O nas
Kontakt

Regularne stosowanie leków przeciw refluksowi żołądkowemu może prowadzić do większego ryzyka demencji w późniejszym życiu

Laura Kowalczyk

Regularne stosowanie leków przeciw refluksowi żołądkowemu może prowadzić do większego ryzyka demencji w późniejszym życiu

Naukowcy stwierdzili, że przyjmowanie leków na refluks żołądkowy przez cztery i pół roku lub dłużej może prowadzić do większego ryzyka demencji.

Naukowcy odkryli, że osoby przyjmujące leki na receptę na refluks żołądkowy przez kilka lat mogą mieć większe ryzyko rozwoju demencji.

Refluks kwaśny występuje, gdy kwas żołądkowy wraca do przewodu pokarmowego, co może powodować palący ból w klatce piersiowej zwany zgagą.

Może również powodować wrzody lub chorobę refluksową przełyku lub GERD, co może prowadzić do raka przełyku.

Badanie opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie Neurology powiązało teraz inhibitory pompy protonowej, które redukują kwas żołądkowy poprzez ukierunkowanie na enzymy w żołądku, z demencją.

„Chociaż nie znaleźliśmy związku z krótkotrwałym stosowaniem, stwierdziliśmy wyższe ryzyko demencji związane z długotrwałym stosowaniem tych leków” – powiedział autor badania Kamakshi Lakshminarayan z University of Minnesota School of Public Health w oświadczeniu .

Ostatnie badanie objęło ponad 5700 osób w wieku 45 lat i starszych, które na początku badania nie miały demencji.

Badacze podzielili uczestników na cztery grupy na podstawie tego, czy uczestnicy przyjmowali leki i jak długo je przyjmowali. Obserwowano ich przez średni czas trwania 5,5 roku.

7,8 miliona Europejczyków cierpiących na demencję

Okazało się, że uczestnicy, którzy przyjmowali leki przez ponad 4,4 roku, mieli o 33 procent wyższe ryzyko rozwoju demencji.

Ale nie było większego ryzyka dla osób, które przyjmowały leki krócej niż 4,4 roku, stwierdzili naukowcy.

„Chociaż istnieją różne sposoby leczenia refluksu żołądkowego, takie jak przyjmowanie leków zobojętniających sok żołądkowy, utrzymywanie zdrowej wagi oraz unikanie późnych posiłków i niektórych pokarmów, różne podejścia mogą nie działać dla wszystkich” – dodał Lakshminarayan.

„Ważne jest, aby osoby przyjmujące te leki rozmawiały ze swoim lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian, aby omówić najlepsze dla nich leczenie, ponieważ nagłe odstawienie tych leków może spowodować gorsze objawy”.

Jednym z ograniczeń badania było to, że raz w roku pytano uczestników o to, jakie leki brali, a badacze oceniali ich użycie między kontrolami.

Inhibitory pompy protonowej to jedne z najczęściej przepisywanych grup leków w Europie i Stanach Zjednoczonych, ale stosowanie tych leków wiązano wcześniej z udarem, przewlekłą chorobą nerek i utratą masy kostnej.

Demencja to ogólne określenie utraty funkcji poznawczych, w tym pamięci, rozwiązywania problemów i innych zdolności myślenia, które mają wpływ na codzienne życie.

Szacuje się, że w Unii Europejskiej na demencję cierpi 7,8 miliona osób, według Alzheimer Europe.

„Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić nasze odkrycia i zbadać przyczyny możliwego związku między długotrwałym stosowaniem inhibitorów pompy protonowej a wyższym ryzykiem demencji” – powiedział Lakshminarayan.