O nas
Kontakt

Zełenski ostrzega, że ​​„sztuczny deficyt” broni daje Rosji chwilę wytchnienia na konferencji bezpieczeństwa

Laura Kowalczyk

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy delivers a speech at the Munich Security Conference at the Bayerischer Hof Hotel in Munich, Germany, Feb. 17, 2024.

Najwyższy dowódca wojskowy Ukrainy ogłosił w sobotę wycofanie wojsk z Awdijiwki, aby uratować życie żołnierzy, gdy kraj stara się dorównać siłą ognia Rosji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł w sobotę, że „sztuczny deficyt” broni daje Rosji chwilę wytchnienia, kilka godzin po ogłoszeniu przez jego najwyższego urzędnika wojskowego wycofania się z Awdijówki z powodu ciężkiego rosyjskiego ostrzału.

W przemówieniu drugiego dnia dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Zełenski podkreślił, że ograniczone dostawy amunicji i niedobory kadrowe utrudniają defensywną postawę kraju wobec Rosji w obliczu zbliżającej się drugiej rocznicy wojny.

„Ukraińcy pokazali, że potrafią zmusić Rosję do odwrotu” – powiedział. „Możemy odzyskać naszą ziemię, a (prezydent Rosji Władimir) Putin może przegrać, co zdarzyło się już nie raz na polu bitwy”.

Podkreślił potrzebę posiadania artylerii i broni dalekiego zasięgu, ostrzegając, że „sztuczny deficyt” broni – który odnosi się do sytuacji, w której występuje celowy lub zamierzony niedobór broni – daje Rosji chwilę wytchnienia.

Jego ostrzeżenie nadeszło kilka godzin po tym, jak ukraiński dowódca generał pułkownik Ołeksandr Syrski oznajmił, że podjął decyzję o wycofaniu wojsk ze wschodniego miasta Awdijwki, aby uniknąć okrążenia i „chronić życie i zdrowie żołnierzy”.

Zełenski określił tę decyzję jako „słuszną”, podkreślając znaczenie ochrony życia żołnierzy. Wskazał, że działania Rosji w ataku na Awdijewkę przyniosły minimalne korzyści. „Przy całej władzy, jaką posiadali” od października i stracie tysięcy żołnierzy – „to właśnie osiągnęła Rosja. To uszczuplenie ich armii.”

„Czekamy tylko na broń, której nam brakuje” – podkreślił dalej braki w broni dalekiego zasięgu. „Dlatego naszą dzisiejszą bronią są nasi żołnierze, nasi ludzie”.

„Musimy przechytrzyć Rosję”

Również podczas konferencji przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że ​​w ciągu trzech tygodni władza wykonawcza UE przedstawi propozycję strategii przemysłu obronnego oraz że zostanie utworzone również biuro innowacji w dziedzinie obronności na Ukrainie.

Wniosek ma na celu ogólne zwiększenie wydatków na obronę i wdrożenie środków w zakresie wspólnych zamówień, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększania interoperacyjności systemów UE. Ponadto należy promować europejski przemysł obronny zapewniający dobre miejsca pracy.

„Musimy przechytrzyć Rosję. I widzicie, że Ukraina, gdzie słusznie liczy się każde życie, staje się teraz bardzo mądra, na przykład, aby wykorzystać nasze dotychczasowe systemy uzbrojenia i ulepszyć je za pomocą sztucznej inteligencji, a ściślej mówiąc, być bardziej cel” – powiedziała zgromadzonym.

„Dlatego bardzo fascynujące jest obserwowanie rozwoju produkcji dronów. I to jest powód, dla którego włączymy teraz Ukrainę do naszych programów obronnych” – powiedziała.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, którego naród jest drugim po USA co do wielkości dostawcą sprzętu wojskowego dla Ukrainy, ponowił swój apel o zwiększenie wkładów ze strony innych krajów europejskich.

Podkreślił także znaczenie amerykańskiej pomocy wojskowej od początku konfliktu, jako że amerykański pakiet o wartości około 60 miliardów dolarów (55,6 miliarda euro) dla Kijowa jest wstrzymywany przez nieporozumienia polityczne wśród amerykańskich prawodawców.