O nas
Kontakt

Rust: Rozpoczyna się proces płatnerza biorącego udział w strzelaninie Aleca Baldwina

Laura Kowalczyk

Hannah Gutierrez-Reed arrives at the First Judicial District Courthouse in Santa Fe, N.M., on Wednesday, Feb. 21, 2024

Dziś rozpoczyna się proces w sprawie śmiertelnego postrzelenia operatora Aleca Baldwina na planie filmu Rust.

Zanim aktor i producent Alec Baldwin stanie przed ławą przysięgłych, płatnerz Hannah Gutierrez-Reed stanie najpierw przed sądem w związku ze śmiercią operatorki Halyny Hutchins na planie filmu Rdza.

Hutchins zginął 21 października 2021 r., kiedy Baldwin wystrzelił z ostrej broni na planie filmu w Santa Fe. Baldwin był producentem i aktorem w filmie, a Gutierrez-Reed był kierownikiem budowy broni na planie.

Gutierrez-Reed nie przyznała się do postawionych jej zarzutów i twierdzi, że nie ponosi bezpośredniej winy za śmierć Hutchins. W pozwie sądowym główny obrońca Jason Bowles wskazał na ustalenia organów regulacyjnych ds. bezpieczeństwa w miejscu pracy dotyczące szerokich problemów, które wykraczały poza kontrolę płatnerza.

Prokuratorzy planują przedstawić dowody na to, że Gutierrez-Reed nieświadomie wniósł ostrą amunicję na plan filmowy, gdzie było to wyraźnie zabronione. Mówią, że płatnerz przegapił wiele okazji do zapewnienia bezpieczeństwa, aż w końcu załadował ostry nabój do broni, która zabiła Hutchinsa.

Proces Gutierreza-Reeda rozpocznie się w czwartek, a prawnicy złożą oświadczenia wstępne. W odrębnej sprawie Baldwin nie przyznał się do zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci.

Prokuratorzy Kari Morrissey i Jason Lewis początkowo oddalili w kwietniu zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci postawiony Baldwinowi, twierdząc, że zostali poinformowani, że broń mogła zostać zmodyfikowana przed strzelaniną i działać nieprawidłowo. Z nowszej analizy broni wynika, że ​​„należy nacisnąć lub wcisnąć spust w stopniu wystarczającym, aby zwolnić całkowicie odciągnięty lub cofnięty kurek rewolweru dowodowego”.

Zbrodnia i kara

Gutierrez-Reed, pasierbica znanego strzelca wyborowego i konsultanta ds. broni Thella Reeda, w chwili śmierci Hutchinsa miała 24 lata.

Grozi jej do 18 miesięcy więzienia i grzywna w wysokości 5000 dolarów (4600 euro), jeśli zostanie skazana za nieumyślne spowodowanie śmierci. Zarzut fałszowania dowodów wynika z zarzutów, że po strzelaninie przekazała małą torebkę zawierającą ewentualne narkotyki innemu członkowi załogi, aby uniknąć wykrycia przez organy ścigania.

Jej prawnicy twierdzą, że zarzuty stanowią próbę oczernienia charakteru Gutierreza-Reeda. Torbę wyrzucono bez sprawdzenia jej zawartości – powiedzieli obrońcy.

Proces ma potrwać do 6 marca i bierze w nim udział ponad 40 potencjalnych świadków. Baldwin nie figuruje na liście świadków przedprocesowych. Data jego rozprawy nie została jeszcze wyznaczona.

Baldwin powiedział, że cofnął kurek pistoletu, a nie spust, i broń wystrzeliła. W styczniu został postawiony w stan oskarżenia przez wielką ławę przysięgłych.

Zdjęcie lotnicze przedstawia ranczo Bonanza Creek w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk, 23 października 2021 r., po strzelaninie
Zdjęcie lotnicze przedstawia ranczo Bonanza Creek w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk, 23 października 2021 r., po strzelaninie

Adwokaci Gutierrez-Reed twierdzą, że niesłusznie uznano ją za kozła ofiarnego. Twierdzą, że na planie dostarczono żywe naboje od dostawcy atrap nabojów z Albuquerque.

Ponadto Gutierrez-Reed jest oskarżony w innej sprawie o wniesienie broni do baru w centrum Santa Fe z naruszeniem prawa stanowego. Jej prawnicy twierdzą, że zarzuty wykorzystano w celu wywarcia nacisku na Gutierreza-Reeda, aby złożył fałszywe zeznania w sprawie obchodzenia się z ostrą amunicją na lotnisku Rdza ustawić.

Według stanowych organów regulacyjnych ds. bezpieczeństwa w miejscu pracy Gutierrez-Reed był odpowiedzialny za przechowywanie, konserwację i obchodzenie się z bronią palną i amunicją na planie oraz za szkolenie członków obsady, którzy mieli posługiwać się bronią palną.

Naboje na żywo zwykle odróżniają się od naboi atrap po małym otworze w mosiężnym naboju manekina, co wskazuje, że w środku nie ma materiału wybuchowego, lub po potrząsaniu nabojem, aby usłyszeć stukot włożonej do środka kulki. Brakująca lub wgłębiona spłonka na dnie naboju to kolejna cecha atrap nabojów.

Firma Rust Movie Productions zapłaciła państwu grzywnę w wysokości 100 000 dolarów (92 000 euro) w związku z zjadliwą narracją o naruszeniach bezpieczeństwa stanowiących naruszenie standardowych protokołów branżowych.