O nas
Kontakt

Regularne susze mogą stać się „nową normalnością” w regionie śródziemnomorskim ze względu na zmiany klimatyczne

Laura Kowalczyk

A man walks past an abandoned canoe at the Sau reservoir.

Wysokie temperatury i niskie opady sprawiły, że części Morza Śródziemnego znalazły się w krytycznej sytuacji.

Na początku tego miesiąca Katalonia ogłosiła stan nadzwyczajny związany z suszą. Ponieważ poziom zbiorników wynosi zaledwie 16 procent ich pojemności, a na niektórych obszarach nie pada deszcz od trzech lat, władze wprowadziły ograniczenia dotyczące ilości wody, jaką mogą wykorzystać mieszkańcy.

Ale Hiszpania nie jest jedynym krajem cierpiącym z powodu wyczerpania się zasobów wody w Europie Południowej.

Według najnowszej aktualizacji Europejskiego Obserwatorium Susz, około 17 procent terytorium UE boryka się obecnie z poważną suszą.

Nieco ponad 1 procent znajduje się na najwyższym poziomie ostrzeżenia.

„Jeśli spojrzymy na obecne warunki, w oparciu o najnowsze dane, którymi dysponowaliśmy do końca stycznia, zobaczymy, że na wielu obszarach w regionie Morza Śródziemnego w rzeczywistości występują już warunki ostrzegawcze lub ostrzegawcze suszy” – mówi Andrea Toreti, koordynatorka Europejskiego i Światowego Obserwatorium Suszy programu Copernicus.

„W ciągu ostatnich trzech lat byliśmy świadkami serii powtarzających się susz, które dotknęły te obszary”.

Połączenie suszy i fal upałów wywołało w regionie największe skutki w ciągu ostatnich kilku lat.

Gdzie jeszcze susza ma największy wpływ?

W zeszłym tygodniu Sycylia – objęta tym 1 procentem – ogłosiła „stan klęski żywiołowej” z powodu niskiego poziomu wody w zbiornikach wodnych. Urzędnicy podali, że styczeń był piątym z rzędu miesiącem, w którym odnotowano opady niższe od średniej w tym okresie.

Według Obserwatorium Zasobów Wodnych ANBI, wyspa doświadczyła w sumie prawie ośmiu miesięcy „prawie całkowitej suchości”, a druga połowa 2023 r. była najbardziej sucha od 100 lat.

Chociaż w zeszłym tygodniu deszcze spadły nad dużą częścią Włoch, uzupełniając zapasy dla wielu osób, nie wystarczyły one do naprawienia deficytu na Sycylii. Ponadto, jak podkreśla ANBI, ulewne deszcze na już suchym lądzie przyspieszają erozję, zwiększając ryzyko pustynnienia.

Dalej na północ, na innej włoskiej wyspie, Sardynia również ma problemy z powodu niektórych zbiorników o pojemności mniejszej niż 50%. Zdjęcia satelitarne wykonane w styczniu przez unijną usługę Copernicus ds. zmian klimatycznych wyraźnie pokazały znaczny spadek poziomu wody w jeziorze Alto del Flumendosa, które dostarcza słodką wodę do dużej części wschodniej Sardynii.

Te zdjęcia jeziora Alto del Flumendosa, które dostarcza słodką wodę do dużej części wschodniej Sardynii, pokazują znaczny spadek poziomu wody.
Te zdjęcia jeziora Alto del Flumendosa, które dostarcza słodką wodę do dużej części wschodniej Sardynii, pokazują znaczny spadek poziomu wody.

W kilku podregionach w centrum wyspy władze lokalne zakazały 12 stycznia używania wody do nawadniania. Rolnicy również podnieśli alarm w związku z awarią wody w pozostałej części Sardynii.

Afryka Północna również cierpi z powodu powtarzającej się suszy. Maroko szósty rok z rzędu boryka się z problemami w dostawach wody. Według ministrów gospodarki wodnej i rolnictwa opady deszczu są o 70 procent niższe niż w przeciętnym roku.

Czy jest nadzieja na więcej opadów w Europie?

W regionach dotkniętych obecnie suszą prognozy sezonowe wskazują na wyższe niż zwykle temperatury w nadchodzących miesiącach. Nawet jeśli poziom opadów będzie normalny, nietypowe temperatury mogą w dalszym ciągu oznaczać, że sytuacja w całym regionie Morza Śródziemnego stanie się jeszcze bardziej krytyczna.

„W niektórych z tych obszarów nie nastąpiło pełne wyzdrowienie z tych skrajności. A teraz oczywiście ponownie widzimy brak opadów, ale także wyższe niż zwykle temperatury” – wyjaśnia Toreti.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest topnienie śniegu. Bez wystarczająco niskich temperatur, aby śnieg mógł padać i się utrzymywać, zwykłe wiosenne roztopy nie uzupełnią zapasów wody.

Toreti twierdzi, że posiadane obecnie dane pokazują, że warunki są jeszcze gorsze niż w 2022 r. – roku rekordowym pod względem obszaru dotkniętego klęską i niskiego poziomu wód roztopowych.

Oprócz wody dostępnej do picia i nawadniania upraw, stwarza to również problemy w wytwarzaniu energii z elektrowni wodnych, co jest zależne od dostępności wody.

Czy zmiany klimatyczne pogłębiają susze w Europie?

Toreti twierdzi, że to, co się dzieje, jest „częścią ewoluującej zmiany klimatu spowodowanej emisją gazów cieplarnianych przez człowieka.

„Ponieważ zasadniczo dzieje się tak, że Europa stoi w obliczu zmiany w reżimach opadów”.

Zima to okres, w którym regiony te zwykle mają szansę na odzyskanie lub zrównoważenie braku wody w cieplejszych porach roku i przygotowanie się na lato.

„W dzisiejszych czasach ten rodzaj równowagi został zmodyfikowany”.

Jeśli już teraz nie podejmiemy lepszych globalnych działań, Europa będzie narażona na znacznie większe ryzyko związane z suszą.

Chociaż bez bardziej szczegółowych badań nie można tego bezpośrednio przypisać zmianom klimatycznym, jego zdaniem jest to zgodne z prognozami dotyczącymi przyszłych warunków klimatycznych w regionie Morza Śródziemnego.

„Jeśli już teraz nie podejmiemy lepszych globalnych działań, Europa będzie narażona na znacznie większe ryzyko związane z suszą. Będziemy sobie radzić z falami upałów, ale też z intensywnymi opadami deszczu.

„Przewiduje się, że wszystkie te ekstrema będą występować częściej, ale także będą bardziej intensywne. A powtarzająca się susza może stać się nową normalnością już w połowie stulecia, jeśli nie podejmiemy działań już teraz”.