O nas
Kontakt

Polityka UE. Wyciekłe plany sieci cyfrowych wskazują na szersze zasady telekomunikacyjne

Laura Kowalczyk

The DNA will be presented on 21 February.

Projekt dokumentu strategicznego UE, do którego dotarł TylkoGliwice, pojawia się w momencie, gdy operatorzy telekomunikacyjni i wielcy giganci technologiczni kłócą się o to, kto powinien płacić za rozwój sieci szerokopasmowej.

Dokument polityczny Komisji Europejskiej, który wyciekł, wskazuje na poszerzenie przepisów telekomunikacyjnych bloku, ale na razie nie proponuje faktycznych nowych przepisów.

Biała księga, przygotowująca grunt pod późniejszą ustawę o sieciach cyfrowych (DNA), przedstawia pewne przyszłe scenariusze dla infrastruktury cyfrowej bloku i analizuje, w jaki sposób rozwiązać problemy z łącznością, widmem i inwestycjami.

Plan, który ma zostać opublikowany 21 lutego i do którego dotrze TylkoGliwice, ma zaspokoić „rosnącą konwergencję między sieciami komunikacji elektronicznej a usługami w chmurze” – czytamy w dokumencie.

Opcje mogłyby obejmować poszerzenie zakresu dzisiejszych unijnych przepisów telekomunikacyjnych, które chronią dostęp do sieci i konkurencję, aby „zapewnić regulacyjne warunki działania” z równymi prawami wszystkim firmom działającym w tym sektorze, jak stwierdzono w dokumencie.

Może to również oznaczać większą harmonizację widma, która jest konieczna do wprowadzenia sieci o dużej przepustowości, w tym 5G.

Komisja oczekuje sugestii od branży i rządów krajowych, ale w dokumencie, który wyciekł, nie określono, kiedy zakończą się konsultacje.

Debata

Inicjatywa, której przewodniczył unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton, wywołała już znaczne oczekiwania i gorącą debatę.

Branża telekomunikacyjna argumentuje, że główni dostawcy treści – którzy korzystają z infrastruktury telekomunikacyjnej i generują ruch – powinni płacić za rozwój sieci, choć duże firmy technologiczne twierdzą, że wszelkie dodatkowe opłaty po prostu podniosłyby koszty ponoszone przez konsumentów.

Breton stwierdził w poście na blogu, że operatorzy telekomunikacyjni potrzebują skali i elastyczności, aby dostosować się do innowacji takich jak chmura, ale rynki krajowe ich powstrzymują.

„Nadal istnieje zbyt wiele barier regulacyjnych na drodze do prawdziwego jednolitego rynku telekomunikacyjnego, jeśli chodzi o nabywanie widma, konsolidację, starsze sieci, bezpieczeństwo itd.” – napisał Breton.

W dokumencie, który wyciekł, kwestionuje się, czy sektor telekomunikacyjny jest w stanie sfinansować niezbędne inwestycje, i jako przyczynę niedoborów podaje fragmentację.

Przyszłe przepisy wynikające z białej księgi zostaną przyjęte, gdy nowa komisja obejmie urząd po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.