: ponad 50 procent z 500 uczestniczek stwierdziło, że doświadczyło seksizmu w miejscu pracy.

Tymczasem prawie połowa z nich stwierdziła również, że ich zdaniem w ich miejscu pracy nie podejmuje się odpowiednich działań w celu zwalczania nierówności płci, co oznacza wzrost z 26% w 2022 r. do 47% w 2023 r.

McDougall powiedziała, że ​​niektórzy mężczyźni nie są świadomi problemów, z jakimi borykają się kobiety w branży technologicznej, mogą wynikać z ignorancji, apatii i braku wiary, ale zauważyła też, że to oni mogą najciężej walczyć o szanse dla kobiet.

„Myślę, że wielu mężczyzn czuje się obecnie dość defensywnie w stosunku do swojej tożsamości: czują, że muszą uzasadnić swój sukces i odmówić sobie własnych przywilejów, aby chronić swoje poczucie siebie”.

Potrzeba więcej wzorców do naśladowania

Evelyne Adjei Mensah, założycielka francuskiej firmy zajmującej się zaawansowanymi technologiami Trust in Isotopes, twierdzi, że niektórzy mężczyźni po prostu nie są świadomi nierówności w technologii.

„Prosisz ich (mężczyzn), aby podali ci nazwisko kobiety pracującej w branży technologicznej. Zdają sobie sprawę, że nie znają zbyt wielu kobiet w branży technologicznej” – powiedziała TylkoGliwice Next, dodając kolejną kwestię: nawet rekruterzy mają problemy z zatrudnieniem większej liczby kobiet, ponieważ nie wiedzą, gdzie je znaleźć.

Według badania McKinsey kobiety zajmują jedynie 22 procent wszystkich stanowisk technologicznych w europejskich firmach. Jeśli obecne tendencje się utrzymają, do 2027 roku udział kobiet w technologiach może spaść do 21 proc.

Mensah stwierdziła, że ​​stwarza to problemy, ponieważ dzieci nie mają wystarczających wzorców do naśladowania.

„Myślę o tym, jak byłem dzieckiem i nikt, kto prowadził firmę, nie wyglądał tak jak ja. Dlatego naprawdę trudno było to zidentyfikować, a nawet pomyśleć, że jest to możliwe. Uważam, że powinniśmy zwiększać świadomość dzieci.

„Dlatego ponieważ jestem czarną kobietą pracującą w nauce i technologii, przemawiam do młodych dziewcząt i młodych chłopców, aby zrozumieli, że jest to możliwe”.

Co mogą zrobić mężczyźni, firmy i decydenci?

Pierwszą rzeczą, jaką mężczyźni mogą zrobić, to zatrudnić kobiety i odpowiednio im płacić, stwierdziła McDougall i dodała, że ​​jeśli nie zajmują stanowiska pracy, powinni mieć oczy i uszy szeroko otwarte.

„Jeśli ktoś w zespole powie coś niewłaściwego lub sprawi, że poczuje się niekomfortowo, poświęć chwilę, aby później odciągnąć ją na bok i sprawdzić, czy wszystko z nią w porządku. Jeszcze lepiej, wypowiadajcie się na temat seksistowskich dowcipów i komentarzy, gdy je usłyszycie” – dodała.

Dopóki więcej kobiet nie zasiada w komitetach inwestycyjnych i nie inwestuje w fundusze jako inwestorki, nie sądzę, że problem ten się zmieni.

Hannah Samano

Dyrektor generalny i założyciel Unfabled

Jeśli chodzi o firmy, zaleca „przejście kontroli nastroju”, co oznacza zadawanie pytań takich jak: czy atmosfera jest dobra, czy kobiety aktywnie włączają się w proces decyzyjny, jaka jest polityka dotycząca urlopów macierzyńskich i jaki procent kierownictwa stanowią kobiety.

Dla Samano problem równości sprowadza się do finansowania.

„Kobiety w branży technologicznej stoją przed znacznie większymi wyzwaniami, próbując pozyskać fundusze venture capital. Decydenci w funduszach to w dalszym ciągu głównie mężczyźni, a inwestujący w fundusze to głównie mężczyźni z ograniczoną odpowiedzialnością (LP)” – stwierdziła.

„Chociaż mogłoby się wydawać, że inwestorzy venture capital mają zróżnicowane zespoły, jest to złudzenie, ponieważ większość kobiet pełni zazwyczaj niższe stanowiska.

„Dopóki więcej kobiet nie zasiada w komitetach inwestycyjnych i nie inwestuje w fundusze jako inwestorki, nie sądzę, że ten problem się zmieni”.

Według Atomico około 98 procent pieniędzy z europejskich funduszy VC trafiło do firm założonych przez mężczyzn w 2023 roku.

„Po przejściu procesu zbierania funduszy my, założycielki, musimy się znacznie bardziej postarać, aby zdobyć środki finansowe potrzebne do skalowania naszej działalności. Często jesteśmy poddawani wnikliwej analizie życia rodzinnego i wieku w sposób odmienny od założycieli płci męskiej” – powiedział Karoli Hindriks, dyrektor generalny i współzałożyciel Jobbatical, globalnej platformy mobilności dla firm.

„Firmy posiadające zróżnicowane zespoły założycielskie radzą sobie 2,5 razy lepiej niż te bez nich”, powiedziała TylkoGliwice Next, powołując się na badanie.

„Przez ostatnie pięć lat igła prawie się nie poruszała” – powiedziała TylkoGliwice Next.

„Potrzebujemy więcej kobiet VC, aniołów i męskich sojuszników, aby mieć pewność, że wspaniałe biznesy nie będą utrudniane przez świadome i nieświadome uprzedzenia”.