O nas
Kontakt

USA twierdzą, że Assange zagrażał życiu i nalegają na ekstradycję przed brytyjskim sądem

Laura Kowalczyk

Demonstrators hold banners outside the Royal Courts of Justice in London, Tuesday, 20 February, 2024.

Postępowanie odwoławcze jest ostatnią deską ratunku Assange’a, aby uniknąć przekazania go Stanom Zjednoczonym.

„Założyciel WikiLeaks, Julian Assange, powinien zostać oskarżony o szpiegostwo w Stanach Zjednoczonych, ponieważ naraził życie niewinnych osób i wykraczał poza dziennikarstwo, próbując zabiegać o pozyskiwanie, kradzież i masową publikację tajnych dokumentów rządu USA” – argumentowali w środę prawnicy amerykańskiego rządu.

Prawnicy przemawiali przed brytyjskim Wysokim Trybunałem w odpowiedzi na ostatnią próbę obrony Assange’a mającą na celu powstrzymanie jego ekstradycji z Wielkiej Brytanii do USA

Prawnicy Assange’a zwracają się do Sądu Najwyższego o przyznanie mu nowej apelacji – to jego ostatni legalny rzut kośćmi w długotrwałej sadze prawnej, która przetrzymywała go w brytyjskim więzieniu o zaostrzonym rygorze przez ostatnie pięć lat.

52-letniemu Australijczykowi postawiono 17 zarzutów o szpiegostwo i jeden zarzut niewłaściwego użycia komputera w związku z publikacją na jego stronie internetowej tajnych dokumentów amerykańskich prawie 15 lat temu.

Amerykańscy prokuratorzy utrzymują, że Assange zachęcał analityk wywiadu armii amerykańskiej Chelsea Manning do kradzieży depesz dyplomatycznych i akt wojskowych opublikowanych później przez WikiLeaks.

Protestujący czekają przed Królewskimi Trybunałami Sprawiedliwości w Londynie, środa, 21 lutego 2024 r.
Protestujący czekają przed Królewskimi Trybunałami Sprawiedliwości w Londynie, środa, 21 lutego 2024 r.

Zwolennicy Assange’a utrzymują, że jest on dziennikarzem łamiącym tajemnice, który ujawnił wykroczenia wojskowe USA w Iraku i Afganistanie. Od dawna argumentowali, że oskarżenie ma motywy polityczne i że w USA nie będzie miał sprawiedliwego procesu

Prawnicy Assange’a twierdzą, że w przypadku skazania grozi mu do 175 lat więzienia, choć władze amerykańskie twierdzą, że kara prawdopodobnie będzie znacznie krótsza.

WikiLeaks poinformowało, że w środę i wtorek Assange był nieobecny w sądzie ze względu na złe samopoczucie. Jego żona Stella Assange powiedziała, że ​​Julian chciał wziąć w nim udział, ale „nie był w dobrym stanie”.

Dekada batalii prawnych

Kłopoty prawne Assange’a rozpoczęły się w 2010 roku, kiedy został aresztowany w Londynie na wniosek Szwecji, która chciała go przesłuchać w związku z zarzutami dotyczącymi gwałtu i napaści na tle seksualnym postawionymi przez dwie kobiety. W 2012 roku Assange wyszedł za kaucją i schronił się w ambasadzie Ekwadoru.

Relacje między Assange’em a jego gospodarzami ostatecznie się pogorszyły, a w kwietniu 2019 r. został eksmitowany z ambasady. Brytyjska policja natychmiast aresztowała go i uwięziła za złamanie zwolnienia za kaucją w 2012 r. Szwecja umorzyła śledztwo w sprawie przestępstw na tle seksualnym w listopadzie 2019 r. ze względu na upływ czasu.

Sędzia brytyjskiego sądu rejonowego odrzucił wniosek USA o ekstradycję w 2021 r., uzasadniając, że Assange prawdopodobnie popełni samobójstwo, jeśli będzie przetrzymywany w surowych warunkach więzienia w USA. Sądy wyższej instancji uchyliły tę decyzję po uzyskaniu zapewnień ze strony Stanów Zjednoczonych co do jego leczenia. Rząd brytyjski podpisał nakaz ekstradycji w czerwcu 2022 r.

Tymczasem australijski parlament w zeszłym tygodniu wezwał Assange’a do powrotu do ojczyzny.