O nas
Kontakt

Bohater francuskiego ruchu oporu, Missak Manouchian, zostanie pochowany w Panteonie

Laura Kowalczyk

A visitor watches the Nov.18, 1943 police mugshot of Missak Manouchian, exhibited at the Shoah memorial, Tuesday, Feb. 20, 2024 in Paris.

Urodzony w Armenii poeta i działacz komunistyczny Manouchian był uważany za bohatera francuskiego ruchu oporu, który powstał przeciwko nazistowskiej okupacji Francji.

Osiemdziesiąt lat po egzekucji przez nazistów w Mont-Valérien ormiański bojownik ruchu oporu Missak Manouchian zostanie w środę wprowadzony do Panteonu.

Jego pochówek oznacza, że ​​w Panteonie, w którym znajdują się szczątki wielu znanych obywateli francuskich, w tym Woltera, Jeana-Jacques’a Rousseau, Victora Hugo, Èmile’a Zoli i Marii Curie, po raz pierwszy pochowano ciało niefrancuskie.

Pogrzeb Manouchiana stanowi pełen szacunku ukłon w stronę jego pozycji przywódcy grupy „Czerwony Plakat” („L’Affiche Rouge”).

Nazwa wywodzi się od plakatu propagandowego rozprowadzanego przez Vichy France i władze niemieckie w okupowanym Paryżu w 1944 roku, mającego na celu zdyskredytowanie 23 bojowników francuskiego ruchu oporu – imigrantów – członków grupy kierowanej przez Manouchiana.

Tak zwana Grupa Manouchiana jest uważana za jedną z najaktywniejszych sił francuskiego ruchu oporu przeciwko nazistowskiej okupacji, a sam Manouchian od dawna uważany jest za bohatera.