O nas
Kontakt

UE musi zapewnić bezpieczeństwo swojej demokracji” – mówi von der Leyen po ogłoszeniu oferty reelekcji

Laura Kowalczyk

Ursula von der Leyen, the president of the European Commission, announced her re-election bid on Monday afternoon.

Blok musi zapewnić swojej demokracji „bezpieczność” poprzez zwiększenie inwestycji w obronę, walkę z dezinformacją i ochronę swojej gospodarki, powiedziała Ursula von der Leyen TylkoGliwice po ogłoszeniu swojej kandydatury na reelekcję.

W poniedziałkowe popołudnie niemiecka polityk potwierdziła chęć przewodzenia Komisji Europejskiej przez kolejne pięć lat. Wiadomość ta kończy tygodnie narastających spekulacji i podgrzewa wyścig prezydencki przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W przypadku reelekcji von der Leyen jest zdecydowana uczynić obronność jednym z najważniejszych i strukturalnych priorytetów swojej drugiej kadencji. Obrona była przez lata cichym obszarem polityki w Brukseli, dopóki Rosja nie rozpoczęła inwazji na Ukrainę na pełną skalę i nie zmusiła Europejczyków do rozliczenia się ze swoimi niedociągnięciami i słabościami.

Fala dezinformacji, fałszywych informacji i treści niezgodnych z prawem w Internecie również postawiła blok w stanie najwyższej gotowości, szczególnie w kontekście wyborów, podczas których autokratyczne zagraniczne rządy aktywnie starają się wpływać na wyborców i kształtować korzystne wyniki.

„Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa naszej demokracji” – powiedziała von der Leyen TylkoGliwice.

Choć decyzje wojskowe pozostają wyłączną prerogatywą państw członkowskich, zespół von der Leyen zmierza w stronę centralizacji większej liczby uprawnień w przemysłowej części obrony. Strategia, która wkrótce zostanie ujawniona, o której po raz pierwszy poinformował Financial Times, zaproponuje nowe narzędzia umożliwiające zwiększenie produkcji, organizację wspólnych zamówień i wprowadzenie dotacji.

„Europa stała się silniejsza, ponieważ wszyscy rozumiemy, jak ważne są rozsądne wydatki na bezpieczeństwo oraz możliwość zapewnienia bezpieczeństwa i samoobrony” – stwierdziła von der Leyen.

„Musimy wydawać więcej. Musimy wydawać więcej. Myślę też, że musimy wydać więcej w Europie, aby skonsolidować naszą bazę przemysłową w dziedzinie obronności”.

Cel Europy, jakim jest wzmocnienie jej zdolności obronnych, stał się jeszcze bardziej naglący po niedawnych wypowiedziach Donalda Trumpa, który stwierdził, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta USA na drugą kadencję, „zachęci” Rosję do ataku na każde państwo NATO, które nie osiągnie celu wydawania 2% swojego PKB na obronę. Komentarze Trumpa wywołały wściekłą reakcję zachodnich przywódców i wzbudziły obawy o długoterminową trwałość sojuszu.

NATO i UE mają 22 wspólnych członków, a los jednego jest głęboko powiązany z losem drugiego.

„Sojusz NATO ma ogromne znaczenie dla Unii Europejskiej” – powiedziała von der Leyen w wywiadzie dla TylkoGliwice. „Ale myślę, że ważne jest, abyśmy odrobili swoją pracę domową i wywiązali się z naszych zadań”.

Jednakże von der Leyen dodała, że ​​bezpieczeństwo należy postrzegać wszechstronnie. Jej prezydentura była pionierem koncepcji „zmniejszania ryzyka” w stosunkach z Chinami i wprowadziła dalekosiężne plany wyeliminowania rosyjskich paliw kopalnych.

„Ciężko pracujemy również, aby zapewnić bezpieczeństwo gospodarcze. Ciężko pracujemy, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Zdywersyfikowaliśmy nasze źródła energii i masowo zainwestowaliśmy w rodzimą energię odnawialną, ponieważ zapewnia nam to niezależność energetyczną” – powiedział prezydent TylkoGliwice.

„Zatem pojęcie bezpieczeństwa widzę w znacznie szerszym znaczeniu”.